Edmund Strążyski i Witkacy – niebanalni przyjaciele – wykład

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza do Białego Spichlerza na wykład pt.: „Tymbciowi nadałem Wielką Wstęgę Czystej Formy” (z listu Witkacego do żony). Edmund Strążyski i Witkacy – niebanalni przyjaciele”.

Okazją do jego wygłoszenia jest 139. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zakończenie wystawy czasowej: „Obrazy i rysunki Edmunda Strążyskiego – zakopiańskiego przyjaciela Witkacego”.

Wykład poprowadzi Anna Baruk-Bejda z Pracowni d.s. Kolekcji Witkacego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Odbędzie się on w ramach cyklu Forum Sztuki i Artystów  24 lutego 2024 roku o godzinie 10 w sali wernisażowej im. Barbary Zielińskiej w Białym Spichlerzu.

Na wykładzie omówione zostaną życie i twórczość przyjaciela Witkacego – Edmunda Strążyskiego oraz wzajemne relacje artystów. Edmund, będąc doktorem filozofii i nauczycielem języka polskiego w Państwowym Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, rysowaniem zajmował się z pasji. Niemały wpływ na jego zapatrywania estetyczne miał Witkacy. Ten z kolei czerpał wiele od bohatera tego wykładu „wielkiego duchem” – jak sam go określił – Mahatmy, a także towarzysza spotkań i wypraw górskich.

Pokazany zostanie również film pt.: „Litymbrion” z 1988 roku w reżyserii Grzegorza Dubowskiego, który towarzyszy wystawie. Nakręcony został on w Edmarowie, zakopiańskim domu artysty.

Serdecznie zapraszamy!