Informacje praktyczne

Dojazd

Do Zamku Książąt Pomorskich i Młyna Zamkowego dojechać można ulicą Dominikańską albo ulicą Michała Mostnika (jednokierunkowa w kierunku muzeum).
Do Białego Spichlerza dojechać można ulicą Henryka Pobożnego.

Przy ulicy Zamkowej, niedaleko kompleksu muzealnego, znajdują się dwa przystanki komunikacji miejskiej o nazwie Zamek, na których zatrzymują się autobusy linii: 3, 7, 8, 15, 16, 21.

Parkingi

Zwiedzający mogą bezpłatnie parkować na parkingach:
na dziedzińcu zamkowym przed zamkiem i młynem – ul. Dominikańska 5
przy Białym Spichlerzu – ul. Szarych Szeregów 12 – wjazd na parking tylko od strony ul. Partyzantów. Parking zamykany, czynny w godzinach pracy muzeum.
Stojaki dla rowerów znajdują się na terenie muzeum przed Białym Spichlerzem, na trawniku obok dyżurki z czerwonej cegły. W okolicach Zamku Książąt Pomorskich i Młyna Zamkowego można skorzystać ze stojaków miejskich przy ulicy Michała Mostnika.

Dostępność architektoniczna

Do Zamku Książąt Pomorskich wejście przebiega z poziomu ulicy, wewnątrz jest kilka schodków bez pochylni dla wózków. Dostępna jest klatka schodowa, niestety w budynku nie ma windy. Do poziomu Sali Rycerskiej istnieje też schodowa klatka ewakuacyjna, zabytkowa tzw. kręta klatka.
Do Młyna Zamkowego wejście przebiega z poziomu ulicy przez kilka schodów zewnętrznych w dół, bez pochylni dla wózków. Dostępna jest klatka schodowa. Nie ma klatki ewakuacyjnej ani windy.
Do Białego Spichlerza wejście znajduje się z poziomu ulicy. W spichlerzu dostępna jest dla zwiedzających klatka schodowa oraz winda, którą może jednorazowo poruszać się kilkanaście osób. Jest także schodowa klatka ewakuacyjna.

Kasy i bilety

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku obowiązują dwa oddzielne bilety do poszczególnych obiektów:
– pierwszy wspólny do Zamku Książąt Pomorskich i Młyna Zamkowego (ul. Dominikańska 5 i 6)
– drugi do Białego Spichlerza (ul. Szarych Szeregów 12)
Bilety można zakupić tylko na miejscu w kasach w poszczególnych budynkach.

Zwiedzanie Zamku i Młyna Zamkowego lub Białego Spichlerza trwa około 1,5 godziny.
Bilety sprzedawane są najpóźniej godzinę przed zamknięciem ekspozycji.

Ze względów bezpieczeństwa wieża zamkowa jest udostępniana tylko w sezonie letnim, przy ładnej pogodzie. Bilet do kupienia w kasie w zamku.

Muzeum średnio co kwartał otwarte jest w innych godzinach – prosimy o sprawdzanie aktualnych godzin otwarcia.

Osobne bilety obowiązują też w oddziałach muzeum i można je zakupić tylko na miejscu:
Oddział – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Oddział – Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

We wszystkich kasach MPŚ istnieje możliwość wystawienia faktury VAT.
Opłatę za wstęp na wszystkie imprezy okolicznościowe każdorazowo określa Dyrektor MPŚ w Słupsku.

Wstęp do muzeum jest płatny, z wyjątkiem jednego dnia w tygodniu – dnia bezpłatnego, który zmienia się co kwartał i podany jest na stronie godziny otwarcia. W dniu bezpłatnym można zwiedzać za darmo wystawy stałe. Wstęp na wystawy czasowe w zamku i młynie oraz wstęp na wieżę zamkową w ten dzień jest płatny.

Zwiedzanie z przewodnikiem wymaga wcześniejszych ustaleń.
Skontaktuj się z nami:
k.maciejewska@muzeum.slupsk.pl (w języku polskim i angielskim)
biblioteka@muzeum.slupsk.pl (w języku niemieckim)
Grupy liczące powyżej 30 osób należy podzielić na mniejsze.

Szatnia

W muzeum obowiązuje szatnia, która jest dostępna bezpłatnie. Płaszcze, torby, plecaki, parasole, żywność i napoje należy pozostawić w szatni.
Opłata za zgubiony numerek do szatni – 20,00 zł.
W zamku i Białym Spichlerzu dostępne są zamykane szafki, w których można samodzielnie pozostawić rzeczy. Do otworzenia szafki konieczne jest posiadanie monety 2,00 zł, która jest potem przez szafkę zwracana. W Młynie Zamkowym nie ma szafek.

