SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-17:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-17:00


Aktualności

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

serdecznie zapraszana

wystawę czasową 

POZNAWANIE ŚWIATA

Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku 

w Spichlerzu Richtera

28 czerwca – 28 sierpnia 2022 

WięcejLato w Klukach

Z przyjemnością dzielimy się informacją, że podpisana została dziś umowa dotycząca przeprowadzenia prac przy adaptacji zabytkowego Spichlerza w Słupsku na cele kulturalne, społeczne, edukacyjne i turystyczne.

Wkrótce przechodzimy do realizacji "Projektu Przebudowy i Rozbudowy Czerwonego Spichlerza w Słupsku" przygotowanego przez Inwestprojekt.

O postępach i efektach prac będziemy informować na bieżąco!

Wykonawca:
Polska Inżynieria
Artur Klejna
http://www.polskainzynieria.eu/

WięcejRemontujemy Czerwony Spichlerz

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza do oglądania wystawy czasowej

ŚWIAT BURSZTYNU

czynnej od 15 maja do 18 września 2022 roku

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
ul. Dominikańska 5

 

Od niedzieli, 15 maja, w sali wystaw czasowych w Zamku prezentowana będzie wystawa „Świat bursztynu”. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 18 września 2022 roku.

Wystawa „Świat bursztynu” ukazuje rolę, jaką bursztyn pełnił w życiu człowieka na przestrzeni dziejów, począwszy od neolitu po czasy współczesne. Wykorzystując posiadane narzędzia, starano się wydobyć blask i naturalne piękno bursztynu, który stanowił symbol prestiżu a jednocześnie był lekarstwem dla ciała i ducha.

Wystawa przygotowana została przez Dział Bursztynu PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Obejmuje cztery tematy: bursztyn bałtycki (geneza, występowanie, wykorzystanie), żywice świata, bursztyn w medycynie oraz imitacje bursztynu. Ekspozycja daje widzom możliwość obcowania z unikatowymi eksponatami oraz poznania prawdziwych „cudów przyrody”, jakimi są zwierzęta i rośliny zatopione w swoistej kapsule czasu, jaką jest bursztyn bałtycki.

Dodatkowo na wystawie znajdą się eksponaty wypożyczone z Muzeum Bursztynu w Ustce oraz rodzinne pamiątki i dzieła bursztynowe z pracowni pana Narcyza Kalskiego – słupskiego bursztynnika.

Wyjątkowym okazem prezentowanym po raz pierwszy na wystawie w Słupsku jest znany wszystkim słupszczanom oraz miłośnikom tematu Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia – unikatowy przykład sztuki mobilnej społeczności łowieckich epoki kamienia. Eksponat został wypożyczony dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie – pana Lecha Karwowskiego.

Wystawa skierowana jest dla wszystkich grup wiekowych. Z pewnością zaciekawi zarówno najmłodszych widzów, którzy będą mogli wcielić się w rolę poszukiwaczy „złota Bałtyku” w części edukacyjnej wystawy, jak i osoby starsze, dla których ważna jest wartość merytoryczna.

Kuratorami wystawy są Michał Kazubski, Katarzyna Kwiatkowska i Alicja Pielińska z PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.

Organizatorkami wystawy są Joanna Rutkowska i Malwina Świtaj z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej„Świat bursztynu” - wystawa czasowa

 

Notgeldy - dekoracja warta więcej niż pieniądze.
Ikonografia papierowych pieniędzy zastępczych


Wystawa czasowa
czynna od 6 maja do 4 września 2022 roku
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Od najbliższego piątku, 6 maja, w małej sali wystaw czasowych prezentowana będzie wystawa „Notgeldy - dekoracja warta więcej niż pieniądze. Ikonografia papierowych pieniędzy zastępczych”. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 4 września 2022 roku.
Notgeldy, czyli papierowe pieniądze zastępcze były bardzo licznie emitowane na terenie Niemiec po I wojnie światowej. Początkowo drukowane w pośpiechu, bez przemyślanej kompozycji i z ubogą szatą graficzną. Z upływem czasu zaczęły zmieniać swoją formę – oprócz nominału, informacji o zasadach i czasie obiegu, pojawiały się elementy czysto zdobnicze. Współpracowano niejednokrotnie ze znanymi artystami oraz dbano o wysoką jakość drukowanych pieniędzy.


W zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się ponad 800 notgeldów z lat 1917-1923. Znaczna większość z nich zwraca na siebie uwagę ciekawymi motywami ikonograficznymi. Na wystawie zaprezentowano 551 papierowych pieniędzy zastępczych, pogrupowanych według motywów na nich widniejących.


Kuratorem wystawy jest Katarzyna Pągowska.

Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog.

Serdecznie zapraszamy!

WięcejNotgeldy  - dekoracja warta więcej niż pieniądze. Ikonografia papierowych pieniędzy zastępczych -...

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę

„Mistrz polskiego dłuta. Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba”

prezentowaną w Sali im. Barbary Zielińskiej w Białym Spichlerzu
8 kwietnia - 18 września 2022

 

Wystawa prezentuje dzieła jednego z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy polskich XX wieku, także malarza i pedagoga żyjącego w latach 1902-1997. Twórczość tego artysty ewoluowała od monumentalnego klasycyzmu, zainteresowania rzeźbą antyczną, poprzez realizm, aż po dzieła zbliżone do abstrakcji. Rzeźbiarz wypracował swój własny, indywidualny styl. W dorobku Stanisława Horno-Popławskiego odnaleźć można rzeźby portretowe, posągi, ludowe, rodzajowe, także historyczne, patriotyczne oraz alegoryczne i sakralne. Tworzył w kamieniu, granicie, nefrycie, później także w kamieniu polnym. Jest autorem m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie czy Karola Szymanowskiego w Słupsku. Dzieła zaprezentowane na wystawie, to prace wykonane w kamieniu, gipsie oraz odlane w brązie pochodzące z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej„Mistrz polskiego dłuta. Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba” - wystawa czasowa w Białym...

Nowy zabytek w zbiorach słupskiego muzeum –
cynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera, z 1671 roku

Nasza kolekcja wyrobów cynowych powiększyła się o niezwykle cenny zabytek – cynową misę chrzcielną słupskiego konwisarza Erdmanna Lauffera, wykonaną w 1671 roku. Na dnie misy ukazana jest scena chrztu Chrystusa w Jordanie, w tle widać Jerozolimę. Misa zdobiona jest stylizowanymi kwiatami.
Misa sygnowana jest dwoma znakami mistrza (literami EL i sylwetką ptaka) i jednym znakiem miejskim (herbem); przekątne zewnętrzne sześciobocznego kołnierza mają 53,0-54,7 cm, wysokość wynosi 5,3-5,7 cm.

Kolekcja wyrobów cynowych naszego muzeum liczy ponad 500 obiektów z okresu od końca XVI do XX wieku. Głównie są to wyroby pomorskie, niemieckie, angielskie i francuskie; są też pojedyncze zabytki pochodzące z innych kręgów kulturowych – prawosławnego i dalekowschodniego.
Przykładów cyny XVI- i XVII-wiecznej jest w kolekcji stosunkowo niewiele – niespełna 40. Wyrobów słupskich konwisarzy jest 70 – aż 42 przejęto ze zbiorów Heimatmuseum, 26 pozyskano do 2000 roku, a w tym stuleciu zaledwie 2 – w 2003 i 2007 roku. Wyraźnie widać zatem, że zakupiona w tym roku misa jest naprawdę unikatowym zabytkiem.

Wyroby cynowe eksponowane są na wystawach stałych w słupskim zamku – „Z przeszłości Słupska”, „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku”, „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”.
Najnowszy nabytek podziwiać można na stałej wystawie sztuki dawnej od piątku, 26 listopada 2021 roku.

