W tiurniurze na drabince sznurkowej, czyli Maria Konopnicka – kobieta niezwykła

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wykład pt. W tiurniurze na drabince sznurkowej, czyli Maria Konopnicka – kobieta niezwykła prowadzony przez dr Anetę Aleksandrę Dudę oraz pokaz sukien Zespołu Secesja.

Spotkanie odbędzie się 19 listopada 2022 r. (sobota) o godz. 12:00 w Zamku Książąt Pomorskich.

Wykład ma uczcić postać Marii Konopnickiej w roku jej poświęconym – wybitnej poetki i pisarki zaangażowanej zarówno w sprawę obrony polskości w okresie zaborów, jak i w kwestie społeczne – pomoc najuboższym oraz emancypację kobiet. Będzie to opowieść o mało znanych rolach życiowych poetki wzbogacona pokazem sukien z okresu jej życia – II połowy XIX w.

Zespół Secesja został utworzony przez historyka zajmującego się XIX wiekiem – dr Anetę Aleksandrę Dudę, zajmującą się historią polskich rodzin arystokratycznych i ziemiańskich oraz szeroko pojętą historią kultury materialnej XIX wieku. Zespół tworzą panie zainteresowane pogłębianiem wiedzy z zakresu XIX wieku, zwłaszcza historii stroju z tego okresu. Członkinie współpracują przy odtwarzaniu sukien i prezentują je, uczestniczą w warsztatach tematycznych i uczą się tańców dziewiętnastowiecznych. Panie reprezentują wszystkie grupy wiekowe dowodząc, że wspólne pasje mogą mieć babcia, mama i wnuczka.

Wstęp wolny.
Zapraszamy serdecznie.