Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00


Aktualności

Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego
w Słupsku serdecznie zapraszają na komputerową prezentację projektu edukacyjnego „Pozostałości cmentarza żydowskiego w Słupsku”, która odbędzie się w najbliższy wtorek, 26 września 2017 roku, o godz. 17.00 w Zamku Książąt Pomorskich.

Uczniowie klas III Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza Nr 3 w Słupsku: Ludwika Korniat, Julia Nowosadko, Bartosz Nowosadko, Małgorzata Kliszcz, Magdalena Wietrzyńska i Olga Kowalska, przedstawią wyniki swojego projektu edukacyjnego pod tytułem „Pozostałości cmentarza żydowskiego
w Słupsku”. Jest on pierwszą próbą złożenia i odczytania odłamków macew z dawnego cmentarza żydowskiego, które wyłoniły się z ziemi po obsunięciu się skarpy cmentarnej. Udało się odnaleźć i częściowo skompletować kilka nagrobków oraz częściowo ustalić dane upamiętnionych tam osób. W połączeniu z danymi pochodzącymi z wcześniej odczytanych nagrobków tego cmentarza stanowią one niewielki, ale istotny zasób wiadomości
o dawniej mieszkającej w Słupsku społeczności żydowskiej. Projekt realizowany był pod opieką Warcisława Machury – słupskiego historyka i nauczyciela.

WięcejKomputerowa prezentacja projektu edukacyjnego „Pozostałości cmentarza żydowskiego w Słupsku”

W dniu 15 marca 2017 r. muzeum otrzymało informację, że zgłoszony do programu Wspieranie działań muzealnych wniosek „Zakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku” uzyskał dotację na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniu 3 lipca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarł umowę z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w sprawie dofinansowania zadania. Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 73 tys. zł (netto), z czego środki finansowe MKiDN pochodzące z Funduszu Promocji Kultury stanowiły kwotę 53,5 tys. zł. Łączna kwota brutto wyniosła ok. 90 tys. zł. Pod koniec sierpnia całe nowe wyposażenie trafiło do pracowni konserwatorskich MPŚ w Słupsku.

Pozyskany sprzęt podzielić można na następujące grupy:

1. Maszyny stolarskie
- Piła taśmowa
- Obrabiarka wieloczynnościowa

2. Urządzenia i sprzęt konserwatorski
- Stół podświetlany
- Wanno-stół niskociśnieniowy
- Folia świecąca A4
- Kaseta do uzupełniania masą papierową
- Kauter z termostatem

3. Sprzęt polepszający warunki bezpieczeństwa i higieny pracy
- Stanowiskowe odciągi pyłów i oparów
- Odciąg wiórów
- Regulowany na wysokość stół roboczy

4. Sprzęt komputerowy
- Jednostka centralna
- Monitor
- Klawiatura
- Mysz

Zakupione urządzenia wyposażą pracownię konserwacji drewna, pracownię konserwacji papieru oraz pracownię konserwacji malarstwa. Nowy sprzęt pozwoli na polepszenie stanu konserwatorskiego obiektów muzealnych oraz poprawę ich estetyki. Przyczyni się do polepszenia warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Zakupione wyposażenie pozwoli również na usprawnienie wykonywania wielu czynności konserwatorskich (np. możliwe będzie bardziej precyzyjne przycinanie elementów drewnianych, przy listwach profilowych, docinanie elementów intarsji czy też wykonywanie krosien malarskich). Niektóre prace konserwatorskie wykonywane będą w bardziej nowoczesny sposób, np. czyszczenie na mokro na stole niskociśnieniowym obiektów na podłożu papierowym, uzupełnianie ubytków papieru z użyciem kasety do uzupełniania masą papierową. Odczytywanie znaków wodnych z użyciem mobilnej folii świecącej stanie się możliwe bez konieczności przenoszenia muzealiów do pracowni. Nowy, dobrej jakości sprzęt komputerowy wykorzystany będzie m.in. w dokumentowaniu prac konserwatorskich. To wszystko przyczyni się do większej wydajności pracy, przy co najmniej takiej samej jakości w efekcie finalnym. Zakup nowego sprzętu wpłynie na podniesienie standardów przechowywania i transportu muzealiów. Jest to zakres bardzo istotnej rozwijającej się w ostatnich latach dziedziny, tj. profilaktyki konserwatorskiej.

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

Po wakacyjnej przerwie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wznawia wykłady z historii sztuki – pierwszy odbędzie się w sobotę, 23 września 2017 roku, o godz. 10.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Tematem wykładu będzie „Architektura starożytna na Peloponezie”. Peloponez to miejsce, w którym rozegrały się wydarzenia znane z mitologii i literatury antycznej – to tutaj Herakles pokonał lwa nemejskiego i hydrę lernejską, to tu w Sparcie mieszkała Helena Trojańska, żona Menelaosa. Omówione zostaną zabytki z czasów mykeńskich – bardzo znana cytadela w Mykenach i mniej znany pałac w Pylos. Główna część poświęcona będzie architekturze okresu klasycznego, w tym słynnym na całą Grecję sanktuariom w Olimpii i Epidauros. Przedstawione też zostaną budowle sakralne, sepulkralne i świeckie zachowane w Argos, Koryncie i Sparcie.

Wykład będzie bogato ilustrowany. Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się osiem spotkań; terminy i tematy kolejnych to:
• wrzesień 2017, Architektura starożytna na Peloponezie, prowadzenie Beata Zgodzińska;
• październik 2017, Kościoły średniowiecza, prowadzenie Beata Zgodzińska;
• listopad 2017, Autoportrety artystów w czasach nowożytnych, prowadzenie Beata Zgodzińska;
• grudzień 2017, Malarstwo i grafika doby romantyzmu, prowadzenie Beata Zgodzińska;
• styczeń 2018, Stanisław Wyspiański (1869-1907), prowadzenie Beata Zgodzińska;
• luty 2018, Stanisław Witkiewicz (1851-1915), prowadzenie Beata Zgodzińska;
• marzec 2018, Groteska w sztuce XIX-XXI wieku, prowadzenie Lucjan Hanak;
• kwiecień 2018, Wybrane przykłady sztuki islamu, prowadzenie Beata Zgodzińska.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w sobotę o godz. 10.00. Daty dzienne podawane będą na bieżąco. Spotkania prowadzą pracownicy merytoryczni słupskiego muzeum.

WięcejPierwszy wykład z historii sztuki w tym roku szkolnym - „Architektura starożytna na Peloponezie

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza
na trzecie spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.

Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 28 września 2017 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Gościem spotkania będzie pani Bogumiła Żongołłowicz, która zaprezentuje książkę pt. „Konsul”.

Pani Bogumiła Żongołłowicz - dziennikarka, poetka, pisarka. Doktor nauk humanistycznych. Absolwentka WSP w Słupsku, ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (1984) oraz Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa na Uniwersytecie Warszawskim (1988). Pracowała w szkolnictwie i prasie regionalnej w Słupsku i na Pomorzu m.in. w tygodniku Konfrontacje, Goniec Pomorski, w Koszalińskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Od 1991 r. mieszka w Australii. W 2003 r. doktoryzowała się w zakresie slawistyki na Macquarie University w Sydney. Debiutowała w 1983 r. poezją na łamach Głosu Pomorza. Jest autorką kilku książek: Lato w Surrey (1984), Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów (1999), Śmierci nie moje (2002), Wesoła Kookaburra (2004), O pół globu od domu (2007), Śmierci mi bliskie (2008), Jego były „Czerwone maki” (2010), (Nie)śmiertelnie (2016) oraz kilkuset artykułów, które ukazały się w dziennikach oraz czasopismach krajowych i polonijnych m.in.: w Kulturze (Paryż), Nowym Dzienniku (Nowy Jork), Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza (Londyn), Polityce (Warszawa), Głosie Pomorza (Koszalin-Słupsk), Konfrontacjach, Gryfie i Zbliżeniach (Słupsk), Gońcu Pomorskim (Koszalin), Kurierze Zachodnim (Perth), Tygodniku Polskim (Melbourne), Wiadomościach Polskich (Sydney).

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół losów Polaków w Australii po drugiej wojnie światowej. Współpracuje z redakcjami Polskiego Słownika Biograficznego, Australian Dictionary of Biography oraz Radiem SBS (Australia). Członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

WięcejSłupskie Czwartki Literackie, spotkanie 3 - Bogumiła Żongołłowicz

 

W weekend, 23 i 24 września, oferujemy darmowy wstęp na wystawy dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, we wszystkich oddziałach naszego muzeum w ramach akcji MKiDN „Kultura 60 +”. Poinformujcie Rodziców i Dziadków, którzy nie korzystają z internetu.

WięcejAkcja MKiDN „Kultura 60 +”

 

Z uwagi na odbywające się we wrześniu w muzeum imprezy, w tym Festiwal Pianistyki Polskiej i konkurs Witkacy pod Strzechy oraz na udział muzeum w różnych akcjach promocyjnych, zmianie ulegają godziny otwarcia oraz ceny biletów:

13 września - muzeum czynne do godziny 15:30
14 września - w godzinach 12:00-14:00 nieczynna wystawa Bon appetit
15 września - w godzinach 12:00-14:00 nieczynna wystawa Bon appetit
                      - w godzinach 10:00-14:00 nieczynna wystawa Witkacego
                      (W tym czasie bilety będą sprzedawane za połowę ceny)
15, 16 i 17 września – darmowy wstęp na wystawę Witkacego dla wszystkich chętnych
23 i 24 września – darmowy wstęp na wystawy dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, we wszystkich oddziałach w ramach akcji MKiDN „Kultura 60 +”
28, 29 i 30 września – darmowy wstęp na wystawę Witkacego dla osób po sześćdziesiątym roku życia ze względu na „Słupskie dni seniora”
6, 7 i 8 października – wszystkie bilety wstępu za pół ceny we wszystkich oddziałach w ramach akcji "Weekend za pół ceny” Pomorskiej Organizacji Turystycznej
od 2 października – bilety wstępu do zamku tańsze o 1 zł, ze względu na zamknięcie wystawy Witkacego. Dotyczy biletów normalnych, ulgowych, grupowych, rodzinnych, na sam zamek, nie dotyczy biletów na jedną wystawę, biletów tylko do młyna i na wieżę.

31 sierpnia 2017 roku o godzinie 12:00 nastąpi otwarcie najnowszej wystawy czasowej
w
Herbaciarni w Spichlerzu Richtera
powstałej w czasie VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”

22 sierpnia 2017 roku rozpoczęła się szósta już edycja Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”. W plenerze bierze udział 17 osób: z powiatu słupskiego, powiatu cieszyńskiego (w ramach rozwijającej się wciąż współpracy tego powiatu z powiatem słupskim), powiatu kartuskiego, powiatu Hezogtum Lauenburg (Niemcy; w ramach umowy o współpracy z powiatem słupskim), ze Słupska, Lęborka i Schwerinu (Niemcy: Stowarzyszenie Meklemburg – Vorpommern – kilkuletnia współpraca) oraz ze Szwecji.

Plener potrwa do 31 sierpnia i zakończy się wystawą prac będących jego pokłosiem. Na wernisaż zapraszamy 31 sierpnia o godz. 12.00 do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera.

Plenery Malarskie, organizowane od wielu lat przez muzeum, a kilka ostatnich edycji we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego „KLUKA”, nawiązują do koloni malarskich jakie odbywały się na wybrzeżu słowińskim w latach międzywojennych. Wówczas to Łeba i Rowy oraz ich okolice, były miejscem inspiracji twórczej czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu niemieckiego, Maxa Pechsteina, który urzeczony słowińskimi krajobrazami, pracą i życiem rybaków, morzem i wydmami, czerpał nowe impulsy dla swojej twórczości. A jego śladami przybywali inni.

Międzynarodowe Plenery organizowane przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego są powrotem do tradycji malarskich plenerów organizowanych na ziemi słowińskiej.

Plener został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego i Zarządu Powiatu Słupskiego oraz ze środków powiatu kartuskiego i powiatu wejherowskiego.

Termin pleneru: 22 – 31 sierpnia 2017 roku
Miejsce pleneru: Rowy, Ośrodek Magador

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.

 WięcejPoplenerowa wystawa czasowa - VI Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Nieprofesjonalnych...

WięcejAkcja

 

Bądźcie z nami podczas III edycji Akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny"!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przystępuje to ogólnopolskich działań promocyjnych - trzeciej edycji Akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną, która odbędzie się w dniach 6 - 8 października 2017 r.

 

Z regulaminu akcji:

Założeniem Akcji „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny” jest stworzenie banku ofert produktów i usług turystycznych w atrakcyjnych, obniżonych cenach, które będą oferowane w dniach 6 - 8 października 2017 r. na terenie całego kraju.

„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. Pierwszą inicjatywą wykorzystującą pomysł weekendowych obniżek do promocji turystycznej była akcja „Poznań za pół ceny”, która jest organizowana corocznie od 2008 roku przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

Projekt jest skierowany do branży turystycznej i gestorów atrakcji turystycznych oraz do turystów indywidualnych, którzy w podanym terminie mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych zniżek w wysokości -50%.

Ze zniżek można korzystać w dwojaki sposób:
Zniżki zgłoszone przez partnerów Akcji obowiązują od godz. 17:00 w piątek 6 października 2017 r. do końca dnia 8 października 2017 r. w zależności od godzin pracy obiektu (np. w parkach rozrywki, muzeach, hotelach) zgodnie z zasadami określonymi w ofercie zgłoszonej przez Partnera.
Ponadto niektórzy partnerzy (niektóre hotele, uzdrowiska, teatry) oferują możliwość zakupu usługi na inny wybrany termin, ściśle określony w ofercie, pod warunkiem dokonania zakupu lub rezerwacji w dnach 6– 8 października 2017 r.

Rodzaj, wysokość i zasady korzystania zniżki znajdziesz każdorazowo na stronie www Partnera, na którą zostaniesz przekierowany z witryny "Polska zobacz więcej".

Zgodnie z regulaminem ofertowana usługa lub kategoria usługi musi być realizowana za cenę niższą o co najmniej 50% w stosunku do ceny regularnej na usługę główną.

Zdecydowana większość ofert nie jest limitowana. Z usługi może korzystać każdy chętny. Ograniczeniem może być pojemność obiektu (w przypadku hotelu lub np. muzeum) wynikająca z obiektywnych przyczyn. Sposób korzystania z usługi nie różni się w tym wypadku w żaden sposób od korzystania z usługi w innymi "niepromocyjnym" terminie.

W przypadku ofert limitowanych, warunki skorzystania z oferty są wyraźnie określone w ofercie.

Za realizację usługi zgodnie z warunkami wskazanymi w ofercie odpowiadają bezpośrednio Partnerzy. Witryna "Polska zobacz więcej" nie prezentuje treści ofert poszczególnych Partnerów.

Witryna "Polska zobacz więcej" jest jedynie repozytorium Partnerów Akcji i przekierowuje zainteresowanych użytkowników do stron internetowych konkretnego Partnera, który przystąpił do Akcji.

Nowa praca Witkacego w słupskiej kolekcji
na wystawie stałej

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie, podczas którego przedstawiony zostanie nasz najnowszy nabytek – „Portret Marii Białynickiej-Biruli” wykonany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w lipcu 1934 roku, pastelami i węglem na papierze. Zakup portretu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 lipca 2017 roku, o godz. 12.00
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Maria Białynicka-Birula była pierwszą żoną Michała (od którego muzeum kupiło w 1965 roku 110 dzieł Witkacego), synową Heleny i Teodora (lekarza, bliskiego przyjaciela artysty). Dotychczas nie mieliśmy w kolekcji jej wizerunku, zatem nowy nabytek jest tym bardziej cenny dla naszych zbiorów. Dodać wypada, że portret ten pokazywany był publicznie zaledwie na pięciu wystawach czasowych – czterech w latach 1957-1958, po raz ostatni w Muzeum Narodowym w Warszawie od grudnia 1989 do lutego 1990 roku.

Serdecznie zapraszamy!

 

WięcejNowa praca Witkacego w słupskiej kolekcji na wystawie stałej

„Portret Marii Białynickiej-Biruli” z 1934 roku (pastel, węgiel, papier, 64,5 x 49,5 cm).

 

WięcejNowa praca Witkacego w słupskiej kolekcji na wystawie stałej

 

Fotorelacja z uroczystości prezentacji pracy znajduje się na stronie.

ZAMYKAMY WITKACEGO!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku już wkrótce, nieuchronnie i nieodwołalnie, zamknie wystawę, na której prezentowane są prace należące do największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Ponad 260 obrazów, archiwalia, pierwodruki i fotografie nie będą dostępne dla zwiedzających ani w słupskim muzeum, ani gdziekolwiek indziej.

WięcejZamykamy Witkacego!

Ten drastyczny krok powodowany jest koniecznością przygotowania kolekcji do prezentacji w nowej siedzibie – rewitalizowanym Białym Spichlerzu przy ulicy Szarych Szeregów, w którym – obok Witkacego – znajdą się m.in. ekspozycje poświęcone sztuce współczesnej i powojennemu osadnictwu w regionie, ale który tak naprawdę będzie przede wszystkim nowym domem dla „Stasia”. Obrazy zostaną poddane specjalistycznym działaniom konserwatorskim, a także zyskają oprawy zabezpieczające je przed zniszczeniem, a jednocześnie pasujące do nowej aranżacji. Prace potrwają około roku.

Wystawa w Zamku Książąt Pomorskich będzie jeszcze czynna przez całe lato, aż do 1 października 2017 r. Kolejna odsłona słupskiej kolekcji nastąpi dopiero jesienią 2018 r.

Jest to zatem ostatnia szansa, aby odwiedzić Witkacego przed jego długą „kuracją”.

Oczywiście zachęcamy również do zobaczenia pozostałych wystaw muzealnych, ponieważ słupskie muzeum nawet bez Witkacego ma wiele do zaoferowania i będzie dostępne dla chętnych przez cały czas realizacji projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki”.