Nagroda Europejskiej Akademii Muzealniczej

Europejska Akademia Muzealnicza

Laureat nagrody Europejskiej Akademii Muzealniczej 2022
projekt „Tożsamość w zagrożeniu”
I-ON (Identity on the Line project)

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ma niezwykłą przyjemność poinformować, że międzynarodowy projekt Identity on the Line współfinansowany w ramach Programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, którego jednym z partnerów jest nasza instytucja, został dostrzeżony przez międzynarodowe grono ekspertów z zakresu muzealnictwa i otrzymał Nagrodę Europejskiej Akademii Muzealniczej (EMA Prize).

EMA Prize jest to nagroda przyznawana przez Radę Akademii wyłącznie w przypadku, gdy działania muzeów zostaną uznane za wyjątkowo ważne i wartościowe, stanowiące przykład działalności muzealniczej.

Przyznawaną od 2009 roku nagrodę EMA otrzymały: Muzeum Galileusza, Florencja, Włochy (2011 r.), Europeana, Haga, Niderlandy (2013 r.) oraz POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa, Polska (2016 r.).

Bardzo cieszymy się, że znaleźliśmy się w tym wąskim i bardzo prestiżowym gronie.

W ramach wspólnego projektu realizowanego od 2019 roku sześć europejskich muzeów i jeden uniwersytet badają procesy migracyjne, które miały miejsce w Europie w ostatnich stu latach:

Polska: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupskubada strukturę demograficzną Pomorza związaną ze zmianą granic w efekcie drugiej wojny światowej.

Chorwacja: Etnografski muzej Istre bada wynikającą z politycznej historii Istrii wieloetniczną  populację 200 tysięcy emigrantów z okresu po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Dania: Knud Rasmussens Hus koncentruje się na migracji Grenlandczyków do Danii od 1945 r. do czasów obecnych.

Litwa: Uniwersytet Wileńskibada proces migracyjny związany z litewskimi i polskimi Żydami zmuszonymi do opuszczenia kraju po jego okupacji przez Związek Radziecki.

Norwegia: Vest-Agder Museum bada tymczasową migrację 500 tysięcy niemieckich żołnierzy pomiędzy 1940 i 1945.

Słowenia: Muzej novejše zgodovine Slovenije skupia się na migracji ludności z dawnych republik jugosłowiańskich do Słowenii.

Szwecja: Ájtte, Svenskt Fjäll-och Samemuseum zwróciło uwagę na wymuszone migracje pośród Samów.

Liderem projektu jest Muzeum Vest-Agder z Kristiansand w Norwegii.

rzezba

Nagrodę EMA, która trafia do laureata na rok, stanowi współczesna rzeźba szwajcarskiej artystki, Etienne Krähenbühl (1953- ). Nagroda zostanie wręczona podczas dorocznego spotkania EMA w Eschsur Alzette, w Luksemburgu, w sobotę 10 września 2022 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem Identity on the Line na stronie www.i-on.museum

Więcej informacji na stronach:
O nagrodzie