Kapsuła czasu z iglicy wieży kościoła św. Jacka otwarta

Do udziału w otwarciu kapsuły czasu, czyli miedzianej puszki odnalezionej w zerwanej niedawno przez wichurę iglicy w kościele pw. św. Jacka w Słupsku, został zaproszony m.in. Dział Konserwatorski MPŚ w Słupsku. Otwarcie zaplanowano na 12 października 2022 roku na plebanii parafii pw. św. Jacka.

Pierwsze podjęte próby otwarcia kapsuły nie okazały się na tyle skuteczne, by bez uszczerbku wydobyć zawarte w niej widoczne dokumenty, w związku z czym kapsułę przejęli pracownicy Działu Konserwatorskiego i otworzyli ją w muzealnej pracowni konserwatorskiej. Wydobycie potencjalnych „skarbów” z otwartej kapsuły prowadzono już na ww. plebanii.

Były to rękopisy z 1777 roku, sprawozdanie administracyjne ze stanu miasta z 1898 roku, gazety z 1898 roku oraz monety, wśród których dwie zawinięto w ręcznie pisane dokumenty.

Stan obiektów można uznać za dobry. Kapsuła była szczelnie zamknięta, bez dostępu powietrza, więc nie pojawiły się groźne dla papieru grzyby. Oczywiście wymagają one zabiegów konserwatorskich, w przypadku papieru takich jak np. oczyszczenie, odkwaszenie, prostowanie. Monety w różnym stopniu skorodowały. Niektóre pokryła czarna korozja siarczkowa, inne uległy korozji zielonkawo-niebeskiej wytworzonej wskutek reakcji miedzi zawartej w monetach i pojemniku.

Nie przesądzono jeszcze, jaki będzie dalszy los wydobytych cennych obiektów. Na pewno będą poddane badaniom historycznym. Powinny również trafić do rąk konserwatorów. Obecnie bardzo istotna jest profilaktyka konserwatorska, tj. stworzenie im odpowiednich warunków przechowywania (stosowne opakowania, temperatura i wilgotność).