Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00


Aktualności

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk
zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu
Słupskie Czwartki Literackie.

Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 26 października 2017 r. o godz. 17:00
w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

 Gościem IV Słupskiego Czwartku Literackiego będzie pan Stanisław Janke, mieszkaniec Wejherowa, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, publicysta oraz twórca literatury kaszubskiej. Członek Polskiego Związku Literatów Polskich Oddział w Gdańsku. Autor wielu tomików poetyckich i powieści wydanych w języku kaszubskim. Do najbardziej znanych jego powieści napisanych po polsku należą: „Żółty kamień” (1998), „Lelek” (2001), „Piękniewo” (2005), „Droga do Korony” (2008).

Przetłumaczył na język kaszubski „Sonety krymskie”, „Odę do młodości” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Otrzymał wiele nagród m.in. Medal Stolema (1991), I nagrodę w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za powieść „Żółty kamień” (1997), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Jana Drzeżdżona za opowiadania kaszubskie (1997), Medal - Srebrną Tabakierę Abrahama (2003), Gryfa Literackiego za przetłumaczenie „Pana Tadeusza” na język kaszubski (2010), ­­­­Nagrodę Remusa (2010).

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

WięcejSłupskie Czwartki Literackie, spotkanie 4 - Stanisław Janke

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na
„Weekend z Witkacym”

Specjalnie dla wszystkich miłośników talentu Witkacego w dniach 20-22 października (piątek-niedziela), w przedostatni weekend poprzedzający zamknięcie wystawy w Zamku Książąt Pomorskich, ekspozycja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza dostępna będzie nieodpłatnie. Dodatkowo, tylko w niedzielę o godzinie 11.00 i 13.00 pierwszych trzydzieści zainteresowanych osób będzie mogło skorzystać z jednego z dwóch bezpłatnych oprowadzań po wystawie.

Jako że już za kilkanaście dni nie będzie można obcować z oryginałami, tych wszystkich, którzy nie potrafią sobie wyobrazić rocznej rozłąki ze „Stasiem” szczególnie serdecznie zapraszamy do specjalnie przygotowanego stoiska z „witkacowszczyzną”, gdzie oprócz reprodukcji, gier i innych gadżetów związanych z Witkacym będzie można kupić poświęcone mu wydawnictwa, m.in. materiały pokonferencyjne z sesji naukowych organizowanych przez muzeum.

Wystawę będzie można oglądać tylko do 29 października. Od listopada cała słupska kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza poddana zostanie pracom polegającym na wymianie ram, by już jesienią przyszłego roku zaprezentować się mieszkańcom miasta w nowej odsłonie w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów – jednym z dwóch budynków przyłączonych niedawno do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, który właśnie poddawany jest intensywnej rewitalizacji.

 Więcej(Tym razem ostatecznie) zamykamy Witkacego!

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na drugi w tym roku szkolnym wykład z historii sztuki, który odbędzie się w sobotę, 21 października 2017 roku, o godz. 10.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Temat wykładu to „Kościoły średniowiecza”. Zaprezentowana będzie architektura kościołów, w tym jej związek z funkcją; zwrócona zostanie uwaga na detal architektoniczny. Najwcześniejsze z omawianych budowli wzniesiono w V wieku, najpóźniejsze – w XV stuleciu; większość z nich to kościoły zachowane na terenie Europy, ale będą też przykłady z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Wykład będzie bogato ilustrowany. Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

 

WięcejWykład z historii sztuki - Kościoły średniowiecza

 

WięcejWykład z historii sztuki - Kościoły średniowiecza

 

 

Zapraszamy na konferencję WIELKIE POMORZE. Edycja VI nosi tytuł WOJNA I POKÓJ.

WięcejKonferencja Wielkie Pomorze. Edycja VI - Wojna i pokój

 

WięcejKonferencja Wielkie Pomorze. Edycja VI - Wojna i pokój

PKO Bank Polski Oddział w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zapraszają do oglądania wystawy
pt.
„Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”
od 4 października 2017 roku w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 9 października 2017 r. o godz. 11:00.

Mecenasem kolekcji portretów jest PKO Bank Polski.

Nowy poczet władców Polski to seria 49 portretów namalowanych przez profesora Waldemara Świerzego w latach 2004-2013 na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej. Portretom towarzyszą barwne opisy władców przygotowane przez historyka z Gdańska Marka Klata. Na wystawie w Słupsku zobaczymy specjalnie przygotowane kopie tych portretów.

Na pomysł ponownego stworzenia wizerunków władców Polski wpadł grafik i plakacista Andrzej Pągowski i w 2004 r. namówił do tego Waldemara Świerzego, swojego profesora i przyjaciela.

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet władców stworzony przez Jana Matejkę. „Wielu Polaków myśli bowiem, że Matejko poczet namalował, podczas gdy on go narysował” – wyjaśnia Pągowski. Matejko swoje prace wykonał w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W późniejszym okresie były kolorowane, często na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. To właśnie poczet Jana Matejki od lat jest publikowany w podręcznikach, na znaczkach pocztowych, pocztówkach itd.

Zdaniem Pągowskiego, portrety Matejki dla wielu osób, głównie młodych, „wychowanych w kulturze MTV i nowoczesnych form graficznych”, są już w swojej formie archaiczne. „Poczet władców Polski Waldemara Świerzego to napisana po nowemu historia Polski, dynamiczna i emocjonalna” – dodaje.

Waldemar Świerzy tworząc wizerunki polskich władców zapowiadał, że nie będą one idealizowane, jak u Jana Matejki, lecz stanowić będą rodzaj studiów psychologicznych, ukazujących ich jako ludzi z krwi i kości, namiętnych i nierzadko okrutnych. „Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi” – mówi Waldemar Świerzy.

Waldemar Świerzy (1931-2013) – wybitny plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, jest jednym z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ok. 2000 plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralnych, filmowych, cyrkowych i muzycznych), ale również prace o wymowie społecznej czy propagujące sport. Miał w swoim dorobku portrety wybitnych Polaków m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie. Poza plakatami projektował obwoluty do książek i serii wydawniczych, okładki do płyt, kalendarze i znaczki pocztowe. Portret był dla niego niewyczerpanym źródłem możliwości.

WięcejWystawa czasowa - Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko

Waldemar Świerzy - Kazimierz Wielki

II WOJNA ŚWIATOWA W ZBIORACH SŁUPSKICH KOLEKCJONERÓW
Wystawa z okazji 45-lecia Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Słupsku
Wystawa czasowa

otwarcie wystawy w środę, 4 października 2017 roku, o godzinie 12:00
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
ul. Dominikańska 5

 Od najbliższej środy, 4 października, w salach wystaw czasowych prezentowana będzie wystawa „II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji
45-lecia Oddziału słupskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i jest jedną z atrakcji towarzyszących obchodom jubileuszu.

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset obiektów. Wśród eksponatów znajdują się ordery i odznaczenia, zarówno polskie, ale także nadawane w ZSRR i III Rzeszy; monety będące w obiegu w latach 1939-1945; pieniądze papierowe (banknoty, bony) funkcjonujące na terenach II Rzeczypospolitej zajętych przez okupantów, na których wprowadzono nowy podział administracyjny; monety powojenne, zarówno obiegowe okolicznościowe, jak i kolekcjonerskie oraz medale pamiątkowe. Na wystawie znalazły się również obiekty nie związane z numizmatyką, medalierstwem czy falerystyką, takie jak: czapki wojskowe, pamiątki wykopane podczas prac w rejonie nekropolii Miednoje (w tym guziki, orły wojskowe, ryngrafy, blacha policyjna, nieśmiertelnik), kopie tablic pamiątkowych, Kenkarty (karty rozpoznawcze, dokumenty tożsamości wydawane dla nieniemieckich mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa), modlitewnik żołnierski czy kartka żywnościowa.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty pochodzą z prywatnych kolekcji członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Słupsku.

Wystawie towarzyszyć będzie ilustrowany katalog.

Wystawa prezentowana będzie do 3 grudnia 2017 r.

WięcejWystawa czasowa - II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów

WięcejWystawa czasowa - II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów WięcejWystawa czasowa - II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów WięcejWystawa czasowa - II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów

POLSKA SZKOŁA GRAFIKI
Ekspozycja od Tadeusza Dominika do Haliny Chrostowskiej

27 września – 26 listopada 2017

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

 

Wystawa prezentuje zagadnienie znane na świecie pod nazwą polskiej szkoły grafiki. Przedstawione dzieła przypominają słynnych i mniej znanych artystów polskich takich jak: Tadeusz Dominik, Leszek Rózga, Halina Pawlikowska, Cecylia Wiśniewska, Stanisław Fijałkowski, Roman Cieślewicz, Maria Wąsowska, Jan Fabich, Jan Góra, Mirosław Piotrowski, Tadeusz Michał Siara, Andrzej Szczepłocki, Lucjan Mianowski, Małgorzata Hołówka, Mirosław Piotrowski, Bogumiła Pręgowska i Halina Chrostowska.


Ekspozycja ujmuje różnorodne techniki graficzne tj.: drzeworyt, akwafortę, akwatintę, linoryt, serigrafię, offset oraz technikę własną.


Klasyczne czarno-białe i kolorowe grafiki ukazują tematy akademickie z lat 1955 – 1977 czyli: portret, pejzaż, pejzaż marynistyczny, martwą naturę, a także inne np. portret metaforyczny czy architekturę.
Wszystkie dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

WięcejWystawa czasowa - Polska szkoła grafiki

W dniu 15 marca 2017 r. muzeum otrzymało informację, że zgłoszony do programu Wspieranie działań muzealnych wniosek „Zakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku” uzyskał dotację na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniu 3 lipca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarł umowę z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w sprawie dofinansowania zadania. Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 73 tys. zł (netto), z czego środki finansowe MKiDN pochodzące z Funduszu Promocji Kultury stanowiły kwotę 53,5 tys. zł. Łączna kwota brutto wyniosła ok. 90 tys. zł. Pod koniec sierpnia całe nowe wyposażenie trafiło do pracowni konserwatorskich MPŚ w Słupsku.

Pozyskany sprzęt podzielić można na następujące grupy:

1. Maszyny stolarskie
- Piła taśmowa
- Obrabiarka wieloczynnościowa

2. Urządzenia i sprzęt konserwatorski
- Stół podświetlany
- Wanno-stół niskociśnieniowy
- Folia świecąca A4
- Kaseta do uzupełniania masą papierową
- Kauter z termostatem

3. Sprzęt polepszający warunki bezpieczeństwa i higieny pracy
- Stanowiskowe odciągi pyłów i oparów
- Odciąg wiórów
- Regulowany na wysokość stół roboczy

4. Sprzęt komputerowy
- Jednostka centralna
- Monitor
- Klawiatura
- Mysz

Zakupione urządzenia wyposażą pracownię konserwacji drewna, pracownię konserwacji papieru oraz pracownię konserwacji malarstwa. Nowy sprzęt pozwoli na polepszenie stanu konserwatorskiego obiektów muzealnych oraz poprawę ich estetyki. Przyczyni się do polepszenia warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Zakupione wyposażenie pozwoli również na usprawnienie wykonywania wielu czynności konserwatorskich (np. możliwe będzie bardziej precyzyjne przycinanie elementów drewnianych, przy listwach profilowych, docinanie elementów intarsji czy też wykonywanie krosien malarskich). Niektóre prace konserwatorskie wykonywane będą w bardziej nowoczesny sposób, np. czyszczenie na mokro na stole niskociśnieniowym obiektów na podłożu papierowym, uzupełnianie ubytków papieru z użyciem kasety do uzupełniania masą papierową. Odczytywanie znaków wodnych z użyciem mobilnej folii świecącej stanie się możliwe bez konieczności przenoszenia muzealiów do pracowni. Nowy, dobrej jakości sprzęt komputerowy wykorzystany będzie m.in. w dokumentowaniu prac konserwatorskich. To wszystko przyczyni się do większej wydajności pracy, przy co najmniej takiej samej jakości w efekcie finalnym. Zakup nowego sprzętu wpłynie na podniesienie standardów przechowywania i transportu muzealiów. Jest to zakres bardzo istotnej rozwijającej się w ostatnich latach dziedziny, tj. profilaktyki konserwatorskiej.

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

Dzisiaj odbyła się uroczystość z okazji 40 rocznicy otwarcia krypty Croyów i wydobycia pamiątek funeralnych po ostatnich przedstawicielach dynastii Gryfitów. W spotkaniu wzięli udział m.in. byli pracownicy muzeum, którzy przed czterdziestu laty uczestniczyli w otwarciu krypty w kościele świętego Jacka oraz przeniesieniu sarkofagów do muzeum: Pani Alicja Konarska i Pan Stefan Wójcik, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. Specjalnie z tej okazji udostępniliśmy zwiedzającym trzy eksponaty na co dzień nie pokazywane ze względu na ich zły stan techniczny: czepiec Anny de Croy oraz pochodzącą z dwóch innych pochówków pod kościołem sukienkę dziecięcą i chustę. Ponadto zaprezentowane zostały również historyczne zdjęcia, pokazujące nie tylko wnętrze krypty, ale także dokumentujące trudności, jakie napotkano podczas transportu sarkofagów. Uczestnicy spotkania, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Domińczaka mieli również okazję zwiedzenia podziemi kościoła św. Jacka. W krypcie, w innych mniejszych i nowszych sarkofagach-urnach, spoczywają szczątki Anny de Croy i Bogusława de Croy.

Sarkofagi księżnej Anny de Croy, jej syna Ernesta Bogusława de Croy i księżniczki Katarzyny Urszuli oraz pamiątki wydobyte z trumien można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku na wystawie stałej: Skarby książąt pomorskich.

Miło nam poinformować, że słupskie muzeum wraz z dwoma naszymi oddziałami w Klukach i Swołowie przystąpiło do akcji promocyjnej Kolei Mazowieckich pt. „Koleją do Kultury”. Akcja promuje przejazdy z centralnej Polski nad Bałtyk pociągiem „Słoneczny”. Pociąg kursuje na trasie Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia i zatrzymuje się w Trójmieście i Słupsku, codziennie od 24 czerwca do 3 września 2017 r. W pociągu można bezpłatnie przewieźć psa lub rower.

Podróżni, którzy zdecydują się na podróż nad morze „Słonecznym”, kupując bilet na pociąg, w ramach akcji „Słoneczny wysyp rabatowy” otrzymają kartę rabatową, na podstawie której mogą skorzystać ze zniżek w wybranych instytucjach kultury i punktach gastronomicznych na terenie Trójmiasta, Słupska i Ustki.

Każda z osób odwiedzających nasze muzeum otrzyma rabat na bilet wstępu w wysokości 1 zł.

W tym roku pociąg „Słoneczny” wyruszył już po raz 13. Nasze muzeum pojedzie nim po raz pierwszy. Ze słupskich instytucji kulturalnych do akcji przystąpiła także Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. Wspólne podróże cieszą się popularnością, gdyż turystów podróżujących nad polskie morze przybywa. Od momentu uruchomienia w 2005 r., w ciągu dwunastu edycji, w podróż „Słonecznym” wybrało się ponad 960 tysięcy osób.

Pierwszy wakacyjny przejazd pociągiem odbył się w sobotę 24 czerwca 2017 r. W jego trakcie władze muzeum podpisały umowę o współpracy z Zarządem Spółki Koleje Mazowieckie – KM.

Wykaz placówek, w których obowiązują zniżki, rozkład jazdy i cennik biletów można sprawdzić na stronach:
http://sloneczny.mazowieckie.com.pl/
http://dokultury.mazowieckie.com.pl/