Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek - Wtorek: nieczynne
Środa - Niedziela: 10:00 - 16:00


Aktualności

W związku ze zbliżającą się Nocą Muzeów, MPŚ w Słupsku zaprasza do współpracy kolekcjonerów ze Słupska i okolic. Poszukujemy osób, które posiadają prywatne kolekcje z dowolnej dziedziny i chciałyby je zaprezentować szerszej publiczności. Noc Muzeów cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta. W zeszłorocznej edycji wzięło udział prawie 3000 zwiedzających. Udział w wydarzeniu jest więc doskonałą okazją do zaprezentowania swoich zbiorów.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 20.05.2017 r. w godzinach 18:00-24:00. Kolekcjonerom zostanie udostępnione miejsce w Sali Rycerskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zgłoszenia proszę kierować pod numerem telefonu 0 59 842 40 81/82 wew. 306.

WięcejKolekcjonerzy ze Słupka poszukiwani!

Obchodziliśmy dziś w zamku 132 rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W czasie części oficjalnej, pani Beata Zgodzińska-Wojciechowska oraz pan Przemysław Pawlak zaprezentowali najnowsze wydawnictwa poświęcone solenizantowi:
• numer monograficzny czasopisma „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie” wydanego przez Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, zatytułowany „Witkacy: piekło edytora”, pod redakcją Magdaleny Bizior-Dombrowskiej;
• pierwszy numer półrocznika „Witkacy!” wydanego przez Instytut Witkacego w Warszawie; redaktor naczelną pisma jest Małgorzata Vražić;
• tom materiałów z międzynarodowej sesji naukowej „Witkacy 2014: co jeszcze jest do odkrycia?” pod redakcją Janusza Deglera, wydany przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Słupski Ośrodek Kultury oraz Teatr „Rondo” przyłączyły się do świętowania urodzin Witkacego, prezentując trzy nagrodzone filmy zaprezentowane wcześniej na festiwalu "Witkacy pod Strzechy". Natomiast pan Michał Studziński wyrecytował tekst inspirowany „Nienasyceniem” Witkacego.

Z Liceum Plastycznego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku licznie przybyła młodzież, przebrana w stroje wzorowane na portretach Witkiewicza.

W części nieoficjalnej, uczestnicy uroczystości samodzielnie wykonali urodzinowe minitorty dla naszego mistrza.

Więcej132 rocznica urodzin Witkacego - fotorelacja

Więcej132 rocznica urodzin Witkacego - fotorelacja

Więcej132 rocznica urodzin Witkacego - fotorelacja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy
pt. „Bajkowy świat lalek”
wystawa lalek Ute Kase-Lepp z kolekcji Marii Aleksandrovich,
które odbędzie się 17.02.2017 r. o godz. 12.00 w Młynie Zamkowym w Słupsku

Na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt lalek znanej w środowisku lalkarskim projektantki Ute Kase-Lepp. Artystka tworzy swoje lalki z porcelany, ale prototypy wykonuje z plasteliny. Rzeźbione lalki są różnej wielkości, od pięciu cali do naturalnej wielkości dziecka. Twarze lalek są malowane ręcznie. Kase-Lepp starannie dopasowuje kolory twarzy i włosów, co stwarza niepowtarzalny charakter każdej lalki. Projektantka stara się wydobyć osobistą ekspresję, nastrój i wewnętrzną postawę lalki. Artystka osobiście projektuje ubrania lalek, a do wykonania oczu korzysta z dmuchanego szkła pochodzącego ze słynnej niemieckiej fabryki Thuringen Glass Cottage Industry. Jest jednym z najbardziej znanych autorów lalek w Niemczech. Projektantka jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród. Dzięki jej osiągnięciom, jej rodzinne miasto Gifhorn stało się znane nie tylko w Europie, ale także w Azji i Ameryce.

