Dwa nowe portrety w kolekcji Witkacego

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wzbogaciło się o dwa nowe obrazy autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Do największej w Polsce kolekcji prac Witkacego trafiły pastelowe portrety na papierze, przedstawiające krewnych Witkacego:

Portret Tadeusza Wawrzyńca Pietrzkiewicza, I-II 1935, którego Mecenasem jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, a który oficjalnie odsłonił Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk Pan Tomasz Kloskowski.
Airport Gdańsk

oraz

Portret Marii z Pietrzkiewiczów Witkiewiczowej, 25 VIII 1918, nad którym mecenat objął Samorząd Województwa Pomorskiego odsłonięty przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka.

Za objęcie mecenatem portretów bardzo dziękujemy.

Oficjalne odsłonięcie obrazów miało miejsce w czasie wydarzenia pt. Zjazd rodzinny u Witkacego. Przyciągnęło ono rzesze zainteresowanych kulturą słupszczan, w tym młodzieży świętującej przypadające dzień później urodziny Witkacego.

Było też okazją do spotkania się dyrektorów instytucji kultury Samorządu Województwa Pomorskiego oraz instytucji miejskich oraz obejrzenia wystaw znajdujących się w Białym Spichlerzu.

Kilka słów o niuansach historyczno-artystycznych nowych portretów powiedziała Kierownik Działu Historyczno-Artystycznego i Kustosz Kolekcji Witkacego, Pani Beata Zgodzińska-Wojciechowska.

Specjalne podziękowania z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka odebrała Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Pani Marzenna Mazur, która otrzymała najwyższe wyróżnienie, statuetkę Gryfa Pomorskiego wręczoną z okazji 25-lecia istnienia Samorządu Województwa Pomorskiego za nieoceniony wkład w rozwój regionu, zaangażowanie i pracę na rzecz muzeum w Słupsku i jego oddziałów w Klukach i w Swołowie.

Dzisiejsze spotkanie zainaugurowało obchody jubileuszu 100 lat muzealnictwa w Słupsku. Na kolejne, zapraszamy!