Edward Dwurnik – zbiory cyfrowo

Muzeum posiada w zbiorach 80 prac Edwarda Dwurnika (1943-2018).

Wśród nich znajduje się “Kolekcja Pomorska 72 dzieł sztuki Edwarda Dwurnika z lat 1977–2005” składająca się z autoryzowanych 39 obrazów olejnych (do 150 x 150 cm) i 33 rysunków (do 50 x 65 cm) ukazujących m.in. Pomorze Środkowe – architekturę Ustki, Słupska i portrety grupowe we wnętrzach i otoczeniu Ustki. Zespół dzieł obejmuje także pejzaże marynistyczne, architektoniczne, twórczość abstrakcyjną i portrety polskie: żołnierzy, dziennikarzy, mieszczan, współczesnych polskich pisarek i artystek. W kontekście pomorskim utrzymane są obrazy przedstawiające morze.

O zakup cennej kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku rozpoczęło starania w listopadzie 2015 roku, w roku 2016 udało się ten zakup w pełni zrealizować. Zakup kolekcji oraz organizację wystawy sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Słupsku, Urzędu Gminy Kobylnica, Urzędu Miasta Ustka, Banku Spółdzielczego w Ustce, Kegar sp. z o.o.

Kolekcja została zaprezentowana na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku w dniach 12 października – 27 listopada 2016 roku pod Honorowym Patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia.

Możliwe jest wypożyczenie kolekcji innym muzeom.

Muzeum posiada także pracę autorstwa Edwarda Dwurnika “500-lecie Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku”. Obraz został namalowany przez artystę na zamówienie w 2007 roku i zakupiony przez muzeum z okazji rocznicy pięciu wieków istnienia słupskiego zamku. W tym też roku obraz pierwszy raz został zaprezentowany zwiedzającym. Obrazowi towarzyszy szkic będący darem artysty dla muzeum.

Wymienione prace nie są obecnie prezentowane na ekspozycji.

Na wystawie w Białym Spichlerzu można natomiast oglądać obraz “Włocławek XVI” z cyklu Miasta Polskie z 1968 roku.

W galerii zachowano oryginalną, autorską pisownię tytułów dzieł.

Edward Dwurnik (1943-2018), 500-lecie Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, 2007,
olej, płótno, 116 x 146 cm, nr inw. MPŚ-M/1487 z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku