Życiowe przypadki hrabiego Aleksandra Fredry – wykład

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Koło Historii Kultury Materialnej XIX wieku „Secesja” zapraszają na wykład pt. Awantażowny ułan, absztyfikant, śledziennik, pan na Beńkowej Wiszni. Nie samą „Zemstą” żył Fredro, czyli życiowe przypadki hrabiego Aleksandra prowadzony przez dr Anetę Aleksandrę Dudę. W programie także pokaz stroju kontuszowego.

Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia 2023 r. (sobota) o godz. 12:00 w Zamku Książąt Pomorskich.

Wykład ma uczcić postać Aleksandra Fredry, któremu poświęcony jest bieżący rok z uwagi na 230. rocznicę urodzin najwybitniejszego komediopisarza epoki romantyzmu. Jako twórca oryginalnej polskiej komedii doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. Był też autorem bajek i wierszy dla dzieci oraz wspomnień z epoki napoleońskiej jako, że brał udział w kampaniach cesarza Francuzów, za co został odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militari. Hrabia Fredro angażował się w życie społeczne i kulturalne Galicji, pełniąc tam wiele funkcji i starając się wpłynąć na ożywienie gospodarcze tego zacofanego zaboru, co współcześni mu doceniali, honorując go tytułami i odznaczeniami.

Współorganizator wydarzenia Koło „Secesja” zostało utworzone przez historyka zajmującego się
XIX wiekiem – dr Anetę Aleksandrę Dudę, zainteresowaną dziejami polskich rodzin arystokratycznych
i ziemiańskich oraz szeroko pojętą historią kultury materialnej XIX wieku. Zespół tworzą słupszczanie zainteresowani pogłębianiem wiedzy z zakresu XIX wieku, zwłaszcza historii stroju z tego okresu. Panie współpracują przy odtwarzaniu sukien i prezentują je, natomiast wszyscy członkowie uczestniczą w warsztatach tematycznych i uczą się tańców dziewiętnastowiecznych. Skład Koła „Secesja” reprezentuje wszystkie grupy wiekowe dowodząc, że wspólne pasje mogą mieć babcia, mama i wnuczka.