Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności Strona Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.muzeum.slupsk.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- Dokumenty zamieszczane jako pdf
- Brak obsługi Sklepu wyłącznie przy pomocy klawiatury
- Brak opisów zdjęć
Wyłączenia
- Dokumenty zamieszczone przed 23 września 2018
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Katarzyna Maciejewska.
- E-mail: k.maciejewska@muzeum.slupsk.pl
- Telefon: 59 842 40 81
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
- Adres: Dominikańska 5-9, 76-200 Słupsk
- E-mail: sekretariat@muzeum.slupsk.pl
- Telefon: 59 842 40 81
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Słupską siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego tworzą następujące budynki o charakterze zabytkowym:
Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, Zespół Bramy Młyńskiej, na który składa się zabytkowa Brama Młyńska i współczesny budynek administracyjny oraz Biały Spichlerz i Czerwony Spichlerz znajdujące się po drugiej stronie rzeki, przy czym Czerwony Spichlerz zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2025 roku.
Dojazd: Bezpośrednio za budynkiem administracyjnym znajduje się przystanek linii autobusowej nr 15 i 16. Przystanek w drugą stronę znajduje się po drugiej stronie ulicy vis a vis Hotelu Zamkowego.
Linie obsługiwane są zarówno przez autobusy wysoko- jak i niskopodłogowe.
Parking: istnieje możliwość parkowania (poza autokarami) na dziedzińcu zamkowym pomiędzy Zamkiem i Młynem, na Rynku Rybackim przy Spichlerzu Richtera i na terenie Muzeum przy Spichlerzach Białym i Czerwonym.
Wejście do Zamku znajduje się od strony ul. Dominikańskiej (lub Mostnika), wejście do Młyna Zamkowego znajduje się po przeciwnej stronie dziedzińca vis a vis wejścia do Zamku. Wejście do Zespołu Bramy Młyńskiej zlokalizowane jest od strony Rynku Rybackiego. Wejście do Herbaciarni (Spichlerz Richtera znajduje się na Rynku Rybackim) znajduje się od strony ul. Zamkowej, a do biura Działu Edukacji i Promocji od strony Rynku Rybackiego. Wejście do Białego Spichlerza znajduje się od strony ul. Szarych Szeregów, a wjazd od strony ul. Partyzantów.
Bariery pionowe i poziome:
Zamek i Młyn Zamkowy zostały przystosowane do funkcji muzealnych w latach 60 XX w. i zrealizowany według obowiązujących wówczas norm, stąd obecność barier architektonicznych (głownie schodów), których usunięcie wymaga znaczącej przebudowy budynków. Mieszcząca się w Spichlerzu Richtera Herbaciarnia jest dostępna (przy czym w drzwiach znajduje się próg), natomiast znajdujące się tam biuro wymaga pokonania schodów, ale przed drzwiami znajduje się dzwonek domofonu, dzięki któremu można skontaktować się z pracownikami Muzeum, którzy zejdą do interesanta.
Podobnie jest w przypadku Zespołu Bramy Młyńskiej (przed drzwiami znajduje się domofon).
Oddany do użytku w 2019 roku Biały Spichlerz wyposażony został w obszerną, przeszkloną windę, na poszczególnych kondygnacjach nie pojawiają się przeszkody poziome, przejścia są szerokie, brak różnicy poziomów.
Czerwony Spichlerz również został rewitalizowany pod kątem zniesienia barier architektonicznych. W wiatrołapie budynku znajduje się domofon, dzięki któremu można się skontaktować z pracownikiem Muzeum, który może zejść do drzwi wejściowych albo otworzyć zamek zdalnie. Zapewniono szerokie przejścia i brak progów pomiędzy pomieszczeniami oraz windę, umożliwiającą wolny dostęp na piętra biblioteki i edukacji, natomiast na poziomy Pracowni Konserwatorskiej i pomieszczeń magazynowych z ogólnych względów bezpieczeństwa można wjechać tylko przy użyciu specjalnego urządzenia z czipem, które posiada każdy pracownik.
Kasa/recepcja:
W Zamku kasa znajduje się na prawo od wejścia w pewnej odległości i wymaga pokonania kilku stopni. W Młynie Zamkowym kasa zlokalizowana jest bezpośrednio na prawo od wejścia, ale przed wejściem znajduje się kilka schodów prowadzących do kładki przez fosę. W Białym Spichlerzu kasa zlokalizowana jest na prawo od wejścia, w pewnej odległości, ale dostępność do niej nie ograniczają przeszkody poziome, ani szerokość przejścia. Kasa i szatnia w Białym Spichlerzu mają częściowo obniżony blat, ułatwiający dostęp osobom na wózkach.
