GARNIZON SŁUPSK 1945-1970 – wykład

WYKŁAD ODWOŁANY

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu

„Służby mundurowe, historia i technika”

Sławomir Janeda

wykład pt.
GARNIZON SŁUPSK 1945-1970

w sobotę, 2 grudnia 2023 o godzinie 12:00
w Spichlerzu Białym
w Sali im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

Jak pisze Sławomir Janeda, „do pierwszej połowy XVIII wieku na terenie grodu nad Słupią, jednostki wojskowe stacjonowały okresowo co było spowodowane prowadzonymi działaniami wojennymi. Od drugiej połowy XVIII w. miasto Słupsk już na stałe zostało związane z wojskiem. Szczególnymi regimentami, które splotły swoją historię z miastem stały się: pułk huzarów Wilhelma Sebastiana von Bellinga, późniejszy 5 Pułk Huzarów im. Księcia Blüchera von Wahlstatt (Pomorski), a po II wojnie światowej: 9 Łużycki Pułk Czołgów Średnich, następnie 16 Dnowsko – Łużycki pułk czołgów średnich, a także 34 pułk piechoty, kolejno 34 Budziszyński zmotoryzowany pułk piechoty oraz 34 Budziszyński pułk desantowy.

Baza koszarowa, która powstała w drugiej połowie XIX w. i w latach trzydziestych XX w., przetrwała do czasów współczesnych. Oczywiście przeznaczenie części obiektów jest dzisiaj inne, tym niemniej odnowione budynki stanowią na mapie słupskich zabytków bardzo ciekawe obiekty pod względem architektonicznym, jak również kulturowym”.