Słupskie Czwartki Literackie 32 – Marcel Woźniak

Katedra Filologii Polskiej w Instytucie Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk i Herbaciarnią w Spichlerzu Richtera zaprasza na trzydzieste drugie spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie. Spotkanie odbędzie się 20 października 2022 r. o godz. 16:30 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera.

Bohaterem XXXII SCL będzie Marcel Woźniak, który będzie promował książkę „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. Tematem przewodnim spotkania będzie PRL, nie zabraknie anegdot z życia znanych postaci tamtej epoki (Konwicki, Herbert, Kisielewski, Hoff), opowieści o cenzurze i walce o wolność, losach Tyrmanda na emigracji, zamiłowaniu pisarza do jazzu. Wszystko okraszone unikalnymi zdjęciami z połowy XX wieku.

Marcel Woźniak – pisarz i scenarzysta. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył kurs Adaptacji filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od 2017 doktorant na studiach literaturoznawczych na UMK w Toruniu. W swojej twórczości literackiej sięga po powieść kryminalną oraz literaturę faktu.

W latach 2002–2005 występował jako aktor w Stowarzyszeniu Teatralnym SCENA 2 w Kwidzynie. Zadebiutował rolą Marcina w filmie „Akt I” w reżyserii Marcina Libelta. Jako scenarzysta teatralny zadebiutował spektaklem „Niech mnie ktoś uszczypnie” w reżyserii Adama Karasia. W latach 2010–2011 występował w Teatrze SZLABAN w Solcu Kujawskim. W latach 2012–2013 członek Teatru Jaworski. W roku 2012 wyreżyserował, oparty na własnym scenariuszu, film krótkometrażowy Caissa, a w roku 2015 film Snufit. W latach 2016–2018 scenarzysta i członek warszawskiego Kabaretu Polefka.

W latach 2003–2004 był frontmanem i gitarzystą zespołu rockowego Kosmodrom. W latach 2006–2007 jako gitarzysta dołączył do zespołu hardrockowego No Exit. Od 2008 do 2011 roku frontman i autor tekstów w zespole Sitelight.

W latach 2011–2013 pracował jako spiker i reporter w toruńskim oddziale Radia Plus 92,8fm. W latach 2014–2016 jako scenarzysta telewizyjny, copywriter i twórca reklam.

Autor książek: „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” (2016), za którą otrzymał nagrodę biografii miesiąca Magazynu Literackiego „Książki”, „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” (2020). W 2017 roku zadebiutował powieścią „Powtórka”, którą rozpoczął cykl kryminalny o detektywie Leonie Brodzkim. Kolejne części cyklu to „Mgnienie” (2017) i „Otchłań” (2018). Odwołuje się w nich do historii i kultury współczesnej: filmu, literatury, filozofii), porusza także tematy społeczne, m.in. przemocy, mediów, komunizmu.

Spotkanie uświetni koncert Joanny Złotkowskiej.

Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.