Toalety:
W Zamku toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze, ze względu na różnice poziomów dotarcie do niej wymaga pokonania kilku schodów lub pochylni. W Młynie Zamkowym toaleta dla pracowników znajduje się na drugiej kondygnacji (dostęp wyłącznie schodami), nie ma toalety ogólnodostępnej. W Spichlerzu Richtera w Herbaciarni ubikacja usytuowana jest na parterze, a w części muzealnej przeznaczonej dla pracowników na pierwszym piętrze (dostęp wyłącznie schodami). W Białym Spichlerzu toalety przewidziano na każdej kondygnacji, dla zwiedzających dostępne są na parterze, pierwszym oraz piątym piętrze. łazienka z udogodnieniami dla niepełnosprawnych znajduje się nieopodal kasy i szatni. W Czerwonym Spichlerzu ubikacje znajdują się na każdym piętrze, poza najwyższym, gdzie przechowywane są zbiory. Toaleta dla niepełnosprawnych mieści się na parterze, czyli na piętrze przeznaczonym na działalność edukacyjną i popularyzatorską.
Komunikacja na terenie muzeum
Plany poszczególnych kondygnacji zamieszczono w budynkach w widocznym miejscu.
Obsługa niesłyszących:
Istnieje możliwość skorzystania z urządzeń audioprzewodników wyposażonych w pętlę indukcyjną nie tylko do zwiedzania, także do bezpośredniej komunikacji z obsługą w Białym Spichlerzu.
Filmy prezentowane w Białym Spichlerzu wyposażone są m.in. w napisy w języku polskim.
Obsługa niewidomych:
W Białym Spichlerzu umieszczono dwie tyflografki przedstawiające prezentowane tam dzieła. Zarówno w Białym Spichlerzu, jak i w Zamku i w Młynie Zamkowym można dotknąć wybranych, wskazanych przez obsługę obiektów. W Białym Spichlerzu można skorzystać z audiodeskrypcji przygotowanych do wystaw od pierwszego do czwartego piętra.
Pies asystujący:
Do wszystkich budynków słupskiej siedziby MPŚ można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Dostępność cyfrowa
Słupska siedziba Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku poza stroną internetową przygotowaną zgodnie z wytycznymi Ustawy o dostępności: https://muzeum.slupsk.pl/
prowadzi również profil na Facebooku i Instagramie oraz kanał na YouTube.
Ponadto słupska siedziba dysponuje również audioprzewodnikami w języku polskim i częściowo angielskim do pobrania nieodpłatnie z Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audiotour.audioguideslupsk&hl=pl
oraz
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.moviguide&hl=pl
a także w AppStore.
Wraz z audioprzewodnikami do Białego Spichlerza dostępne są również audiodeskrypcje.
Informacje dodatkowe
Ułatwienia
Oddany do użytku w 2019 roku Biały Spichlerz zaprojektowano z myślą o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Stąd też zadbano m.in. o zniesienie barier pionowych i poziomych, budynek wyposażony jest w obszerną, przeszkloną windę, wyraźny system identyfikacji graficznej, multimedia z napisami w języku polskim i angielskim, tyflografiki wybranych obiektów itp., a także uzupełniony np. o możliwość zwiedzania z audioprzewodnikami z pętlą indukcyjną.
Inne informacje i oświadczenia
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku planuje kolejne inwestycje zwiększające dostępność jego obiektów – tylko tam, gdzie jest to możliwe, jako że jest to obiekt wpisany do Rejestru Zabytków. Rewitalizacja Czerwonego Spichlerza była prowadzona pod kątem dostępności osób ze szczególnymi potrzebami, np. zaprojektowano windę i zaplanowano udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym niewidomych i niedowidzących, w czytelni bibliotecznej.
Słupska siedziba Muzeum Pomorza środkowego w Słupsku realizuje szereg zadań, w których uwzględniane są potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, czego przykładem jest zniesienie barier architektonicznych w ramach rewaloryzacji Czerwonego Spichlerza. Dostępność informacyjno-komunikacyjna jest udoskonalana stopniowo, w miarę możliwości finansowych i innych obciążeń oraz ograniczeń, jednak stanowi ważny element rozwoju MPŚ.
Deklaracja dostępności dla serwisu BIP Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku