Renesansowa siedziba bractwa św. Rocha w Wenecji – historia, wystrój i funkcja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Forum sztuki i artystów”. Odbędzie się on w sobotę, 22 października 2022 roku, o godz. 10.00 w Białym Spichlerzu w Słupsku, w sali im. Barbary Zielińskiej.

Tematem wykładu będzie Renesansowa siedziba bractwa św. Rocha w Wenecji – historia, wystrój i funkcja. Omówiona zostanie główna siedziba bractwa, jej architektura i wnętrza, w których znajduje się cykl słynnych obrazów Tintoretta (1518–1594) – w tym monumentalne „Ukrzyżowanie” i często reprodukowana „Ucieczka do Egiptu” oraz mniej znana „Apoteoza świętego Rocha”. Pokazane też zostaną niezwykłe boazerie z rzeźbionymi alegoriami, których autorem jest Francesco Pianta (1634–1692).

Krótko przedstawiona będzie historia bractwa założonego pod koniec XV stulecia, jedynego z dawnych bractw weneckich działającego do dzisiaj. Ponadto przypomniane zostaną dzieje świętego Rocha żyjącego w XIV wieku – patrona chroniącego od zarazy.

Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku). Wykład będzie bogato ilustrowany.

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!