Willa Tugendhat w Brnie (UNESCO) – wykład

zaprasza na spotkanie z cyklu

Forum sztuki i artystów. Wykłady z historii sztuki

Lucjan Hanak

wykład pt.

Willa Tugendhat w Brnie (UNESCO).
Ludwig Mies van der Rohe i Lilly Reich”

w sobotę, 10 grudnia 2022 o godzinie 10.00
w Białym Spichlerzu
Sala im. Barbary Zielińskiej

Wstęp wolny

Jak pisze Lucjan Hanak, „będzie to opowieść o spełnieniu marzeń rodziny Tugendhatów, która postanowiła zamieszkać w idealnym domu. Willa została zaprojektowana przez architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Dom zbudowano w czechosłowackim Brnie w 1930r. Kultowe meble krzesła: Tugendhat i Brno, zaprojektowali wspólnie architekt oraz jego partnerka życiowa Lilly Reich. Trójkondygnacyjny budynek został podzielony na część: prywatną, wspólną, a także techniczną. W budynku zbudowanym pomiędzy dziedzińcem, a ogrodem zastosowano nowatorską: konstrukcję nośną, plan otwarty, klimatyzację i wentylację, a także luksusowe materiały takie jak onyks spod Gór Atlas w Maroku, trawertyn z Włoch, heban z Indonezji, itp. Willa była warta tyle co 30 domów mieszkalnych”.