POPOŁUDNIE PRZED ZAMKIEM – piknik z okazji Roku Bogusława X

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wydarzenie plenerowe

POPOŁUDNIE PRZED ZAMKIEM

dziedziniec przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku
30 lipca 2023 roku (niedziela)
12:00 – 16:00

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Bogusława X Wielkiego – najwybitniejszego władcy Księstwa Pomorskiego, urodzonego właśnie w Słupsku. Pragniemy zachęcić mieszkańców miasta oraz osoby odwiedzające Słupsk i okolicę do spotkania i symbolicznego cofnięcia się w czasie, by zaznać namiastkę średniowiecznej kultury dawnego Słupska.

„Popołudnie przed Zamkiem” to letnie wydarzenie plenerowe przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. W programie m.in. pokazy rycerskie z zabawami i grami średniowiecznymi, wykład o historii Gryfitów oraz tańce, warsztaty, konkursy i wspólne wypiekanie podpłomyków.

Wokół pomnika Bogusława X przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku swój obóz rozbije Drużyna Wojów Pomorskich „Jastrząb” z Bytowa. Czas umili koncert zespołu „Lord Wind” odtwarzający dawne pieśni wczesnośredniowieczne.

Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wejścia na wieżę zamkową oraz do krypty kościoła pw. św. Jacka, gdzie spoczywają ostatni mieszkańcy słupskiego zamku.

Ponadto każdy dorosły uczestnik wydarzenia będzie miał szansę zostać WSPÓŁCZESNYM RYCERZEM! Wspieramy akcję Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Słupsku i przed zamkiem stanie Mobilny Punkt Poboru Krwi.

Szczegółowy plan wydarzenia:

12:00 – rozpoczęcie oraz przedstawienie programu wydarzenia
13:00 – Bieg Bogusława, czyli potyczki współczesnych wojów. Konkurs z nagrodami
14:00 – wykład dra Rafała Foltyna „Od Warcisława I do Bogusława X. Średniowieczne Pomorze
i wybrani Gryfici” (w holu zamku)
15:00 – Koncert zespołu LORD WIND na Dziedzińcu Zamkowym

Ponadto w godzinach 12:00-16:00:

·     warsztaty dla najmłodszych,
·     wyplatanie krajek,
·     warsztaty i pokazy zielarskie,
·     pokazy fechtunku, walk i tańców rycerskich,
·     przejażdżki konne (na Rynku Rybackim),
·     wypiekanie podpłomyków,
·     darmowe wejście na wieżę zamkową,
·     zwiedzanie krypty w kościele św. Jacka (w godz. 14:00-16:00).

Serdecznie zapraszamy!