Pozyskanie obiektu możliwe było dzięki uzyskaniu dotacji w ramach programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych” ogłoszonego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Wniosek oceniany był pod kątem formalnym, merytorycznym i strategicznym – na 100 punktów otrzymał 78,25 (najwyższą ocenę otrzymało Muzeum Gdańska – 83,00). Pełna oficjalna nazwa zadania to: „Zakup cynowej misy chrzcielnej autorstwa Erdmanna Lauffera, z 1671 roku”.

„Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych”

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

Na stronie do końca listopada 2024

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ogłasza kolejną edycję konkursu
KULTURA Z KLASĄ
przeznaczonego dla uczniów
szkół podstawowych i średnich
uczestniczących w muzealnych zajęciach edukacyjnych

Konkurs organizowany jest przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i jest on kontynuacją I edycji konkursu „Kultura z klasą” 2019/2020. Ze względu na brak możliwości ukończenia I edycji (z powodu pandemii COVID-19 oraz zamknięcia szkół) wszystkie punkty zebrane na Kartach Punktowych przez uczestników do tej pory zostaną uwzględnione przy podliczaniu punktacji II edycji konkursu.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przyjmuje zgłoszenia do konkursu „Kultura z klasą”. Konkurs skierowany jest do grup składających się z uczniów szkół podstawowych lub średnich tj. klas szkolnych, grup świetlicowych, uczestników zajęć dodatkowych, np. szkolnych kół zainteresowań, drużyn harcerskich itp. oraz nieformalnych grup młodzieżowych wraz z opiekunem.

Głównym celem konkursu jest zachęcenie Grup do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz przez jego oddziały: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zadanie polega na wzięciu udziału w jak największej ilości różnorakich muzealnych zajęć, za co będą przyznawane punkty. Konkurs będzie trwał do końca roku szkolnego 2021/22.

Do konkursu można zgłaszać Grupy przez cały okres trwania konkursu poprzez wypełnienie Karty Zgłoszenia zgodnie ze wzorem dostępnym na stronie internetowej www.muzeum.slupsk.pl. Zgłoszenie może zostać wypełnione przez opiekuna Grupy lub dyrektora placówki, którą reprezentują uczestnicy. Wypełnioną kartę należy przekazać do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku osobiście, drogą pocztową na adres: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ul. Dominikańska 5-9, 76-200 Słupsk lub elektroniczną na adres: m.switaj@muzeum.slupsk.pl. Każda Grupa wysyła tylko jedno zgłoszenie.

Ogłoszenie wyników oraz rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 14.06.2022 roku.

Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody finansowe:
• I miejsce – 1000 zł
• II miejsce – 700 zł
• III miejsce – 500 zł
• Wyróżnienie – 200 zł

Regulamin konkursu oraz Kartę Zgłoszenia można pobrać poniżej:

Regulamin konkursu 2021/2022

Regulamin konkursu 2019/2020

Karta zgłoszenia

Serdecznie zapraszamy!

W razie pytań prosimy o kontakt z Malwiną Świtaj (Dział Edukacji i Promocji): e-mail: m.switaj@muzeum.slupsk.pl, tel: 059 728 55 24.

WięcejKonkurs KULTURA z KLASĄ - EDYCJA 2021/22

W Spichlerzu Białym na wystawie stałej pt. „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki od XIX do XXI w.” w części III zatytułowanej „Służby mundurowe i technika” - na V piętrze, prezentujemy nowe eksponaty: czapkę i kurtkę mundurową podchorążego 1 Pułku Strzelców Polskich Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera we Francji z lat 1917-1919.


Eksponaty wykonano nad Sekwaną z sukna w kolorze błękitno-niebieskim czyli „blue d'horizon”.


Czapka zawiera posrebrzonego orła biżuteryjnego i dwa guziki posrebrzane.


Na kurtkę mundurową składa się trzynaście posrebrzanych guzików, dwa orły na naramiennikach - haftowane nicią metalową, na rękawach para dystynkcji tzn. „kąt” albo „winkiel” oraz dwie zielone patki z trąbkami strzelców. Dodatkowo na lewym rękawie naszywka z hełmem rycerza z piórami.


Warto nadmienić, że po II wojnie światowej hallerczycy zamieszkiwali okolice Słupska.

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.” WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”