„Tożsamość w zagrożeniu” – ‘Identity on the line’ (I-ON): Osobiste wspomnienia o powojennym Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku bierze udział w realizacji projektu „Tożsamość w  zagrożeniu” ‘Identity on the line’ (I-ON) realizowanym w ramach „Kreatywnej Europy”.

Celem projektu jest zbadanie wybranych procesów migracyjnych w Europie w ostatnich stu latach. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zajmuje się powojennym osadnictwem w mieście, gromadząc historie i pamiątki i dokumenty nie tylko od osób, które przybyły tu po 1945 roku, ale także pierwszego pokolenia urodzonego w Słupsku. Chcemy nie tylko poznać i zachować osobiste historie osób, które zdecydowały się związać swoje losy z naszym miastem, ale także zobaczyć, jak doświadczenie migracji wpłynęło na życie całych rodzin i czy jego ślady ciągle mają znaczenie dla młodych słupszczan. 

Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami serdecznie zapraszamy do kontaktu z Muzeum pod numerem telefonu 59 842 40 81

Namawiajmy seniorów do dzielenia się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w Muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym Słupsku.

OFICJALNA STRONA PROJEKTU

General information about I-ON project

WYDARZENIA ZWIĄZANE Z PROJEKTEM:

Plenerowa wystawa planszowa Tożsamość w zagrożeniuIdentity on the line I. Wystawa czynna od 16 maja 2020 do 31 maja 2023 roku obok Białego Spichlerza.

Biały Spichlerz w Słupsku, sierpień 2022, arch. MPŚ w Słupsku

Seminarium w Białym Spichlerzu – 25 marca 2020 roku (pierwsze z zaplanowanych) pt. „Dzielenie się opowieścią: Teoria pamięci i praktyczne jej wykorzystanie w trudnych wywiadach” – UWAGA SEMINARIUM ODWOŁANE

Wystawa “Spotkaliśmy się w Słupsku. Historie osadników” prezentowana w Białym Spichlerzu od 15 lipca 2021 do 27 marca 2022 roku.

2-3 października 2021 roku – Weekend Seniora z Kulturą.

12 grudnia 2021 roku – trzecie spotkanie z cyklu.

Wrzesień 2022 rok – Nagroda Europejskiej Akademii Muzealniczej dla projektu.

Plenerowa wystawa planszowa obok Białego Spichlerza Tożsamość w zagrożeniuIdentity on the line II Wystawa czynna od 17 września do 14 listopada 2022 roku.

Norwegia wystawa plenerowa druga (2)

26-27 września 2022 roku – spotkania, wykłady i premiera filmu.

9 listopada 2022 roku – prezentacja filmów.

W 2022 roku wydaliśmy książeczkę pt. Spotkaliśmy się w Słupsku dostępną w sklepikach muzealnych oraz przez internet.
Regularnie można czytać też o projekcie w kilku wydaniach bezpłatnej Gazety Muzealnej dostępnej na terenie Muzeum.

W 2023 wydaliśmy książkę Spotkaliśmy się w Słupsku oraz prowadziliśmy inne działania.

Jesienią otrzymaliśmy za stworzony przez nas film specjalne wyróżnienie Heritage in Motion Audiovisuals 2023.