Anatomia chwili – wystawa czasowa

Zespół Szkół Technicznych w Słupsku DRZEWNIAK
oraz
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

zapraszają na wystawę czasową

„Anatomia chwili”

Wystawa prac uczniów V klasy
Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku
kierunku technik fotografii i multimediów

Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera
20 kwietnia – 14 czerwca 2026

Wernisaż: 24 kwietnia 2026 (piątek), godz. 14:00

„Anatomia chwili” to wystawa prezentująca prace uczniów V klasy Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku na kierunku technik fotografii i multimediów. Ekspozycja stanowi podsumowanie pięciu lat nauki, eksperymentów i artystycznego dojrzewania, podczas których młodzi twórcy rozwijali zarówno warsztat techniczny, jak i własną wrażliwość wizualną.

Wystawione fotografie ukazują szerokie spektrum tematów i stylów, które towarzyszyły uczniom w trakcie ich edukacyjnej drogi. Większość jest wykonana techniką cyfrową, ale prezentujemy również fotografie srebrowe. Wśród prac znajdują się:
portrety – od klasycznych ujęć studyjnych po bardziej intymne, emocjonalne kadry, w których autorzy badają relacje, tożsamość i ekspresję człowieka
martwa natura – kompozycje oparte na świetle, fakturze i symbolice, często inspirowane fotografią klasyczną
przyroda – obserwacje świata naturalnego, uchwycone z wrażliwością na detal, rytm i ulotność chwili
architektura – geometryczne struktury, miejskie pejzaże i eksperymenty z perspektywą, pokazujące dialog człowieka z przestrzenią

Tytuł wystawy – „Anatomia chwili” – podkreśla ideę zatrzymania tego, co nietrwałe oraz próbę zrozumienia, jak pojedynczy moment może stać się nośnikiem emocji, historii i indywidualnego spojrzenia autora. Każda fotografia jest tu osobnym studium chwili, analizą światła, formy i znaczenia.
Wystawa jest nie tylko prezentacją dorobku młodych fotografów, lecz także świadectwem ich konsekwentnego rozwoju, kreatywności i umiejętności świadomego posługiwania się obrazem. To zaproszenie do spojrzenia na świat ich oczami — uważnie, z ciekawością i wrażliwością na to, co zwykle umyka w codziennym pośpiechu.

Autorami prac prezentowanych na wystawie są:
• Dominika Białożyńska
• Michał Duda
• Oliwia Filip
• Marcel Kamyszek
• Dominika Karyga
• Małgorzata Kobus
• Agata Kucharska
• Julia Kujawa
• Klaudia Lewandowska
• Klaudia Ładyko
• Amelia Łunkiewicz
• Kinga Maksymów
• Tymoteusz Niski
• Agata Olejnik
• Małgorzata Ślusar
• Nicole Więckowska

Kurator: Adam Mroczek (ZST)
Kurator organizacyjny: Ewa Mazur (MPŚ)

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

POLSKA SZKOŁA PLAKATU XXIX. ZAPOMNIANE FILMY OD WIKTORA GÓRKI DO WIESŁAWA WAŁKUSKIEGO – wystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę

POLSKA SZKOŁA PLAKATU XXIX
ZAPOMNIANE FILMY
OD WIKTORA GÓRKI DO WIESŁAWA WAŁKUSKIEGO

Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera
21 października 2025 – 8 lutego 2026

Wernisaż odbędzie się we wtorek 21 października 2005 o godz. 12.00.

Wystawa prezentuje ponad trzydzieści plakatów zaprojektowanych do filmów polskich, amerykańskich, angielskich, czechosłowackich, francuskich, węgierskich, hiszpańskich, wschodnioniemieckich, bułgarskich, rumuńskich, japońskich i australijskich.

Autorami i twórczyniami plakatów są artyści wykształcenie na akademiach sztuk pięknych lub wyższych szkołach artystycznych, np. Witold Dybowski, Jakub Erol, Wiktor Górka, Maria „Mucha” Ichnatowicz, Andrzej Klimowski, Marzena i Jacek Kawalerowicz, Eryk Lipiński, Marian Nowiński, Marek Płoza-Doliński, Andrzej Pągowski, Wiktor Sadowski, Waldemar Świerzy, Henryk Waniek czy Wiesław Wałkuski.

Wystawa prezentuje ciekawe spektrum artystycznych środków wyrazu: kolaż, groteskę, skrót perspektywiczny, detal, połączenie fotografii i artystycznego gestu itp.

Będą przedstawione plakaty do: komedii, filmów wojennych, filmów dokumentalnych, dramatów, filmów obyczajowych i baśni.

Wszystkie plakaty pochodzą z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Kuratorem wystawy jest Lucjan Hanak, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki i Techniki MPŚ.

Wernisaż sponsoruje właściciel Herbaciarni w Spichlerzu Jarosław Rawski.

Wystawę można oglądać w godzinach 10.30-20.00, wstęp wolny.

Waldemar Świerzy, „… cóżeś ty za pani”, 1979, reż. Tadeusz Kijański

Eksponowane dzieła:

  1. Wiktor Górka, „Anna siostra Jany”, 1977, reż. Jiři Hannibal, film czechosłowacki,
  2. Andrzej Klimowski, „Nauka latania”, 1978, reż. Sławomir Idziak, film polski,
  3. Eryk Lipiński, „Pejzaż horyzontalny”, 1978, reż. Janusz Kidawa, 1978, film polski,
  4. Maria „Mucha” Ihnatowicz, „Czas przeszły”, 1979, reż. Michel Drach, film francuski,
  5. Waldemar Świerzy, „… cóżeś ty za pani”, 1979, reż. Tadeusz Kijański, film polski,
  6. Leszek Drzewiński, „Panna”, 1980, reż. Vojtéch Jasný, film. jugosłowiański,
  7. Marzena i Jacek Kawalerowicz, „Czyje to prawo”, 1980, reż. Sándor Szönyi, film węgierski,
  8. Andrzej Klimowski, „Przed odlotem”, 1980, reż. Krzysztof Rogulski, film polski,
  9. Wiktor Sadowski, „Marzenia o Zmbezi”, 1982, reż. Stanisław Strnad, film czechosłowacki,
  10. Marek Płoza-Doliński, „Za siedmioma morzami”, 1982, reż. Walter Beck, film wschodnioniemiecki,
  11. Andrzej Pągowski, „Fucha”, 1983, wersja różowa, reż. Michał Dudziewicz, film polski,
  12. Jakub Erol, „Lekarki”, 1985, reż. Horst Seemann, film niemiecki, film wschodnioniemiecki,
  13. Maria „Mucha” Ihnatowicz, „Wielka majówka”, 1981, reż. Krzysztof Rogulski, film polski,
  14. Wiktor Sadowski, „Wypadek na placu Chirigiu”, 1984, reż. Mircei Veroiu, film rumuński,
  15. Wiktor Sadowski, „Ślady wilczych zębów”, 1985, reż. Jiri Swoboda, film – polsko – czechosłowacki,
  16. Jaime Carlos Nieto, „Niewinni święci”, 1985, reż. Mario Camus, film hiszpański,
  17. Witold Dybowski, „Kim jest ten człowiek”, 1985, reż. Ewa i Czesław Petelscy, film polski,
  18. Zygmunt Gornowicz, „Kobieta i jej czterech mężczyzn”, 1985, reż. Algimantas Pujpa, film litewski,
  19. Marian Nowiński, „O sławie nieco inaczej”, 1986, reż. Peter Solan, film czechosłowacki (słowacki),
  20. Andrzej Pągowski, „Johann Straus – niekoronowany król”, 1987, reż. Franz Antel, film austriacki,
  21. Andrzej Pągowski, „Trzynasta narzeczona dla księcia”, 1987, reż. Iwanka Grybczewa, film bułgarski,
  22. Mieczysław Wasilewski, „Nieśmiertelny”, 1987, reż. Russel Mulcahy, film amerykańsko- brytyjski,
  23. Henryk Waniek, „Dziewczynka z hotelu Excelsior”, 1988, reż. Antoni Krauze,
  24. Andrzej Pągowski, „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, 1988, reż. Wojciech Jerzy Has, film polski,
  25. Jakub Erol, „Poskromienie złośnika”, 1988, reż. Marie Poledňáková, film czechosłowacki,
  26. Wiesław Wałkuski, „Burzliwy poniedziałek”, 1988, reż. Mike Figgis, film angielsko-amerykański,
  27. Wiesław Wałkuski, „Kwiaty jego życia”, 1988, reż. Paul Cox, film australijski,
  28. Maciej Kałkus, „Nico”, 1989, reż. Andrew Davis, film amerykański,
  29. Wiesław Wałkuski, „Kapitał, czyli jak zarobić pieniądze w Polsce”, 1989, reż. Feliks Falk, film polski,
  30. Henryk Waniek, „Alchemik”, 1989, reż. Jacek Koprowicz, film polski,
  31. Waldemar Świerzy, „Sierpniowa rapsodia”, 1991, reż. Akira Kurosawa, film japoński,
  32. Wiesław Wałkuski, „Synteza”, 1993, reż. Maciej Wojtyszko, film polski,
  33. Wiesław Wałkuski, „Cudowna podróż Kornela Estiego”, 1997, reż. József Packovszky, film węgierski.

