WIELKIE POMORZE. RODY I RODZINY – konferencja

organizowaną w Słupsku w dniach 18-20 października 2023 roku

przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku,
Instytut Kaszubski w Gdańsku,
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

W październiku 2023 roku odbędzie się dziewiąta edycja konferencji WIELKIE POMORZE pt. RODY I RODZINY.

Oficjalne otwarcie nastąpi 19 października 2023 roku o godzinie 9:00 w Białym Spichlerzu w Słupsku. Jednak już dzień wcześniej, 18 października 2023 roku o godzinie 17:00 zapraszamy na promocję książki zawierającej materiały sesyjne z poprzedniej edycji konferencji oraz na projekcję filmu „Jutro będzie padać”.

WIELKIE POMORZE to interdyscyplinarne przedsięwzięcie naukowe organizowane w Słupsku od 2007 roku, w cyklu dwuletnim. Konferencja jest miejscem konfrontacji uczestników zainteresowanych tym jakże szerokim regionem, którzy stawiają sobie za cel pielęgnowanie tożsamości regionalnej, literackiej, kulturowej oraz religijnej Pomorza. W założeniach chcielibyśmy zaprezentować nie tylko dyskurs akademicki, ale i również głosy środowisk pozanaukowych. Działaniom naukowym towarzyszą wydarzenia artystyczne, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, spotkania autorskie i promocje książek. Po każdej edycji wydawana jest książka z referatami uczestników.

W latach 2007-2021 odbyło się osiem edycji, których problematyka obejmowała zagadnienia:

• Mit i literatura (2007)
  • Tożsamość i wielokulturowość (2009)
  • Kultura i sztuka (2011)
  • Wierzenia i religie (2013)
  • Społeczności i narody (2015)
  • Wojna i pokój (2017)
  • Gryfici i ich dziedzictwo (2019)
  • Kontekst skandynawski (2021)

W tym roku organizatorzy zamierzają zinterpretować znaczenie rodów i rodzin w dziejach i kulturze Pomorza (w obszarze terytorialnym od Królewca do Rostoku), wskazując na postacie najbardziej wybitne i zasłużone. Pragną namysłem objąć także osobowości zapomniane, z różnych powodów przemilczane, na które także warto dzisiaj zwrócić większą uwagę. Ponadto nie chodzi jedynie o zajmowanie się jednostkami, ale o rozważanie obecności na Pomorzu rodów i rodzin, po wielekroć zamieszkujących tę krainę kilkaset lat, tworzących skomplikowane związki rodzinne, wyznaniowe czy narodowościowe. Pomorze jest doskonałym przykładem przestrzeni, w której rody i rodziny stawały się niejednolite kulturowe, realizując się w tożsamościach polskich, niemieckich czy kaszubskich, by wymienić choćby te najważniejsze. Można te kwestie omawiać w różnych dyskursach, stąd zaproszenie kierowane jest ku literaturoznawcom, historykom, religioznawcom i socjologom, dając otwarte pole do naukowych eksploracji.

Wśród osiemnastu tegorocznych prelegentów znajdują się także obecni i byli pracownicy muzeum.

Szczegółowy program konferencji znajduje się poniżej.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Archiwalna informacja o zapisach na konferencję.