Twarze. Rzeźba Krzysztofa Grzejszczaka – wystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na wystawę

„Twarze. Rzeźba Krzysztofa Grzejszczaka”

wystawa ze zbiorów prywatnych artysty
oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Młyn Zamkowy
6 czerwca 2024 – 5 stycznia 2025

Wernisaż: 6 czerwca 2024 roku, godzina 14:00

Wystawa prezentuje prawie 100 rzeźb autorstwa Krzysztofa Grzejszczaka – słupszczanina urodzonego w 1955 roku w Łodzi, samouka tworzącego od ponad 50 lat, pasjonata ludowych motywów.

Przedstawiony zbiór, rzeźbionych w drewnie postaci ludzkich, tworzy niezwykły krajobraz twarzy kobiecych i męskich – dawnych mieszkańców wsi. Atrybuty, jakimi opatrzona jest każda postać – poszczególne narzędzia i inne przedmioty – opowiadają o wiejskich obowiązkach, zawodach i zajęciach domowych. Twarze wyrzeźbionych postaci w sposób szczególny oddają przeżycia, doświadczenia i ciężar codzienności minionych pokoleń. Z ich rysów i wyrazu oczu możemy niejednokrotnie wyczytać więcej osobistych historii i przeżyć, niż z prezentowanych przez nie przedmiotów.

Krzysztof Grzejszczak jest członkiem Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego w Słupsku. Od wielu lat uczestniczy w plenerach rzeźbiarskich organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz przez Słupski Ośrodek Kultury. Ma za sobą dwie wystawy indywidualne – w Starostwie Powiatowym oraz w Ratuszu Miejskim w Słupsku. W 2005 roku spełnił swoje marzenie o własnej pracowni rzeźbiarskiej, na którą przeznaczył znaczną część swojego domu.

Kurator: Magdalena Lesiecka.

Serdecznie zapraszamy.