Karta z historii Pomorza – 20 V 1184 – Bitwa między flotą pomorską Bogusława I a Duńczykami koło przylądka Darsin

W roku 1180 w walkach przeciw Brandenburgii zginął książę Kazimierz I zwany dymińskim. Jego brat Bogusław I (tytułujący się księciem Luciców) objął swym panowaniem całe Pomorze Gryfitów, a w celach obronnych swojego kraju ufortyfikował m.in. ujście Świny. Książę ten kontynuował walkę także z Duńczykami, udzielał też wsparcia zbrojnego książętom piastowskim w walce o Wielkopolskę. Gryfici walczyli w owym czasie również z Rugijczykami będącymi lennikami Danii. Bogusław zamierzył zdobyć dawną wyspę Świętowita, którą władał Jaromir. Według Thomasa Kantzowa zaatakowany Jaromir został zmuszony do uległości i płacenia trybutu, a ośmielony chwilowym triumfem Bogusław pożeglował ze swoją flotą liczącą 500 okrętów w kierunku Danii. Wiarygodniejsza wersja Saxo Gramatyka głosi, że wiadomość o najeździe dotarła do Jaromara zawczasu, a ten uprzedził Duńczyków, którzy szybko zebrali flotę pod wodzą biskupa Absalona (zdobywcy Arkony).

Późnym wieczorem w wigilię Zielonych Świątek 1184 roku, kiedy pewni swojego zwycięstwa Pomorzanie oczekiwali między półwyspem Darß-Zingst a wyspą Hiddensee posiłków od obodrzyckiego księcia Henryka Borwina I, Duńczycy zdołali dopłynąć do południowych wybrzeży Rugii i zasadzili się w miejscu spodziewanego lądowania floty pomorskiej.

20 maja 1184 okręty Bogusława wykorzystując poranną mgłę zaczęły dobijać do brzegu, manewrując w różnych kierunkach dla zmylenia rugijskiej konnicy stacjonującej na brzegu. Wtedy to Absalon wydał rozkaz do ataku. Bogusław był wpierw przekonany, iż to posiłki Borwina, jednak po opadnięciu mgły ujrzał poważnego wroga. Pomorzanie wpadli w panikę i tylko 35 największych jednostek starło się z Duńczykami. Flota pomorska poniosła znaczącą klęskę tracąc transportowce, Bogusław zdołał się uratować i ujść w kierunku Wołogoszczy. Na domiar złego – w trakcie jego odwrotu na morzu zerwała się wielka burza i zniszczyła resztki floty. Plany odzyskania Rugii i inwazji na Danię przez Gryfitę nie powiodły się, Duńczycy zaś zajęli Pomorze, które stało się okresowo ich lennem.

Rys. pieczęć z wizerunkiem Bogusława I.