SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-wtorek: nieczynne
Środa: 12:00-16:00
Czwartek-Niedziela: 10:00-16:00


Aktualności

WięcejWitkacy. Napisane dzisiaj. Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży - trzecia edycja

 

Wszystkich uzdolnionych literacko miłośników twórczości Witkacego zapraszamy do udziału w literackim konkursie: „Witkacy. Napisane dzisiaj”. Jest to trzecia edycja konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Słupsku oraz Międzynarodową Organizację Soroptimist International. Klub w Słupsku.

Nadsyłanie prac konkursowych do 14 marca 2022 roku.

Partnerami konkursu są: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Instytut Witkacego - Witkacy!, Słupski Ośrodek Kultury, Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej - Teatr Rondo.

Wszystkie szczegóły w regulaminie konkursu na stronie: http://sp3.slupsk.pl/.../1403-ii-miedzynarodowy-konkurs...

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na wystawę „Nowe nabytki w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Dary i przekazy w latach 2012-2020”. Wystawa czynna od 17.11.2021 r. do 16.04.2022 r. Zapraszamy do Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku sala wystaw czasowych.

 

Ekspozycja ta jest uhonorowaniem i podziękowaniem dla wszystkich naszych Darczyńców, którzy przekazali nam zabytkowe obiekty. Przedmioty te często mają ogromne znaczenie sentymentalne dla Nich, a dla nas muzealników są wspaniałym gestem zaufania jakim zostaliśmy tak hojnie obdarzeni.
Na wystawie przedstawione zostały muzealia z przeróżnych dziedzin sztuki, historii, etnografii, techniki.
Reprezentują one naszych wspaniałych Darczyńców z lat 2012-2020.

Więcej„Nowe nabytki w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Dary i przekazy w latach 2012-2020”...

 

  

Nowy zabytek w zbiorach słupskiego muzeum –
cynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera, z 1671 roku

Nasza kolekcja wyrobów cynowych powiększyła się o niezwykle cenny zabytek – cynową misę chrzcielną słupskiego konwisarza Erdmanna Lauffera, wykonaną w 1671 roku. Na dnie misy ukazana jest scena chrztu Chrystusa w Jordanie, w tle widać Jerozolimę. Misa zdobiona jest stylizowanymi kwiatami.
Misa sygnowana jest dwoma znakami mistrza (literami EL i sylwetką ptaka) i jednym znakiem miejskim (herbem); przekątne zewnętrzne sześciobocznego kołnierza mają 53,0-54,7 cm, wysokość wynosi 5,3-5,7 cm.

Kolekcja wyrobów cynowych naszego muzeum liczy ponad 500 obiektów z okresu od końca XVI do XX wieku. Głównie są to wyroby pomorskie, niemieckie, angielskie i francuskie; są też pojedyncze zabytki pochodzące z innych kręgów kulturowych – prawosławnego i dalekowschodniego.
Przykładów cyny XVI- i XVII-wiecznej jest w kolekcji stosunkowo niewiele – niespełna 40. Wyrobów słupskich konwisarzy jest 70 – aż 42 przejęto ze zbiorów Heimatmuseum, 26 pozyskano do 2000 roku, a w tym stuleciu zaledwie 2 – w 2003 i 2007 roku. Wyraźnie widać zatem, że zakupiona w tym roku misa jest naprawdę unikatowym zabytkiem.

Wyroby cynowe eksponowane są na wystawach stałych w słupskim zamku – „Z przeszłości Słupska”, „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku”, „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”.
Najnowszy nabytek podziwiać można na stałej wystawie sztuki dawnej od piątku, 26 listopada 2021 roku.

Pozyskanie obiektu możliwe było dzięki uzyskaniu dotacji w ramach programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych” ogłoszonego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Wniosek oceniany był pod kątem formalnym, merytorycznym i strategicznym – na 100 punktów otrzymał 78,25 (najwyższą ocenę otrzymało Muzeum Gdańska – 83,00). Pełna oficjalna nazwa zadania to: „Zakup cynowej misy chrzcielnej autorstwa Erdmanna Lauffera, z 1671 roku”.

„Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych”

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

Na stronie do końca listopada 2024

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

WięcejCynowa misa chrzcielna autorstwa Erdmanna Lauffera z 1671 roku - nowy zabytek w zbiorach...

