Wizerunki bogów w indyjskiej sztuce i kulturze. Symbole, interpretacje, znaczenia

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Forum sztuki i artystów”

19 listopada (sobota), godz. 10:00
Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12

Hinduizm należy postrzegać jako formę syntezy ogromnej liczby kultów religijnych, których podstawą jest jedna wspólna tradycja. Duchowość indyjska pełna jest barwnych opowieści, symboliki najmniejszych elementów, przenikających się wątków interpretacyjnych, a sztuka jest tego wszystkiego wyrazem. Jeszcze pod koniec XIX wieku w kręgu odbiorców europejskich zdarzały się przykłady całkowitego niezrozumienia sztuki indyjskiej i jej funkcji, stąd w przewodniku londyńskiego muzeum, znanego obecnie pod nazwą Victoria and Albert Museum, pojawiło się sformułowanie: „Potworne kształty bóstw puranicznych (…) nie dają się wyobrazić w wyższych formach artystycznych i dlatego to prawdopodobnie rzeźba i malarstwo nieznane są w Indiach jako sztuki piękne”.

Wykład ma za zadanie, w sposób zwięzły, przybliżyć słuchaczom najważniejszych bogów w hinduistycznym panteonie oraz związane z nimi historie mitologiczne i symbole. Dowiemy się między innymi, dlaczego kiedyś słonie miały skrzydła i potrafiły latać, w jaki sposób bóg Ganeśa stracił swoją głowę, jakie sceny Stefan Norblin – mieszkający w Indiach polski artysta – przedstawił w sali tronowej pałacu w Dźodhpurze oraz jaki efekt dało ubijanie Kosmicznego Oceanu Mleka.

Wykład ilustrowany będzie nie tylko przykładami sztuki dawnej, ale także fragmentami pochodzącymi ze współczesnych indyjskich filmów i seriali. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czepiel (asystentka Działu Historyczno-Artystycznego słupskiego muzeum, absolwentka zabytkoznawstwa i muzealnictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu).

WYKŁADOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE POKAZ ZAKŁADANIA SARI.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!