Archiwum wykładów z historii sztuki

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2021/2022
11 września 2021 – August Zamoyski i Witkacy – prowadzenie Lucjan Hanak
23 października 2021 – Tajemnice słynnych portretów: Gioconda – prowadzenie Ewa Czaplińska
20 listopada 2021 – Ivan Mestrović (1883-1962) – rzeźbiarz i architekt – prowadzenie Beata Zgodzińska
18 grudnia 2021 – Bóg się rodzi! Boże Narodzenie w sztuce – prowadzenie Anna Baruk-Bejda
15 stycznia 2022 – Iliada w obrazach – prowadzenie Beata Zgodzińska
12 lutego 2022 – Tajemnice słynnych portretów: Madonna z Dzieciątkiem wśród Aniołów – prowadzenie Ewa Czaplińska
5 marca 2022 – Osoby z portretów Witkacego w świetle jego listów – prowadzenie Anna Baruk-Bejda
23 kwietnia 2022 – Bauhaus – prowadzenie Lucjan Hanak

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2020/2021
19 września 2020 – Formiści i Witkacy – prowadzenie Lucjan Hanak
27 lutego 2021 – Wokół Witkacego. Władysław Ślewiński – nauczyciel Stanisława Ignacego Witkiewicza – prowadzenie Anna Baruk-Bejda

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2019/2020
21 września 2019 – Andrzej Szulc. Spotkanie z artystą – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
26 października 2019 – Puttkamerowie na Pomorzu – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
16 listopada 2019 – Ludwig Mies van der Rohe. Architektura i design. Barcelona – prowadzenie Lucjan Hanak
14 grudnia 2019 – Portrety aktorów, muzyków, naukowców i pisarzy od XIX do XXI wieku – prowadzenie Beata Zgodzińska
1 lutego 2020 – Symbole w sztuce wczesnochrześcijańskiej – prowadzenie Anna Sujecka
29 lutego 2020 – Witkacy – wczesna twórczość i inspiracje – prowadzenie Anna Baruk-Bejda
7 marca 2020 – Neogotyk w architekturze pałacowej i dworskiej na Pomorzu – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2018/2019
8 września 2018 – Bogowie olimpijscy w sztuce (od starożytności do współczesności) – prowadzenie Beata Zgodzińska
20 października 2018 – Polska szkoła tkaniny artystycznej. Magdalena Abakanowicz – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
10 listopada 2018 – Karol Wielki. Kaplica w Akwizgranie i jej poprzednicy – prowadzenie Lucjan Hanak
15 grudnia 2018 – Boże Narodzenie w sztuce – prowadzenie Anna Sujecka
26 stycznia 2019 – Architektura na Peloponezie (od starożytności do współczesności) – prowadzenie Beata Zgodzińska
9 lutego 2019 – Otto Freundlich we Francji – prowadzenie Lucjan Hanak
16 marca 2019 – Jan Witkiewicz Koszczyc (1881–1958) – prowadzenie Anna Baruk-Bejda
13 kwietnia 2019 – Poza Paryżem, Florencją i Rzymem – prowadzenie Beata Zgodzińska

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2017/2018
23 września 2017 – Architektura starożytna na Peloponezie – prowadzenie Beata Zgodzińska
21 października 2017 – Kościoły średniowiecza – prowadzenie Beata Zgodzińska
25 listopada 2017 – Autoportrety artystów w czasach nowożytnych – prowadzenie Beata Zgodzińska
16 grudnia 2017 – Malarstwo i grafika doby romantyzmu – prowadzenie Beata Zgodzińska
13 stycznia 2018 – Stanisław Wyspiański (1869-1907) – prowadzenie Beata Zgodzińska
17 lutego 2018 – Stanisław Witkiewicz (1851-1915) – prowadzenie Beata Zgodzińska
3 marca 2018 – Groteska w sztuce XIX-XXI wieku – prowadzenie Lucjan Hanak
21 kwietnia 2018 – Wybrane przykłady sztuki islamu – prowadzenie Beata Zgodzińska

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2016/2017
10 września 2016 – Antyczny portret rzymski – prowadzenie Beata Zgodzińska
22 października 2016 – Sztuka w klasztorach doby średniowiecza – prowadzenie Anna Sujecka
19 listopada 2016 – Pejzaż w sztuce doby renesansu i baroku – prowadzenie Beata Zgodzińska
10 grudnia 2016 – Rzeźba XVIII i XIX wieku – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
21 stycznia 2017 – Henri de Toulouse-Lautrec – prowadzenie Beata Zgodzińska
18 lutego 2017 – Witkacy bardziej i mniej znany – prowadzenie Beata Zgodzińska
25 marca 2017 – Ekspresjoniści na Pomorzu Środkowym – Max Pechstein i Karl Schmidt-Rottluff – prowadzenie Lucjan Hanak
22 kwietnia 2017 – Różne oblicza sztuki japońskiej – prowadzenie Beata Zgodzińska

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2015/2016
26 września 2015 – Okręgi świątynne starożytnej Grecji – prowadzenie Beata Zgodzińska
październik 2015 – Mozaiki wczesnochrześcijańskie – prowadzenie Beata Zgodzińska
listopad 2015 – Tematyka religijna w sztuce katolickiej i protestanckiej – prowadzenie Anna Sujecka
grudzień 2015 – Ogrody doby romantyzmu – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
styczeń 2016 – Gustav Klimt – prowadzenie Beata Zgodzińska
luty 2016 – Witkacy a tradycja artystyczna – prowadzenie Beata Zgodzińska
marzec 2016 – Pomorze Środkowe i artyści: Freundlich, Pechstein, Kantor i Bogdanowicz – prowadzenie Lucjan Hanak

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2014/2015
13 września 2014 – Architektura świecka starożytnego Rzymu – prowadzenie Beata Zgodzińska
18 października 2014 – Rzeźba średniowieczna – prowadzenie Anna Sujecka
22 listopada 2014 – Kościół renesansowy i barokowy – prowadzenie Beata Zgodzińska
13 grudnia 2014 – Polskie malarstwo II połowy XIX wieku na przykładzie twórczości patronów słupskich ulic – prowadzenie Justyna Puchalik
17 stycznia 2015 – Secesja bardziej i mniej znana – prowadzenie Beata Zgodzińska
21 lutego 2015 – Pół wieku słupskiej kolekcji dzieł Witkacego – prowadzenie Beata Zgodzińska
21 marca 2015 – Sztuka nowoczesna – prowadzenie Lucjan Hanak
18 kwietnia 2015 – Budda w plastyce – prowadzenie Beata Zgodzińska

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2013/2014
wrzesień 2013 – Rzeźba starożytnej Grecji – prowadzenie Beata Zgodzińska
październik 2013 – Malarstwo średniowieczne – prowadzenie Anna Brochocka
listopad 2013 – Portret renesansowy i barokowy – prowadzenie Beata Zgodzińska
grudzień 2013 – Architektura doby klasycyzmu i romantyzmu – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
styczeń 2014 – Secesja – prowadzenie Beata Zgodzińska
luty 2014 – Słupska kolekcja dzieł Witkacego – prowadzenie Beata Zgodzińska
marzec 2014 – Klasycy Polskiej Szkoły Plakatu – prowadzenie Lucjan Hanak
kwiecień 2014 – Sztuka na dworze książąt pomorskich – prowadzenie Beata Zgodzińska

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2012/2013
15 września 2012 – Starożytna sztuka Egiptu, Mezopotamii i Iranu + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
22 września 2012 – Starożytna sztuka Grecji i zachodniej Anatolii + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
20 października 2012 – Historia ogrodów od starożytności do XX w. – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
3 listopada 2012 – Sztuka starożytna i średniowieczna na Półwyspie Apenińskim + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
10 listopada 2012 – Sztuka włoska od XV do XVIII wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
24 listopada 2012 – Artystyczna droga Ignacego Bogdanowicza – malarza i organizatora – prowadzenie Lucjan Hanak
8 grudnia 2012 – Sztuka francuska od średniowiecza do XVIII/XIX wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
15 grudnia 2012 – Sztuka na Półwyspie Iberyjskim od średniowiecza do XVIII/XIX wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
12 stycznia 2013 – Sztuka angielska od średniowiecza do XVIII wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
26 stycznia 2013 – Sztuka krajów niemieckojęzycznych od średniowiecza do XVIII wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
9 lutego 2013 – Sztuka niderlandzka, flamandzka i holenderska od średniowiecza do XVIII wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
9 marca 2013 – Narracja i formy opowiadania w sztuce – prowadzenie Anna Brochocka
6 kwietnia 2013 – Symbolika nagrobków żydowskich – prowadzenie Katarzyna Pągowska
20 kwietnia 2013 – Sztuka XIX wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
27 kwietnia 2013 – Sztuka I połowy XX wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
11 maja 2013 – Sztuka II połowy XX wieku + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
25 maja 2013 – Sztuka Ameryki Prekolumbijskiej i Ameryki Łacińskiej + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska
8 czerwca 2013 – Sztuka i rzemiosło europejskie na wystawach stałych w słupskim muzeum – prowadzenie Anna Brochocka
15 czerwca 2013 – Sztuka Indii, Chin i Japonii + appendix – prowadzenie Beata Zgodzińska

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2011/2012
17 września 2011 – Sztuka animalistyczna od starożytności do współczesności (głównie na przykładzie rzeźb i płaskorzeźb) oraz zwiedzanie wystawy Anny Dębskiej – prowadzenie Beata Zgodzińska
8 października 2011 – Wybrane przykłady sztuki starożytnej z terenu Mezopotamii, Egiptu, Iranu i Indii – prowadzenie Beata Zgodzińska
22 października 2011 – Sztuka antyku greckiego – prowadzenie Beata Zgodzińska
5 listopada 2011 – Sztuka antyku rzymskiego – prowadzenie Beata Zgodzińska
19 listopada 2011 – Sztuka wczesnochrześcijańska, bizantyńska i karolińska – prowadzenie Beata Zgodzińska
3 grudnia 2011 – Sztuka romańska i gotycka – malarstwo i rzeźba – prowadzenie Anna Brochocka
10 grudnia 2011 – Renesans i manieryzm we Włoszech – prowadzenie Beata Zgodzińska
14 stycznia 2012 – Groteskowo-absurdalna Polska Szkoła Plakatu – prowadzenie Lucjan Hanak
21 stycznia 2012 – Renesans i manieryzm poza Włochami – prowadzenie Beata Zgodzińska
28 stycznia 2012 – Stanisław Ignacy Witkiewicz – obrazy i rysunki – prowadzenie Beata Zgodzińska
18 lutego 2012 – Architerktura XVII i XVIII wieku – prowadzenie Ewa Czaplińska-Stec
3 marca 2012 – Romantyzm, realizm i impresjonizm – prowadzenie Beata Zgodzińska
17 marca 2012 – Sztuka przełomu XIX i XX wieku – prowadzenie Beata Zgodzińska
31 marca 2012 – Ikony bizantyjskie – prowadzenie Anna Brochocka
21 kwietnia 2012 – Architektura XX wieku – prowadzenie Beata Zgodzińska
12 maja 2012 – Sztuka I połowy XX wieku – prowadzenie Beata Zgodzińska
26 maja 2012 – Sztuka II połowy XX wieku – prowadzenie Beata Zgodzińska
2 czerwca 2012 – MUZEUM – prowadzenie Beata Zgodzińska
16 czerwca 2012 – Sztuka pozaeuropejskich kręgów kulturowych – prowadzenie Beata Zgodzińska

Wykłady z historii sztuki w roku szkolnym 2010/2011
21 maja 2011 – Groteskowo-absurdalna Polska Szkoła Plakatu – prowadzenie Lucjan Hanak