Audioprzewodniki w Białym Spichlerzu

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza do zwiedzania Białego Spichlerza z audioprzewodnikami! 

Dla wszystkich tych, którzy lubią nie tylko patrzeć, ale także słuchać, dla tych, którzy kochają sztukę i są ciekawi świata.

Audioprzewodnik to niewielkie urządzenie, mieszczące się  w dłoni, które zawierać może wiele godzin ciekawych opowieści. Zwiedzający Biały Spichlerz będą mogli je wypożyczyć nieodpłatnie w kasie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Audioprzewodnik jest bardzo łatwy w obsłudze, wystarczy go nakierować (podobnie jak pilot od telewizora) na tzw. znacznik na ekspozycji, który jest oznaczony numerem, by włączyć odpowiednie nagranie dotyczące tego fragmentu wystawy lub danego dzieła. Nasze urządzenia posiadają też możliwość wyboru numeru z klawiatury.

Słupscy muzealnicy przygotowali już ponad pięć godzin nagrań. Oczywiście nie trzeba wysłuchiwać wszystkich, więc dla ułatwienia podzielone są na pięć części. Ścieżka podstawowa wyjaśnia najważniejsze założenia ekspozycji, opowiada o wybranych dziełach ich twórcach oraz wprowadza w szerszy kontekst. Ścieżka rozszerzona, pozwala pogłębić wiedzę lub zapoznać się z kolejnymi obiektami. Podobnie ułożone są dwie ścieżki w języku angielskim. Dodatkowo przygotowano tzw. audiodeskrypcje, które umożliwiają odbiór dzieł sztuki osobom niewidomym i niedowidzącym.

Każda z części dzieli się na krótkie nagrania trwające od ok. 1 do ok. 10 minut, które można odtwarzać w wybranej przez siebie kolejności, wracać do nich, przewijać fragmentami do przodu i wstecz (np. jeśli nas coś szczególnie zainteresuje), pomijać wybrane nagrania itp. Dzięki temu, każdy może zwiedzać tak długo i w takim tempie jak chce lub potrzebuje.

Dzięki słuchawkom nausznym zwiedzający nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać, jednocześnie wyraźnie słysząc nagrania. Osoby korzystające z aparatów słuchowych będą mogły również wykorzystać tzw. pętle indukcyjne znajdujące się w zestawie. Audiodeskrypcje dla niewidomych i niedowidzących (przygotowane ze specjalistami z Fundacji Kultury bez Barier, współpracującej z muzeami w całej Polsce, w tym z Muzeum Narodowym w Warszawie) mogą być przez nich samodzielnie włączane poprzez klasycznie ułożone przyciski klawiatury.

W obecnych, trudnych czasach audioprzewodniki umożliwiają bezpieczne, a jednocześnie angażujące i ciekawe zwiedzanie ekspozycji. Dodatkowo Muzeum przygotowało aplikacje na smartfony do nieodpłatnego pobrania, pozwalającą na korzystanie z własnych urządzeń.

Stworzenie i udostępnienie tak szerokiej bazy wiedzy dla zwiedzających Biały Spichlerz i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku było możliwe dzięki realizacji zadania „Wsłuchani w Witkacego. Modernizacja i dostosowanie ekspozycji w Białym Spichlerzu – nagrania do audioprzewodników” realizowanego z Programów Operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Instytucją zarządzająca programem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt został w całości zrealizowany z powyższych środków.