Olga Boznańska – portrecistka ludzi, malarka dusz – wykład

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład z historii sztuki w ramach Forum Sztuki i Artystów, pt.: Olga Boznańska – portrecistka ludzi, malarka dusz.

Bohaterką wykładu jest Olga Boznańska, najwybitniejsza malarka Młodej Polski i jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie. W mieście rodzinnym odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę kontynuowała w Monachium, a od 1898 r. tworzyła w Paryżu. W czasach, gdy kobietom wstęp do wyższych szkół sztuk pięknych był zakazany, potrafiła do perfekcji opanować malarskie rzemiosło, wypracować własny styl i zdobyć powszechne uznanie.  Malowała martwe natury, pejzaże i studia wnętrz, ale to portrety przyniosły jej największą sławę – na płótnach, choć w późniejszym czasie częściej stosowała tekturę, uwieczniała ówczesnych ludzi kultury, nauki i polityki, m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa Jasieńskiego czy Augusta Radwana, jak również młode damy i dzieci. W jej malarstwie dominował walor, gra tonów i półtonów, które nadawały obrazom specyficzną mglistość i tajemniczość. Na wykładzie, w oparciu o fakty biograficzne i wybrane przykłady dzieł, omówiona zostanie twórczość tej niezwykłej artystki.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 13 STYCZNIA w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów 12 o godzinie 10.00. Wykład poprowadzi Ewa Czaplińska-Stec, historyk sztuki, pracownik Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.