Jajko. Symbolika początku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na wystawę czasową z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów MPŚ w Słupsku

Jajko. Symbolika początku.

Młyn Zamkowy w Słupsku
29 kwietnia – 24 września 2023 roku

Wiele mitów i legend o narodzinach świata opowiada o tym, że powstał on z jaja wyłaniającego się z chaosu. Od zamierzchłych czasów w różnych kulturach świata uważa się, że jajko to symbol płodności, słońca, metafora życia, odradzania się przyrody, znak związany z wiosennym przesileniem słonecznym. Zgodnie z najstarszymi wierzeniami, sięgającymi czasów przedchrześcijańskich, jajko uważano za praźródło, prapoczątek wszelkiego życia.

Wystawa przenosi nas do Ptasiego Raju. Opowiada o powtarzalności rytuałów budzenia ziemi i przywoływania początku, o bogactwie tej symboliki w naszym kręgu kulturowym, o obrzędowym wykorzystaniu jajek oraz niezwykłej tradycji ich zdobienia – zarówno dawniej, jak i współcześnie.

W ludowych wierzeniach to właśnie zwyczaj barwienia i zdobienia jaj w określone wzory solarne, nieskończoności i roślinne stanowił szczególny element praktyk magicznych mających zagwarantować zdrowie, płodność, dorodność ludziom i zwierzętom oraz zapewnić ciągłość świata.

Tradycja krucha jak skorupka jajka, a jednak wciąż trwa.

Wystawa prezentuje ponad 200 pisanek z kolekcji prywatnych współczesnych twórców z terenu Pomorza Środkowego. Swoje prace przedstawią: Emilia Biernacka, Katarzyna Barszcz, Anna Dajnowicz, Natalia Denisowa, Maria Jońca, Miron Kierkosz, Magdalena Lesiecka, Jadwiga Nowak, Bożena Pal, Karolina Sobień, Piotr Steć. Ekspozycję pisanek wzbogaci kolekcja ponad 200 drewnianych ptaków tworzonych od II połowy XX wieku przez twórców regionu słupskiego i Kaszub ze zbiorów MPŚ w Słupsku.

Kuratorką wystawy jest Magdalena Lesiecka.

Otwarcie wystawy odbędzie się 28 kwietnia 2023 roku o godzinie 12:00.

Finisaż wystawy odbędzie się 24 września 2023 roku o godzinie 12:00. Szczegóły.