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ogłasza kolejną edycję konkursu
KULTURA Z KLASĄ
przeznaczonego dla uczniów
szkół podstawowych i średnich
uczestniczących w muzealnych zajęciach edukacyjnych

Konkurs organizowany jest przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i jest on kontynuacją I edycji konkursu „Kultura z klasą” 2019/2020. Ze względu na brak możliwości ukończenia I edycji (z powodu pandemii COVID-19 oraz zamknięcia szkół) wszystkie punkty zebrane na Kartach Punktowych przez uczestników do tej pory zostaną uwzględnione przy podliczaniu punktacji II edycji konkursu.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przyjmuje zgłoszenia do konkursu „Kultura z klasą”. Konkurs skierowany jest do grup składających się z uczniów szkół podstawowych lub średnich tj. klas szkolnych, grup świetlicowych, uczestników zajęć dodatkowych, np. szkolnych kół zainteresowań, drużyn harcerskich itp. oraz nieformalnych grup młodzieżowych wraz z opiekunem.

Głównym celem konkursu jest zachęcenie Grup do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz przez jego oddziały: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zadanie polega na wzięciu udziału w jak największej ilości różnorakich muzealnych zajęć, za co będą przyznawane punkty. Konkurs będzie trwał do końca roku szkolnego 2021/22.

Do konkursu można zgłaszać Grupy przez cały okres trwania konkursu poprzez wypełnienie Karty Zgłoszenia zgodnie ze wzorem dostępnym na stronie internetowej www.muzeum.slupsk.pl. Zgłoszenie może zostać wypełnione przez opiekuna Grupy lub dyrektora placówki, którą reprezentują uczestnicy. Wypełnioną kartę należy przekazać do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku osobiście, drogą pocztową na adres: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ul. Dominikańska 5-9, 76-200 Słupsk lub elektroniczną na adres: m.switaj@muzeum.slupsk.pl. Każda Grupa wysyła tylko jedno zgłoszenie.

Ogłoszenie wyników oraz rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 14.06.2022 roku.

Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody finansowe:
• I miejsce – 1000 zł
• II miejsce – 700 zł
• III miejsce – 500 zł
• Wyróżnienie – 200 zł

Regulamin konkursu oraz Kartę Zgłoszenia można pobrać poniżej:

Regulamin konkursu 2021/2022

Regulamin konkursu 2019/2020

Karta zgłoszenia

Serdecznie zapraszamy!

W razie pytań prosimy o kontakt z Malwiną Świtaj (Dział Edukacji i Promocji): e-mail: m.switaj@muzeum.slupsk.pl, tel: 059 728 55 24.

WięcejKonkurs KULTURA z KLASĄ - EDYCJA 2021/22

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza
na otwarcie wystawy

„Wypleciony Świat Kaszuby.
Jubileusz 55-lecia pracy twórczej Czesława Hinca”

w dniu 21 października 2021 roku o godzinie 12:00
w Młynie Zamkowym w Słupsku

Wystawa „Wypleciony Świat Kaszuby. Jubileusz 55-lecia pracy twórczej Czesława Hinca” to kolejna odsłona realizowanego w Młynie Zamkowym cyklu wystaw prezentujących dorobek artystyczny pomorskich twórców ludowych, naiwnych, rękodzielników oraz rzemieślników związanych z wiejskimi tradycjami.

Bohaterem wystawy jest Czesław Hinc – pochodzący z Kościerzyny plecionkarz, rzeźbiarz, malarz na szkle, mistrz ginącego rzemiosła, jakim jest koszykarstwo. Trzon wystawy stanowi prywatna kolekcja twórcy – kosze oraz inne wyroby plecionkarskie stworzone z korzeni i gałęzi drzew oraz ze słomy. Prezentowane są również rzeźby i obrazy malowane na szkle. Ekspozycja przedstawia tradycyjne formy plecionkarskie charakterystyczne dla kultury Kaszub oraz warsztat plecionkarza ukazujący niezwykle pracochłonną drogę od korzenia do kosza.

Wystawa jest przeglądem twórczości tego aktywnego artysty. Prezentujemy na niej ponad 80 prac twórcy oraz jego najbliższej rodziny. Czesław Hinc od ponad pół wieku czynnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu, bierze udział w konkursach, jarmarkach, propaguje tradycje kaszubskie, a przede wszystkim dzieli się swoją wiedzą prowadząc liczne warsztaty i szkolenia osób w każdym wieku… Jego praca została doceniona wieloma wyróżnieniami.
Wystawę wzbogacają elementy edukacyjne ułatwiające bliższe poznanie tematyki plecionkarskiej przez dzieci.

Ekspozycję można oglądać do 27 marca 2022 roku.

Kuratorką wystawy jest Magdalena Lesiecka.

Więcej„Wypleciony Świat Kaszuby. Jubileusz 55-lecia pracy twórczej Czesława Hinca” - wystawa czasowa

W Spichlerzu Białym na wystawie stałej pt. „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki od XIX do XXI w.” w części III zatytułowanej „Służby mundurowe i technika” - na V piętrze, prezentujemy nowe eksponaty: czapkę i kurtkę mundurową podchorążego 1 Pułku Strzelców Polskich Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera we Francji z lat 1917-1919.


Eksponaty wykonano nad Sekwaną z sukna w kolorze błękitno-niebieskim czyli „blue d'horizon”.


Czapka zawiera posrebrzonego orła biżuteryjnego i dwa guziki posrebrzane.


Na kurtkę mundurową składa się trzynaście posrebrzanych guzików, dwa orły na naramiennikach - haftowane nicią metalową, na rękawach para dystynkcji tzn. „kąt” albo „winkiel” oraz dwie zielone patki z trąbkami strzelców. Dodatkowo na lewym rękawie naszywka z hełmem rycerza z piórami.


Warto nadmienić, że po II wojnie światowej hallerczycy zamieszkiwali okolice Słupska.

WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.” WięcejNowe eksponaty na wystawie stałej „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI w.”

Rozpoczęliśmy dziś remont kładki nad Młynówką. Prace potrwają przynajmniej do końca miesiąca, w tym czasie przejście będzie niedostępne. Przepraszamy za utrudnienia. Mamy nadzieję, że nowy mostek będzie równie urokliwy, co dotychczasowy.

WięcejRemont kładki nad Młynówką

WięcejRemont kładki nad Młynówką

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników” w dniu 15.07.2021 r. o godz. 12.00 do sali wernisażowej w Białym Spichlerzu ul. Szarych Szeregów.

Głównym celem projektu zatytułowanego „Powojenne osadnictwo w Słupsku” realizowanego w ramach Unii Europejskiej z projektu Kreatywnej Europy było nagranie i opracowanie wywiadów oraz upowszechnienie wiedzy na temat osób, które żyły w Słupsku po 1945 roku oraz ich potomków. Na ich podstawie przygotowany został film pt. Spotkaliśmy się w Słupsku. Historie osadników i wystawa jako podsumowanie całego podprojektu.

Dzięki udziałowi w projekcie poznaliśmy osobiste historie ludzi, którzy tu przyjechali po drugiej wojnie światowej i pozostali. Dowiedzieliśmy się, jakie były motywacje ich przyjazdu i konsekwencje tej decyzji, co pozostawili i co przywieźli ze sobą oraz co zastali w swoim nowym domu. Dowiedzieliśmy się, jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla młodych słupszczan.

Poza kontekstem historycznym i osobistym oraz informacjami na temat warunków życia, sytuacji politycznej etc. zebraliśmy osobiste przekazy na temat ich uczuć, emocji, poczucia przynależności, a w końcu na temat ich tożsamości i relacji z innymi osobami. Zgromadziliśmy osobiste pamiątki związane z tymi osobami, które wykorzystujemy na wystawie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za podzielenie się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym Słupsku.

 

Więcej

 

Od dziś podczas zwiedzania Białego Spichlerza, można korzystać z naszej BEZPŁATNEJ APLIKACJI.

Aby ją pobrać, należy wejść do sklepu Google Play tutaj i wpisać "MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO".

Gdy zobaczycie nasze logo, wystaczy już tylko pobrać aplikację (zajmuje to niecałe 2 minuty) i uruchomić ją.

Na kolejnych wystawach rozmieściliśmy tabliczki z numerami - według nich należy poruszać się w aplikacji i odsłuchać, aby dowiedzieć się więcej.

Dobrze jest mieć ze sobą sluchawki, jednak jeśli ich nie posiadamy, pamiętajmy aby dostosować głośność tak, by nie zakłócać zwiedzania innym.

ZAPRASZAMY!

Filmik pokazujący sposób instalacji aplikacji znajduje się na stronie instrukcja

 WięcejAudioprzewodniki - bezpłatna aplikacja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

już wkrótce udostępni dla zwiedzających

możliwość zwiedzania Białego Spichlerzaz audioprzewodnikami! 

Dla wszystkich tych, którzy lubią nie tylko patrzeć, ale także słuchać, dla tych, którzy kochają sztukę i są ciekawi świata.

Audioprzewodnik to niewielkie urządzenie, mieszczące się  w dłoni, które zawierać może wiele godzin ciekawych opowieści. Zwiedzający Biały Spichlerz będą mogli je wypożyczyć nieodpłatnie w kasie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

WięcejAudioprzewodniki w Białym Spichlerzu