Witraż. Czym jest i jak powstaje? – wykład

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Słupsku serdecznie zapraszają na wykład

Anny Kowalczyk

Witraż. Czym jest i jak powstaje? Na przykładzie witraża heraldycznego.

6 września (środa) 2023 roku, godzina 17:00
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
Sala Rycerska

Zapraszamy na opowieść o powstawaniu witrażu, o jego konserwacji i restauracji. Na przykładzie witraża heraldycznego pochodzącego z pałacu znajdującego się w województwie dolnośląskim, słuchacze dowiedzą się jak powstaje witraż oraz poznają jego budowę w kontekście heraldycznym. Poruszony zostanie też temat klasycznej techniki witrażowej oraz techniki Tiffany’ego.

Prezentacji towarzyszyć będzie pokaz wybranych XVI-wiecznych witraży ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz narzędzi z warsztatu witrażysty.

Spotkanie poprowadzi Anna Kowalczyk (adiunkt konserwatorski w Dziale Konserwatorskim MPŚ, absolwentka Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w zakresie konserwacji i restauracji ceramiki i szkła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu).

Autorka prezentacji sama mówi, skąd wzięło się jej zainteresowanie witrażem: „Już jako dziecko, kiedy zerkałam na witraże w moim mieście rodzinnym, zawsze zachwycały mnie migocące kolorowym światłem kawałki szkła. Gdy rozpoczęłam naukę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu poznałam witraż od innej strony. Podczas zajęć miałam styczność m.in. ze szkłem, emaliami i całym warsztatem witrażysty. W trakcie moich studiów mogłam nauczyć się wykonywać witraże i przywracać im ich dawną okazałość. To dodatkowo pogłębiło moje zainteresowanie witrażem, które przekształciło się w pasję”.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.