Warsztaty papieroplastyki dla kobiet, spotkanie III – Malwa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza

na warsztaty papieroplastyki dla kobiet
z cyklu: Rozkwitanie tradycji
spotkanie III – Malwa

25 listopada (piątek) 2022 roku w godzinach 17:00-20:00
w Młynie Zamkowym w Słupsku

W kulturze ludowej kwiaty od wieków związane były z życiem człowieka. Naturalne i sztuczne były i są ozdobą ludzi, ich domów, otoczenia, miejsc sakralnych, świadkami rodzinnych i dorocznych obrzędów, bohaterami pieśni, baśni, apotropeikami, lekami. Potrzeba utrwalenia wizerunku kwiatów sprawiła, że stały się one obecne we wszystkich sferach życia człowieka towarzysząc mu od narodzin do śmierci.

Podążając nurtem etnoinspiracji pragniemy przybliżyć tradycje papieroplastyki. Cykl warsztatów Rozkwitanie tradycji poprowadzą rękodzielniczki wykonujące kwiaty z bibuły i krepy. Są wśród nich zarówno świadkowie XX-wiecznych tradycji wiejskich, jak i artystki świadomie poszukujące korzeni swojej tożsamości oraz sposobu wyrażenia siebie. Sztuka tworzenia kwiatów, niegdyś nierozerwalnie związana z wiejską obrzędowością, przywracana jest do życia w nowych formach stylowych. Tradycja wciąż rozkwita. By zachować w pamięci różnorodne barwy lata i oddać się wspomnieniom minionych pejzaży wiejskich będziemy przyglądać się tym razem malwom.

Malwa w kulturze ludowej to kwiat symbolizujący troskę, czułość i matczyną łagodność, tęsknotę za naturą.  Te wysokie kwiaty w różnorodnych odcieniach czerwieni, żółci, pomarańczy, różu i fioletu stanowiły niegdyś nieodłączny element wiejskich zagród. W tradycji ludowej wiązano je z kobiecością, stąd często pojawiały się w przydomowych ogródkach, w których były panny na wydaniu.

Pod okiem artystki Bogumiły Bednarek poznamy sposób odwzorowania tego górującego niegdyś nad innymi gatunkami kwiatu, wciąż kojarzącego się z sielskim wiejskim krajobrazem.

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej: „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”.


termin: 25 listopada 2022, godz. 17:00-20:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku

prowadzenie: Bogumiła Bednarek
koszt uczestnictwa: 40 zł (w tym materiały)
zapisy: Magdalena Lesiecka

pod numerem telefonu: 795 100 274
lub mailowo: magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl