Etno Młyn. Energia z tradycji – spotkanie VI: Malarstwo na szkle
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na cykl spotkań edukacyjnych
Etno Młyn. Energia z tradycji
spotkanie VI: Malarstwo na szkle
Malarstwo na szkle jest unikatową gałęzią sztuki. Różni się od powszechnie znanego malarstwa na płótnie tym, że obraz malowany jest po lewej stronie. To, co zwykle na płótnie maluje się jako ostatnie – tu trzeba namalować jako pierwsze – wszelkie szczegóły, drobne elementy, wyraz twarzy postaci. Malarstwo to charakteryzowała intensywność i czystość kolorów uzyskiwanych za pomocą farb temperowych lub olejnych, dekoracyjność linii i kresek oraz bogactwo i różnorodność ornamentów kwiatowych.
Rozkwit malarstwa ludowego na szkle nastąpił wraz z rozwojem hut szkła. A Kaszuby, obfitujące w piasek, szybko stały się obok Podhala głównym ośrodkiem tego malarstwa w Polsce. Najświetniejszy okres rozwoju przypada na XIX wiek. Pierwotnie malarstwo ludowe służyło kultowi religijnemu i związane było z rozpowszechnionym kultem świętych, stąd główne motywy podejmowane przez twórców ludowych to postaci patronów, przedstawiane pierwotnie za pomocą odbitek drzeworytniczych.
W barwny świat lśniących obrazów na szkle wprowadzi nas Alicja Serkowska, twórczyni ludowa, laureatka XVIII Konkursu Sztuki i Rękodzieła Słupsk 2023 – zdobywczyni nagrody głównej w kategorii malarstwo na szkle.
termin: 20-21 kwietnia 2024 roku, godz. 10:00-15:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
prowadzenie warsztatów: Alicja Serkowska
opowieść o malarstwie na szkle – Magdalena Lesiecka
koszt: 80,00 zł (w tym materiały i poczęstunek)
zapisy: Magdalena Lesiecka
pod numerem telefonu: 795 100 274 lub mailowo: magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl