XVIII Konkurs Sztuki i Rękodzieła Słupsk 2023 – wystawa czasowa

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego

Konkurs Sztuki i Rękodzieła, organizowany przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku od 1976 roku wciąż odsłania przed nami nowe formy i oblicza. Na przestrzeni ponad 40 lat jego trwania ukazuje kolejne odcienie sztuki ludowej, nieprofesjonalnej, naiwnej, amatorskiej, sztuki, która ciągle wymyka się jednoznacznym definicjom, która scala w jedną rodzinę twórców nieposiadających formalnego wykształcenia artystycznego – twórców odrębnych, oryginalnych, unikatowych. Łączy ich pasja, a spuścizna kultury ludowej i tradycyjne rzemiosła wciąż dla wielu z nich pozostają inspiracją. Od wielu lat krąg ten poszerza się o kolejne, młodsze pokolenia artystów prezentujących nowe spojrzenia na zmieniającą się rzeczywistość, nowe sposoby obrazowania świata.

W tegorocznym XVIII Konkursie Sztuki i Rękodzieła wzięło udział 152 twórców z terenu Pomorza, przedstawiając łącznie do oceny 630 prac z zakresu rzeźby i płaskorzeźby, malarstwa na szkle i na płótnie, hafciarstwa tradycyjnego, koronkarstwa, tkactwa, plecionkarstwa, kowalstwa artystycznego, ceramiki, rogarstwa, papieroplastyki, plastyki obrzędowej, wytwórstwa instrumentów ludowych, wytworów rękodzieła artystycznego uwzględniającego specyfikę regionu oraz innych form rękodzielniczych, takich jak: witraż, batik, haft koralikowy, sutasz, metaloplastyka, makrama czy wyroby filcowane. Komisja konkursowa wyłoniła liczne grono laureatów.

Ogłoszenie wyników konkursu będzie miało miejsce na otwarciu wystawy pokonkursowej 20 grudnia 2023 roku o godzinie 12.00  w sali wystaw czasowych Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Spotkaniu towarzyszyć będzie koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu Akademii Głosów Tradycji.

Wystawę wybranych prac w poszczególnych kategoriach konkursowych można oglądać do 17 marca 2024 roku.

Komisarzem konkursu i kuratorem wystawy jest Magdalena Lesiecka.

Serdecznie zapraszamy!

Ogłoszenie konkursu i regulamin znajdują się na stronie.