SECESJA BELGIJSKA W POLSCE I NIE TYLKO. HENRY VAN DE VELDE – wykład

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu
„Forum sztuki i artystów – wykłady z historii sztuki”

Lucjan Hanak

wykład pt.

SECESJA BELGIJSKA W POLSCE I NIE TYLKO. HENRY VAN DE VELDE

20 kwietnia 2024 w sobotę o godz. 10:00
w Spichlerzu Białym w Sali im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny.

Jak pisze Lucjan Hanak „Henry van de Velde (1863-1957), jest belgijskim malarzem, architektem, projektantem mebli, wnętrz, przedmiotów codziennego użytku i pedagogiem. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz malarstwo w Paryżu gdzie zaprzyjaźnia się z postimpresjonistami. Jest przedstawicielem secesji. W latach 1902-1905 dla księżnej Marii Aleksandry von Reuss projektuje sanatorium w Trzebiechowie koło Zielonej Góry. W Saksonii buduje Villę Esche dla przemysłowca w Chemnitz. Następnie w Gerze dla kupca, przemysłowca, mecenasa sztuki i hodowcy storczyków wykonuje Haus Schulenburg i projektuje wnętrza dla Archiwum Fryderyka Nietzschego (Nietzsche-Archiv) w Weimarze w Turyngii. W celu podwyższenia poziomu artystycznego młodych pokoleń od 1908 pracuje dla księcia Harry’ego von Kesslera w Weimarze, dla którego buduje Szkołę Sztuk Pięknych, a ponadto Szkołę Rzemiosł. Także w Weimarze tworzy własny Dom pod Wysokimi Topolami (Haus Hohe Pappeln) dla żony, czterech córek i jednego syna. W latach 1920-1926 projektuje muzeum sztuki nowoczesnej Kröller-Müller w Otterlo w Holandii dla kolekcji Helene Kröller-Müller i Antona Kröllera. W 1925 otrzymuje stanowisko profesora na Uniwersytecie w Gandawie. Bierze udział w światowej wystawie pt. „Sztuka i Technika” w Paryżu w 1937. Po wojnie mieszka w Zurychu w Szwajcarii. Wymienione niemieckie wille są muzeami.