SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Aktualności

UWAGA KONKURS! - organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pt. "100 sekund w muzeum"! Należy odwiedzić z telefonem wybrane muzeum i w krótkim, około półtoraminutowym (umowne 100 sekund) filmie przedstawić swoje wrażenia z wizyty. Film należy przesłać na adres e-mail: 100SekundWMuzeum@kulturaisport.gov.pl oraz umieścić go na swoim koncie w mediach społecznościowych, dodając hashtag #100SekundWMuzeum. Akcja trwa do 30 września 2021.

Zdobywcy I i II miejsca jako nagrodę otrzymają dla siebie i rodziny lub przyjaciół (łącznie do 10 osób) możliwość indywidualnego zwiedzania muzeum wybranego z listy umieszczonej na podstronie akcji: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/sto-sekund-w-muzeum. Laureatom będzie towarzyszył w roli przewodnika kurator danej wystawy.
Ponadto zwycięzca konkursu otrzyma kamerę sportową GOPRO HERO8 Black, a uczestnik, który zajmie II miejsce - gimbal marki DJI OSMO Mobile 4. Trzecie miejsce nagrodzone będzie gimbalem marki DJI OSMO Mobile 4.

Zwieńczeniem akcji będzie zmontowany z najlepszych konkursowych propozycji film, przedstawiający polskie muzea widziany oczami zwiedzających. Powstanie również internetowa chmura słów najtrafniej opisujących polskie muzea.
ZAPRASZAMY do MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU.

Więcej informacji na stronie organizatora https://www.facebook.com/mkdnis

WięcejKonkurs

W Spichlerzu Białym na wystawie stałej pt. „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki od XIX do XXI w.” w części III zatytułowanej „Służby mundurowe i technika” - na V piętrze, prezentujemy nowe eksponaty: czapkę i kurtkę mundurową podchorążego 1 Pułku Strzelców Polskich Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera we Francji z lat 1917-1919.


Eksponaty wykonano nad Sekwaną z sukna w kolorze błękitno-niebieskim czyli „blue d'horizon”.


Czapka zawiera posrebrzonego orła biżuteryjnego i dwa guziki posrebrzane.


Na kurtkę mundurową składa się trzynaście posrebrzanych guzików, dwa orły na naramiennikach - haftowane nicią metalową, na rękawach para dystynkcji tzn. „kąt” albo „winkiel” oraz dwie zielone patki z trąbkami strzelców. Dodatkowo na lewym rękawie naszywka z hełmem rycerza z piórami.


Warto nadmienić, że po II wojnie światowej hallerczycy zamieszkiwali okolice Słupska.

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.” WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”

Wystawa czasowa
PIESZO, ROWEREM i TRAMWAJEM
Kopie pocztówek dawnego Słupska
ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Herbaciarnia „W Spichlerzu”, 30 VIII – 17 X 2021

W herbaciarni w spichlerzu Richtera czynna jest kolejna, trzynasta wystawa czasowa prezentująca kopie pocztówek przedwojennego Słupska. Zobaczyć na niej można reprodukcje 44 kart pocztowych, które zostały wydane w okresie od końca XIX wieku do początku lat czterdziestych XX wieku. Jest też jedna pocztówka z lat powojennych, na której zreprodukowana została dawna pocztówka.

Tym razem hasłem wywoławczym wystawy są różne sposoby przemieszczania się po mieście. Zobaczyć zatem można pieszych idących ulicami (a niekiedy zatrzymujących się przed obiektywem aparatu fotograficznego), spieszących na targowisko lub spacerujących. Są rowerzyści – w ruchu albo pozujący do zdjęcia; są też wozy z końmi oraz jeźdźcy na koniach. Jest całkiem sporo samochodów. Oczywiście nie mogło zabraknąć tramwajów, które od 1910 roku regularnie pojawiają się na słupskich pocztówkach.

Reprodukcjom towarzyszą komentarze, w których zwraca się uwagę na sposób budowania kadrów oraz na typowe dla autorów i wydawców pocztówek zabiegi, jak na przykład wstawianie gotowych sylwetek ludzi lub pojazdów.

Wystawa przygotowana została przez Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ).

Serdecznie zapraszamy!

