Europejska Noc Muzeów 2024. Sto lat! Sto lat!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na

EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW

pod hasłem

Sto lat, sto lat!

18 maja 2024 (sobota)
w Zamku Książąt Pomorskich i Młynie Zamkowym
od godziny 18:00 do 23:00
(ostatnie wejście o godzinie 22:00)

W tym roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku świętuje 100 lat istnienia muzealnictwa
w naszym mieście
. Z tego też powodu i Europejska Noc Muzeów obchodzona będzie wyjątkowo jubileuszowo. Zapraszamy do wspólnego świętowania do Zamku Książąt Pomorskich i Młyna Zamkowego.

W tym dniu udostępnione zostaną wszystkie wystawy stałe i czasowe. Na zwiedzających czekać będą dodatkowe atrakcje wewnątrz i na zewnątrz. Przy dobrej pogodzie, z wieży zamkowej podziwiać będzie można wieczorną panoramę Słupska i bulwary nadrzeczne. W sklepiku muzealnym można będzie nabyć wydawnictwa oraz pamiątki muzealne ze zniżką 10%.

Wstęp wolny – przy wejściu rozdawane będą pamiątkowe pocztówki oraz słodkie urodzinowe upominki uprawniające do wstępu.

Wejście do Zamku wyłącznie od strony ogrodów zamkowych.
Parkowanie na dziedzińcu zamkowym nie będzie możliwe.

18 i 19 maja 2024 r. Biały Spichlerz otwarty w godzinach 10:00-17:00. Wstęp według cennika.
19 maja Zamek i Młyn Zamkowy zamknięte.


ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH

DZIEDZINIEC

Atrakcje na zewnątrz przygotują pracownicy Działu Edukacji i Promocji. Na stoisku średniowiecznym zarówno najmłodsi, jak i starsi będą mogli przymierzyć hełm i zbroję, unieść miecz i inną broń woja pomorskiego i piastowskiego z czasów wczesnego średniowiecza. Zaznajomimy też z rozwojem tarcz
od epoki wikingów po rycerstwo polskie. Poznają ciekawostki związane z życiem i kulturą Słowian
na Pomorzu. Będzie też można zagrać w grę drużynową kubb, która przed wiekami umilała czas nadbałtyckim piratom.

Dla dzieci prowadzone będą warsztaty tworzenia szabli z balonów oraz muzealnych urodzinowych czapeczek. W takim „uzbrojeniu” zwiedzanie zamku na pewno będzie przyjemniejsze. Możliwe też będzie malowanie farbami słupskiej panoramy na długiej folii.

W międzyczasie, w kilku odsłonach odbywać się będzie aukcja 100 przedmiotów podarowanych
na sprzedaż przez muzealników, cel – zakup kolejnych muzealiów.

Pod kasztanowcem, od godziny 18:00 zapraszamy na praktykę jogi, która pozwoli na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przywrócić harmonię pomiędzy umysłem i ciałem wszystkim, na co dzień zabieganym, osobom. W świat jogi wprowadzi instruktorka Ewelina.

Przyjemności dla ciała zapewni foodtruck.

O godzinie 22:30 odbędzie się jubileuszowy pokaz tańca z ogniem przygotowany przez grupę Poparzeni, który zakończy Noc Muzeów.

SIEŃ ZAMKOWA

To miejsce przeznaczone na urodzinowe zdjęcia i życzenia. Można tu też będzie spotkać Białą Damę. Duch będzie rozdawał urodzinowe karty zabawy dla dzieci i kwestował na rzecz zakupu muzealiów.

PARTER

Wystawa stała: „Skarby książąt pomorskich”

Na wystawie prezentowane są obiekty po ostatnich mieszkańcach zamku, a jednocześnie ostatnich przedstawicielach panującej na Pomorzu dynastii Gryfitów.

Pracownik Działu Bibliotecznego i Zbiorów Specjalnych opowiadać będzie o faktach z życia Anny de Croy i Ernesta Bogusława de Croy, których sarkofagi znajdują się na ekspozycji.

Wystawa stała: „Z przeszłości Słupska”

To wystawa poświęcona historii miasta, na której obejrzeć można m.in. wyposażenie słupskich kościołów, wyroby słupskich cechów, plany miasta, insygnia władzy oraz przedmioty związane z życiem codziennym i funkcjonowaniem miasta.

I PIĘTRO

Wystawa stała: „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku”

Na wystawie obejrzeć będzie można eksponaty pochodzące z terenów obecnego Pomorza Środkowego.

Pracownicy Działu Konserwatorskiego opowiadać będą o skarbach z kapsuły czasu znalezionej w iglicy wieży kościoła pw. św. Jacka. Wśród nich są rękopiśmienne dokumenty, monety, a także słupskie gazety. A także o historii ołtarza z Bukowa Morskiego, który w tej chwili znajduje się w konserwacji, ale już
od listopada prezentowany będzie w całej okazałości na nowej wystawie czasowej.

Przyjaciele muzeum z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Słupsk zaprezentują swe zbiory oraz szczegółowo opowiedzą o lokalnych dukatach.

W sali renesansowej, w kąciku militariów, Pracownik Działu Sztuki i Techniki wygłaszał będzie wystąpienie pt. “Wystrzały na 100 metrów i inne opowieści”. Prezentowane tam są m.in. dwie szesnastowieczne zbroje i broń palna z tego okresu.

W dalszej części posłuchać będzie można o meblach pochodzących z dworów znajdujących się
na terenie Pomorza.

II PIĘTRO

Wystawa stała: „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”

Na wystawie stałej natomiast obejrzeć można zabytkowe sztućce podstawowe – łyżki, noże i widelce oraz specjalistyczne – do serwowania i spożywania jednego rodzaju potrawy, na przykład ostryg lub jagód.

Sala Rycerska

Pracownik Działu Edukacji i Promocji zaprasza najmłodszych do udziału w warsztatach tworzenia ptaków z papieru oraz muzealnych urodzinowych czapeczek.

Wystawa czasowa: „100 lat muzealnictwa w Słupsku 1924-2024. Wystawa jubileuszowa”

Kuratorzy wystawy z Działu Historyczno-Artystycznego oraz Działu Bibliotecznego i Zbiorów Specjalnych będą opowiadać o wystawie, a przede wszystkim o najważniejszych wydarzeniach związanych
z istnieniem muzeum w naszym mieście
. Może i Państwo podzielą się swoimi wspomnieniami z wizyt
w muzeum?

Wieża zamkowa

Przy ładnej pogodzie, będzie można podziwiać nocną panoramę Słupska i bulwary nadrzeczne. Obejrzeć też można kopie pocztówek i grafik przedstawiające panoramy i widoki dawnego Słupska.

Kręta klatka

Schodząc zabytkowymi schodami dostaniemy się na dziedziniec zamkowy, skąd można przejść dalej,
do Młyna Zamkowego.

MŁYN ZAMKOWY

Wystawa stała: „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”

Dolna kondygnacja

Na wystawie stałej zajmującej dwie kondygnacje prezentowane są zbiory etnograficzne muzeum. Część
z nich reprezentuje kulturę dawnej ludności autochtonicznej Pomorza – m.in. Kaszubów i Słowińców.

Pracownik Działu Folkloru, Sztuki i Rękodzieła prowadził będzie warsztaty drukowania przy pomocy drewnianych matryc. Podobne do nich, służące do stemplowania tkanin, znajdują się na wystawie stałej.

Środkowa kondygnacja

Na wystawie stałej obejrzeć można pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.

ELEKTROWNIA WODNA

Będzie można zajrzeć do środka zamkniętego na co dzień budynku, obejrzeć turbinę i poczytać o jej remoncie i modernizacji.

HERBACIARNIA W SPICHLERZU RICHTERA

Wystawa czasowa: „Exegi monumentum”. Wystawa prac fotograficznych uczniów V klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku. Wystawę można oglądać przy filiżance gorącej kawy lub herbaty. Herbaciarnia będzie w ten dzień specjalnie otwarta do godziny 23:00. Zaprasza przede wszystkim do stolików na zewnątrz.

Serdecznie zapraszamy!