Zjazd rodzinny u Witkacego – odsłonięcie nowych nabytków

Marzenna Mazur

serdecznie zapraszają na
Zjazd rodzinny u Witkacego

W piątek, 23 lutego 2024 roku o godzinie 12:00 (dzień przed 139. urodzinami Witkacego) pragniemy Państwa zaprosić do Białego Spichlerza na “Zjazd rodzinny u Witkacego”, podczas którego odsłonięte zostaną 𝗱𝘄𝗮 𝗻𝗼𝘄𝗲 𝗻𝗮𝗯𝘆𝘁𝗸𝗶 w kolekcji dzieł Witkacego zakupione dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

24 lutego 1885 roku w Warszawie przychodzi na świat Stanisław Ignacy Witkiewicz, syn Stanisława (malarza, krytyka sztuki) i Marii z Pietrzkiewiczów (nauczycielki muzyki). W 1965 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zakupiło 110 jego pastelowych prac (109 portretów i 1 kompozycję) od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora – zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego i tak rozpoczęła się historia największej w Polsce i na świecie kolekcji dzieł S. I. Witkiewicza w Słupsku. Obecnie prezentowana jest trzecia w historii muzeum wystawa stała prac Witkacego oraz wystawa czasowa “Witkacy inaczej…” obie otwarte w lipcu 2019 roku w Białym Spichlerzu.

W miarę możliwości finansowych muzeum oraz dzięki życzliwości sponsorów zbiór jest systematycznie powiększany, pomimo stale wzrastających cen dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dzisiaj kolekcja liczy 253 prace, wśród których zdecydowanie dominują portrety malowane pastelami na papierze. Ponadto w zbiorach znajduje się kilkanaście rysunków, trzy pastelowe kompozycje, dwa portrety wykonane węglem oraz kilka obrazów olejnych i jedna akwarela.

Wspólnie świętujmy 100 lat muzealnictwa w Słupsku!