Dzieci

W Białym Spichlerzu na każdym piętrze znajduje się kącik edukacyjny, w którym dzieci mogą odpocząć, albo samodzielnie pobawić się chwilę.
Przewijaki dla niemowląt dostępne są na parterze Zamku Książąt Pomorskich oraz Białego Spichlerza.

Audioprzewodniki i aplikacje do zwiedzania

W Białym Spichlerzu można nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik. Można do niego użyć swoich słuchawek z wejściem minijack 3,5 mm albo zakupić jednorazowe słuchawki w kasie w cenie 2,00 zł. Audioprzewodnik wystarczy nakierować na znacznik na ekspozycji, który jest oznaczony numerem, by włączyć odpowiednie nagranie dotyczące danego fragmentu wystawy. Urządzenia posiadają też możliwość samodzielnego wyboru numeru na klawiaturze. Przygotowanych jest ponad pięć godzin nagrań w języku polskim i angielskim. Nagrania podzielone są na pięć części. Ścieżka podstawowa wyjaśnia najważniejsze założenia ekspozycji, opowiada o wybranych dziełach ich twórcach oraz wprowadza w szerszy kontekst. Ścieżka rozszerzona pozwala pogłębić wiedzę lub zapoznać się z kolejnymi obiektami. Każda z części dzieli się na krótkie nagrania trwające od ok. 1 do ok. 10 minut, które można odtwarzać w wybranej przez siebie kolejności, wracać do nich, przewijać fragmentami do przodu i wstecz (np. jeśli nas coś szczególnie zainteresuje), pomijać wybrane nagrania itp. Dzięki temu każdy może zwiedzać tak długo i w takim tempie, w jakim chce.
Osoby korzystające z aparatów słuchowych będą mogły również wykorzystać tzw. pętle indukcyjne znajdujące się w zestawie.
Dodatkowo przygotowano tzw. audiodeskrypcje, które umożliwiają odbiór dzieł sztuki osobom niewidomym i niedowidzącym. Audiodeskrypcje dla niewidomych i niedowidzących (przygotowane ze specjalistami z Fundacji Kultury bez Barier, współpracującej z muzeami w całej Polsce, w tym z Muzeum Narodowym w Warszawie) mogą być przez nich samodzielnie włączane poprzez klasycznie ułożone przyciski klawiatury.

Ponadto w czasie zwiedzania Białego Spichlerza można skorzystać z aplikacji na smartfony do nieodpłatnego pobrania w systemach Android lub iOS, która pozwala korzystać z własnych urządzeń. Do własnego telefonu można użyć swoich słuchawek, albo zakupić jednorazowe słuchawki z wejściem minijack 3,5 mm (tylko) w kasie w cenie 2,00 zł. Nagrania przygotowane są w języku polskim i angielskim.

W Zamku Książąt Pomorskich można skorzystać z aplikacji na smartfony do nieodpłatnego pobrania w systemach Android lub iOS, która pozwala korzystać z własnych urządzeń. Do własnego telefonu można użyć swoich słuchawek, albo pobrać darmowe jednorazowe słuchawki z wejściem minijack 3,5 mm (tylko) w kasie. Nagrania przygotowane są w języku polskim.

Toalety

W Zamku Książąt Pomorskich dostępne są trzy na parterze: damska, męska, dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępny też przewijak dla niemowląt.
W Białym Spichlerzu dostępne są trzy na parterze: damska, męska, dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępny też przewijak dla niemowląt.
Na pierwszym piętrze dwie toalety: damska i męska. Na piątym piętrze jedna toaleta: wspólna.
W Młynie Zamkowym nie ma toalet dla zwiedzających.

Inne

Psy można pozostawić przywiązane w wyznaczonym miejscu na trawniku przed Białym Spichlerzem – niedaleko masztów z flagami.

Zwiedzających obowiązuje Regulamin zwiedzania.

Wynajem pomieszczeń muzealnych jest możliwy na podstawie pisemnego wniosku. Szczegółowe informacje dotyczące wynajmu, w tym cennik, znajdują się na stronie wynajem pomieszczeń.

Muzeum zastrzega sobie prawo do zmian w godzinach otwarcia, wystawach i działalności. Prosimy o sprawdzanie aktualnych informacji na naszej stronie internetowej w dziale Aktualności, mailowo lub telefonicznie.