Nadmorskie sytuacje malarskie. Rusinowo, Rowy

Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku –
Liceum Sztuk Plastycznych im. S. I. Witkiewicza w Słupsku

oraz
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

zapraszają na wystawę czasową

„Nadmorskie sytuacje malarskie. Rusinowo, Rowy”
Wystawa prac uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku

Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera
13 stycznia – 23 marca 2025

Wernisaż: 17 stycznia 2025 roku, godzina 14:30

Na wystawie oglądać można 19 wybranych prac z dwóch wyjazdów plenerowych uczniów, które odbyły się w maju i czerwcu 2024 roku. W plenerze wzięły udział klasy 2 i 4 Liceum Sztuk Plastycznych im. S. I. Witkiewicza w Słupsku pod opieką nauczyciela rysunku i malarstwa Grzegorza Bożka.

Uczniowie realizowali malarsko w technice olejnej zagadnienia oparte na twórczości współczesnych, polskich artystów, którzy podejmowali w swojej pracy wątki klasycznego pejzażu morskiego, jak również wychodzili poza tradycyjnie przyjęte „kapistowskie” pojęcie o malarstwie pejzażowym. „Oraz w obrazie” i „Nad horyzontem” opierały się na zmultiplikowanych kompozycjach Tomasza Ciecierskiego. „Powidoki morza”, „światło i cień” odwoływały się do „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego. „Kamuflaż / mimikra / atrapy rzeczywistości”, „działania z obrazem” zainspirowane zostały działaniami w przestrzeni publicznej Wojciecha Gilewicza.

Autorami prac prezentowanych na wystawie są:

  • Błaszczyk Zuzanna
  • Breza Małgorzata
  • Brodzik Karolina
  • Gałecka Antonina
  • Grabowska Zuzanna
  • Halman Martyna
  • Konopacka Amelia
  • Kordulewska Julia
  • Kozłowski Filip
  • Osowska Aleksandra
  • Rut Magdalena
  • Surma Natalia
  • Wierzejska Julia
  • Zieman Maja

Kurator organizacyjny: Katarzyna Maciejewska (MPŚ)

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Morze. Kopie pocztówek dawnej Ustki ze zbiorów MPŚ

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zaprasza na wystawę czasową

MORZE
Kopie pocztówek dawnej Ustki ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Herbaciarnia „W Spichlerzu”
19.06–23.07.2023 rok

Zapraszamy do herbaciarni w spichlerzu Richtera na kolejną wystawę czasową prezentującą kopie przedwojennych pocztówek. Przeważnie pokazywaliśmy dawne widoki Słupska, do tej pory tylko raz, w 2017 roku, towarzyszyły im widoki Ustki.

Na pocztówkach zobaczyć można samą naturę, czyli morze, plażę i wydmy, bez człowieka i śladów jego obecności. Są też ujęcia pokazujące panoramę miasta, wypoczywających plażowiczów, różnie kadrowane widoki wejścia do portu, w tym z wpływającymi statkami. Szczególnie spektakularnie prezentują się wzburzone fale morskie rozbijające się o falochrony. Co ciekawe, są też dwa widoki zimowe.

W sumie zobaczyć można reprodukcje 43 kart pocztowych; najstarsze zostały wydane w pierwszych latach XX wieku (może nawet pod koniec XIX), a najmłodsze – pod koniec lat trzydziestych lub na początku czterdziestych minionego stulecia. Wszystkie pocztówki wydane zostały w przedwojennych Niemczech, w tym aż 16 przez różnych wydawców mających siedzibę wyłącznie w Stolpmünde (czyli w Ustce).

Wystawa przygotowana została przez Beatę Zgodzińską (z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ).