Szopki krakowskie

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na wystawę

Szopki krakowskie

w Zamku Książąt Pomorskich
od 7 grudnia 2022 do 2 kwietnia 2023 roku


Otwarcie 6 grudnia 2022 roku o godzinie 13:00.

Wystawa czasowa „Szopki krakowskie” przedstawia obiekty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Szopki krakowskie to osobliwa wizytówka tego miasta. Wzbudzają zachwyt na wystawach w wielu zakątkach Europy. Wielopoziomowe, bogato zdobione budowle charakteryzują się zminiaturyzowanymi elementami zabytkowej architektury Krakowa. Fantazyjnie przetworzone, połączone z bogatą i żywą kolorystyką stanowią niezwykłą scenerię dla figurek Świętej Rodziny, postaci historycznych i bohaterów świata krakowskich legend. W przestrzeni od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów wysokości zawierają wszystko to, co jest dla tego miasta najbardziej znamienne i charakterystyczne.

Szopkarstwo krakowskie jest tradycyjnym rzemiosłem. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zapewnia jego nieustanne trwanie od XIX wieku. W tym okresie popularne stało się w Krakowie przyjmowanie w okresie świątecznym grup teatralnych wyposażonych w kukiełki. Zwyczaj inscenizowania figuralnych przedstawień ukazujących narodzenie Chrystusa wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego i sięga wczesnego średniowiecza.

Szopkarstwo krakowskie, jako ważna praktyka społeczna, zostało w 2018 roku wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Prezentowane na wystawie 22 szopki wykonane zostały w latach 1984–2021 przez twórców z Krakowa, Bielska-Białej, Rybnika i Wieliczki. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które czuwa nad organizacją corocznych konkursów na najpiękniejszą szopkę krakowską. Od 1937 roku, z przerwą na lata niemieckiej okupacji, w każdy pierwszy czwartek grudnia przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie spotykają się szopkarze prezentujący owoce swojej wielomiesięcznej pracy. W 2022 roku odbywa się jubileuszowa 80. edycja konkursu.

Kuratorka wystawy: Magdalena Lesiecka.

Bilety wstępu tylko na tę wystawę: 9,00 zł ulgowy i 12,00 zł normalny.