Wystawa powstała z kolekcji prywatnej Marii Aleksanrovich, która od roku 2005 mieszka i pracuje w Słupsku. Jest psychologiem, adiunktem i kierownikiem Zakładu Psychologii w Instytucie Pedagogiki i Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej zainteresowania pozanaukowe to tango argentyńskie, plastyka i rzeźba, jak również robienie rzeźb w technice Powertex, w której posiada III stopień trenerski. Sama również tworzy lalki. Od dwudziestu lat kolekcjonuje lalki, zarówno współczesne autorskie, jak i lalki stare, posiada bogatą reprezentatywną kolekcję, liczącą ponad 150 lalek.

Lalki od dawien dawna przyciągają uwagę dzieci i dorosłych. Mamy nadzieję, że ta wystawa przyciągnie Państwa do naszego muzeum.

Można ją oglądać do 31 października 2017 r.

WięcejWystawa czasowa

Lalki: Mgła i Scharlotten

WięcejWystawa czasowa

WięcejWystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza
w piątek, 16 grudnia 2016 r. o godzinie 12:00
na  otwarcie wystawy

„Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie”

Wystawa prezentuje jedną z najciekawszych w kraju prywatnych kolekcji sztućców stołowych. Jej unikalność może śmiało konkurować z wieloma polskimi i europejskimi zbiorami.

Wystawa będzie czynna od 16 grudnia 2016 do 17 września 2017 roku. W czasie jej trwania przewidziana jest bogata oferta edukacyjna skierowana do przedszkoli i szkół oraz rodzin i osób indywidualnych – spotkania na ekspozycji (w tym oprowadzania), wykłady i warsztaty.

WięcejWystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podpisało dziś z Samorządem Województwa Pomorskiego umowę na realizację projektu "Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki".

Pozyskane środki unijne umożliwią przystosowanie budynku dawnego spichlerza do celów muzealnych oraz zagospodarowanie okolicznego terenu na potrzeby słupszczan. Nowy kompleks muzealny pozwoli na realizację inicjatyw społecznych, projektów artystycznych i edukacyjnych. Będzie także miejscem spotkań mieszkańców, z wydzieloną strefą wyłączoną z ruchu kołowego, przeznaczoną na wystawy plenerowe, plac zabaw i letnią kawiarnię.

Jeden z przejętych przez muzeum spichlerzy, biały sześciokondygnacyjny budynek z czasów napoleońskich, stojący po prawej stronie Słupi, przejdzie kompleksowy remont. Zostanie do niego przeniesiona m.in. kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, z której słupskie muzeum słynie. Całe piętro zostanie poświęcone twórczości malarskiej, pisarskiej i filozoficznej Witkacego. Obecnie tę stałą wystawę oglądać można w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. W białym spichlerzu eksponowane będą również zbiory związane z powojennym osadnictwem w Słupsku.

Muzeum stara się również o pozyskanie środków na remont stojącego obok czerwonego spichlerza. Oba obiekty znajdujące się przy ul. Szarych Szeregów 12, słupskie muzeum pozyskało w wyniku zamiany dokonanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego z prywatnym właścicielem w roku 2012.

W dzisiejszym uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Marzenna Mazur oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Planowane zakończenie adaptacji oraz udostępnienie Białego Spichlerza zwiedzającym nastąpi w czwartym kwartale 2018 r.

WięcejWitkacy będzie miał nowy dom!

 

WięcejWitkacy będzie miał nowy dom!

Zbiórka na zakup muzealiów
dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów wolontariusze i członkowie Komitetu Społecznego „Dar dla Muzeum” prowadzili kwestę na zakup muzealiów. W ciągu zaledwie jednego wieczoru udało się zebrać ponad 1040 złotych.

Zbiórka prowadzona jest po raz drugi. W tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na zakup pamiątek pochodzących ze słupskiej synagogi – świecznika i dwóch lampek oliwnych.

Uzbierana w roku 2015 kwota – blisko 3000 zł, wpłacona na konto muzeum na początku tego roku, została przeznaczona na zakup stroju ludowego z okolic Opoczna oraz koronkowej serwety wykonanej techniką frywolitki. Od 21 maja 2016 r. obiekty te można oglądać w Młynie Zamkowym.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Jednocześnie przypominamy, że tegoroczna akcja trwa do 31 grudnia 2016 r. Każdy wspierający otrzymuje pamiątkową cegiełkę.

Aktualizacja: Udało się! Dzięki wsparciu Państwa oraz pana Amosa Cohena udało się zakupić świecznik i dwie lampki oliwne pochodzące z Nowej Synagogi w Słupsku. Dziękujemy!
Środki zgromadzone do końca 2016 r. zostaną przeznaczone na zakup innych słupskich pamiątek, o czym poinformujemy.

 

WięcejZbiórka na zakup muzealiów

PLAN WYSTAW
MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU
NA 2016 ROK
 
SŁUPSK

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH
 
3 października 2015 - 17 kwietnia 2016
Poczet królów i książąt pomorskich w medalierstwie i numizmatyce
 
24 października 2015 – 28 lutego 2016
„Sola scriptura" - biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów od XVI do połowy XX wieku
 
17 marca 2016 – 31 maja 2016
„Tajemnica świata światów" Twórczość Józefa Chełmowskiego – artysty ludowego z Kaszub
 
30 kwietnia 2016 - 30 września 2016
Numizmatyka III Rzeczypospolitej. Monety kolekcjonerskie
 
18 czerwca 2016 – 25 września 2016
Wojsko: 200 lat munduru, broni i barwy
 
12 października 2016 – 27 listopada 2016
Kolekcja pomorska 72 dzieł sztuki Edwarda Dwurnika z lat 1977-2005
 
16 grudnia 2016 – 17 września 2017
Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie przeznaczenie
 
MŁYN ZAMKOWY
 
20 stycznia 2016 – 1 kwietnia 2016
Frywolitka – zaklęta nitka
 
22 kwietnia 2016 – 19 czerwca 2016
„... dłutem, pędzlem, igłą...". Współczesne rękodzieło z Borów Tucholskich
 
1 lipca 2016 – 9 października 2016
Twórczość polskich paraolimpijczyków. Malarstwo Andrzeja Seremaka
 
15 października 2016 – 7 lutego 2017
"Świat lalek. Lalki świata." Jubileusz 70-lecia Państwowego Teatru Lalki Tęcza
 
HERBACIARNIA W SPICHLERZU RICHTERA
 
2 lutego 2016 – 3 kwietnia 2016
Alicja Bielska. W ceramicznej aurze
 
5 kwietnia 2016 – 24 kwietnia 2016
"Twarze i maski – mój Witkacy." Wystawa uczniów Liceum Plastycznego w Słupsku
 
26 kwietnia 2016 – 19 czerwca 2016 (wernisaże 27 i 28 kwietnia)
„Witkacy i ja" oraz "Półprofesjonalni" - prace absolwentów Zespołu Szkół Technicznych
 
21 czerwca 2016 – 2 października 2016
50 Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku
 
4 października 2016 – 11 grudnia 2016
Pomniki. Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów MPŚ w Słupsku
 
13 grudnia 2016 - styczeń 2017
Plany Słupska i mapy regionu słupskiego XVIII-XX wiek
 
MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH
 
1 maja 2016 - 20 sierpnia 2016
U rymarza, cieśli, kołodzieja
 
wrzesień - październik 2016
Wystawy poplenerowa Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego "Pasje w drewnie ukryte"
 
MUZEUM KULTURY LUDOWEJ POMORZA W SWOŁOWIE
 
2 lipca 2016 - 13 listopada 2016
Rośliny trujące Pomorza
 
grudzień 2016
Wystawa kolędnicza w ramach Jarmarku bożonarodzeniowego