Więcej

Rozpoczęliśmy dziś remont kładki nad Młynówką. Prace potrwają przynajmniej do końca miesiąca, w tym czasie przejście będzie niedostępne. Przepraszamy za utrudnienia. Mamy nadzieję, że nowy mostek będzie równie urokliwy, co dotychczasowy.

WięcejRemont kładki nad Młynówką

WięcejRemont kładki nad Młynówką

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników” w dniu 15.07.2021 r. o godz. 12.00 do sali wernisażowej w Białym Spichlerzu ul. Szarych Szeregów.

Głównym celem projektu zatytułowanego „Powojenne osadnictwo w Słupsku” realizowanego w ramach Unii Europejskiej z projektu Kreatywnej Europy było nagranie i opracowanie wywiadów oraz upowszechnienie wiedzy na temat osób, które żyły w Słupsku po 1945 roku oraz ich potomków. Na ich podstawie przygotowany został film pt. Spotkaliśmy się w Słupsku. Historie osadników i wystawa jako podsumowanie całego podprojektu.

Dzięki udziałowi w projekcie poznaliśmy osobiste historie ludzi, którzy tu przyjechali po drugiej wojnie światowej i pozostali. Dowiedzieliśmy się, jakie były motywacje ich przyjazdu i konsekwencje tej decyzji, co pozostawili i co przywieźli ze sobą oraz co zastali w swoim nowym domu. Dowiedzieliśmy się, jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla młodych słupszczan.

Poza kontekstem historycznym i osobistym oraz informacjami na temat warunków życia, sytuacji politycznej etc. zebraliśmy osobiste przekazy na temat ich uczuć, emocji, poczucia przynależności, a w końcu na temat ich tożsamości i relacji z innymi osobami. Zgromadziliśmy osobiste pamiątki związane z tymi osobami, które wykorzystujemy na wystawie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za podzielenie się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym Słupsku.

 

Więcej

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza do oglądania wystawy
pt. „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku”
prezentowanej od 16 kwietnia do 30 września 2021 roku
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

Wystawa „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku” jest wyjątkową okazją do spojrzenia na wieczorową garderobę damską sprzed ponad wieku. Prezentowane eksponaty idealnie obrazują poszczególne typy modnej, odświętnej odzieży, od lat. 30. XIX wieku po pierwsze lata wieku XX. Wśród eksponatów znajdują się stroje wizytowe, ślubne oraz balowe, które należały niegdyś do eleganckich przedstawicielek mieszczaństwa i burżuazji.

Prezentowana w trzech salach wystawa przybliża odbiorcom odświętną modę damską także jako ślad twórczości rzemieślników-artystów oraz zwraca uwagę na ubiór jako element sztuki użytkowej. Strój można także rozpatrywać jako świadectwo epoki wiążące się z dynamicznymi zmianami, jakie zachodziły na świecie w XIX wieku, zarówno tymi dotyczącymi polityki czy ideologii, jak i technologii oraz nauki.

Wprowadzeniem do wystawy są eksponaty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, prezentowane w pierwszej sali: suknie dzienne oraz dodatki do strojów, m.in. rajer czy długie, skórzane rękawiczki. W zestawieniu z dalszą częścią wystawy umożliwiają porównanie mody codziennej z odświętną, która jest zasadniczym tematem wystawy.

Główną część wystawy stanowi, wypożyczona z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu, kolekcja odzieży i akcesoriów z XIX wieku, na którą składają się zarówno oryginalne elementy ubioru wizytowego z epoki, jak i tworzone przez panią Annę Moryto reprodukcje strojów.

Uzupełnieniem wystawy są aspekty techniczne związane z tworzeniem elementów stroju oraz jego pielęgnacją, przedstawione zostały też specjalizacje rękodzielników, tj. modystki czy koronczarki. Prezentowana jest, ciesząca się dużym zainteresowaniem - krynolina. Jest to również część wystawy poświęcona takim zagadnieniom jak tiurniura, brykla, majtki, menstruacja, krochmal, gorset itd. Znajdziemy tu także kącik edukacyjny dla dzieci.

Na wystawie prezentujemy 25 sukni, w tym suknie ślubne i żałobne, 2 pary butów, a także dodatki i akcesoria, m.in. tiarę ślubną z woskowanych kwiatów pomarańczy.

Wystawie towarzyszy broszurka oraz zabawka: ubieranka-wycinanka dla dzieci do nabycia w sklepiku muzealnym.

Kuratorkami wystawy są Anna Moryto, Joanna Rutkowska i Malwina Świtaj.

Więcej

 Więcej  Więcej

 
Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie - warsztaty tworzenia kwiatów z papieru. Szczegóły tutaj.

Więcej

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza do oglądania wystawy
pt. „Dobra gospodyni, dom szczęśliwym czyni. Wystawa makatek kuchennych”
prezentowanej od 1 kwietnia do 26 września 2021 roku
w Młynie Zamkowym w Słupsku

Na wystawie prezentowanych jest 86 makatek kuchennych ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz ze zbiorów prywatnych. Znaczną część wystawy tworzy kolekcja makatek Janiny Garbowskiej, rękodzielniczki ze Słupska.

Wśród obiektów znajdziemy makatki powitalne, z aforyzmami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego: przygotowaniem i spożywaniem posiłków oraz z utrzymywaniem higieny, makatki „kranowe”, dwustronnie haftowane ręczniki dekoracyjne, a także makatki o tematyce religijnej, z motywami myśliwskimi, kaszubskimi oraz z napisami niemieckimi i skandynawskimi. Wśród nich są zarówno wyszywane ręcznie, jak i drukowane fabrycznie, jedno- i wielobarwne.

Wystawę dopełniają tablice informacyjne o historii makatek, ich funkcji i przeznaczeniu. Dla dzieci powstał kącik warsztatowy, w którym można skomponować własną makatkę (korzystając z kalki można odbić wzór na płótnie, a następnie pomalować go pisakami do tkanin).

Niektórzy pewnie świetnie pamiętają makatki z kuchennych ścian w rodzinnych domach. Kiedyś popularne, potem odeszły w zapomnienie, a dziś znów budzą wiele emocji. Makatka okazuje się ponadczasowa, niegdyś pełniła funkcję praktyczną i chroniła ściany przed zabrudzeniem, dzisiaj staje się ich ozdobą, a grono jej wielbicieli się powiększa.

Wystawie towarzyszy katalog.

Kuratorem wystawy jest Dominika Gonciarz.

Więcej

Od dziś podczas zwiedzania Białego Spichlerza, można korzystać z naszej BEZPŁATNEJ APLIKACJI.

Aby ją pobrać, należy wejść do sklepu Google Play tutaj i wpisać "MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO".

Gdy zobaczycie nasze logo, wystaczy już tylko pobrać aplikację (zajmuje to niecałe 2 minuty) i uruchomić ją.

Na kolejnych wystawach rozmieściliśmy tabliczki z numerami - według nich należy poruszać się w aplikacji i odsłuchać, aby dowiedzieć się więcej.

Dobrze jest mieć ze sobą sluchawki, jednak jeśli ich nie posiadamy, pamiętajmy aby dostosować głośność tak, by nie zakłócać zwiedzania innym.

ZAPRASZAMY!

Filmik pokazujący sposób instalacji aplikacji znajduje się na stronie instrukcja

 WięcejAudioprzewodniki - bezpłatna aplikacja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

już wkrótce udostępni dla zwiedzających

możliwość zwiedzania Białego Spichlerzaz audioprzewodnikami! 

Dla wszystkich tych, którzy lubią nie tylko patrzeć, ale także słuchać, dla tych, którzy kochają sztukę i są ciekawi świata.

Audioprzewodnik to niewielkie urządzenie, mieszczące się  w dłoni, które zawierać może wiele godzin ciekawych opowieści. Zwiedzający Biały Spichlerz będą mogli je wypożyczyć nieodpłatnie w kasie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

WięcejAudioprzewodniki w Białym Spichlerzu

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju prosimy o bezwzględne przestrzeganie obowiązującego w muzeum regulaminu zwiedzania opracowanego na czas trwania reżimu sanitarnego.

Odwołujemy zaplanowane wynajmy sal, wykłady, prelekcje oraz zawieszamy inne zajęcia muzealne, w tym zwiedzanie z przewodnikiem.

Przed wizytą w muzeum warto skonsultować się telefonicznie, by uzyskać stosowne informacje.