Z Pauzaniaszem w Olimpii

zaprasza na pierwszy w tym roku szkolnym wykład z cyklu „Forum sztuki i artystów”.

Odbędzie się on w sobotę, 23 września 2023 roku, o godz. 10.00 w Białym Spichlerzu w Słupsku, w sali im. Barbary Zielińskiej.

Punktem wyjścia wykładu Z Pauzaniaszem w Olimpii będzie relacja podróżnika, żyjącego w II wieku n.e., urodzonego w Azji Mniejszej i piszącego po grecku. Jego „Wędrówka po Helladzie” to jedyny w całości zachowany przewodnik z czasów antycznych. Wiele miejsca poświęcił w nim sanktuarium Zeusa w Olimpii – nie tylko budowlom i rzeźbom, ale także historii najważniejszych igrzysk panhelleńskich. Na wykładzie omówione zostaną: funkcja i forma większości budynków, dekoracja rzeźbiarska świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz wybrane rzeźby wolnostojące. Przedstawiona też będzie historia sanktuarium.

Wykład ilustrowany będzie zdjęciami współczesnymi i archiwalnymi oraz dawnymi grafikami i obrazami.

Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!