Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00


Aktualności

„Stanisław Witkiewicz (1851-1915)” – wykład z historii sztuki

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na kolejny w tym roku szkolnym wykład z historii sztuki, który odbędzie się w sobotę, 17 lutego 2018 roku, o godz. 10.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Omówiona zostanie twórczość malarska i rysunkowa Stanisława Witkiewicza, w tym jego obrazy o tematyce tatrzańskiej i marynistycznej. Osobna część poświęcona będzie stylowi zakopiańskiemu, którego był twórcą i głównym przedstawicielem; pokazane zostaną między innymi wille Koliba i Pod Jedlami oraz meble i sprzęty. Zasygnalizowana będzie działalność Stanisława Witkiewicza jako krytyka sztuki. Ponadto wspomniane zostaną jego relacje z synem – Stanisławem Ignacym Witkiewiczem.

Wykład będzie bogato ilustrowany – zarówno reprodukcjami, jak i zdjęciami archiwalnymi. Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska (kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

WięcejWykład z historii sztuki

Uwaga!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

uprzejmie informuje, że z przyczyn niezależnych od naszej instytucji

wystawę "Dwie dwie dekady po..."PGR-y w powiecie słupskim

można oglądać tylko do 18 lutego.

Serdecznie zapraszamy!!!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wspólnie z Instytutem Polonistyki Akademii Pomorskiej
w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza
na ósme spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.

Spotkanie odbędzie się w ostatni czwartek miesiąca, tj. 22 lutego 2018 r. o godz. 17:00
w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Gościem będzie Zdzisław Drzewiecki, a tematem spotkania - najnowszy tomik jego wierszy pt. "W bielszą stronę dni" (2017).

Zdzisław Drzewiecki urodził się w 1959 r. w Strzelcach Opolskich, literacko dojrzewał w Słupsku, gdzie ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną na kierunku filologia polska. Od trzydziestu lat mieszka i tworzy w Białym Borze. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół im. Oskara Langego. Poeta, animator kultury, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk. Laureat wielu uznanych ogólnopolskich konkursów literackich. Swoje utwory publikował w takich periodykach literackich jak „Poezja”, „Nowy wyraz”, „Tygodnik kulturalny”, „Regiony”, „Okolice Poetów”, „Migotania i Przejaśnienia” oraz wielu antologiach poetyckich. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Tomik „W bielszą stronę dni” jest siódmą indywidualną książką poetycką w dorobku Autora.

Spotkanie z poetą wzbogaci koncert młodych artystów.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

WięcejSłupskie Czwartki Literackie, spotkanie 8 - Zdzisław Drzewiecki

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza
na szósty w tym roku szkolnym wykład z historii sztuki,
który odbędzie się w sobotę, 17 lutego 2018 roku, o godz. 10.00
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

Stanisław Witkiewicz (1851-1915)

Zaprezentowana zostanie twórczość

Wykład będzie bogato ilustrowany. Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska
(kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

WięcejWykład z historii sztuki - Stanisław Witkiewicz (1851-1915)

W czasie ferii zimowych zapraszamy dzieci na zajęcia w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zajęcia odbywać się będą codziennie od 29 stycznia do 11 lutego 2018 r. w godzinach od 12:00 do 14:00.

Wstęp na jedno spotkanie – 5 zł.

Dzieci przychodzących indywidualnie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Grupy zorganizowane przyjmowane są wyłącznie w innych terminach
po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerem telefonu: 59 842 40 81.

Tematy zajęć:

29 stycznia - Zajęcia w ramach... Dzieci na ramkach tkackich stworzą własne chodniczki.Od 7 lat.
30 stycznia - Zaplątani. Poznamy węzły używane przy wyplataniu makram i krajek. Od 8 lat.
31 stycznia - Słupscy osadnicy to my! Zabawa kukiełkowa. Wspólne przygotowanie kukiełeki scenografii oraz stworzenie opowieści o powojennej przeszłości Słupska. Od 7 lat.
1 lutego - Słupskie dzieci i Witkacy wypoczywają. Zabawy nie tylko plastyczne w oparciuo słupską kolekcję prac Witkacego. Od 7 lat (konieczna umiejętność czytania).
2 lutego - Pomponiada. Robiąc pompony z kolorowych włóczek stworzymy wyjątkowe poszewki na poduszki. Od 8 lat.
3 lutego - Drugie życie tkaniny. Stworzymy niepowtarzalne obrazy skomponowanez niepotrzebnych już skrawków tkanin i innych materiałów. Od 7 lat.
4 lutego - Gotyk na wyciągnięcie ręki – papierowe maswerki. Wcielimy się w dawnych budowniczych i spróbujemy swoich sił w zaprojektowaniu budowli gotyckiej. Od 7 lat.
5 lutego - Wyścig do tronu. Kto zostanie królem, a kto księciem naszego zamku? Przekonamy się w towarzystwie dawnych władców Polski i Pomorza. Od 7 lat.
6 lutego - Sfilcowany świat. Zrobimy kolorowy drobiazg metodą filcowania na mokro. Od 7 lat.
7 lutego - Raz, dwa, trzy – Witkacy na nas patrzy. Wybrane elementy twórczości teatralno-literacko-malarskiej Witkacego w formie zabawy. Od 7 lat.
8 lutego - Podaj hasło! Tworzymy drużyny i konkurujemy o miano najlepszej w dynamicznej grze polegającej na rozwiązywaniu muzealnych zagadek. Od 10 lat.
9 lutego - Aukcja dzieł sztuki. Spotykamy się na licytacji dla koneserów, „znawców sztuki”i uważnych obserwatorów. Pamiętaj by nie paść ofiarą fałszerstwa! Od 7 lat.
10 lutego - Pieczęć, stempel, odcisk. Wykonamy stempel metodą linorytu, którym następnie ozdobimy tkaninę. Od 10 lat (zajęcia z wykorzystaniem ostrych narzędzi).
11 lutego - Bal na Zamku. Spotkanie współczesnych księżniczek i rycerzy - wspólne pląsyi zapomniane zabawy. Obowiązuje strój balowy w dowolnej interpretacji! Od 5 lat.

WięcejFerie w muzeum 2018

 

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę

„Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”


Wystawa ta jest pierwszą ekspozycją w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w całości poświęconą dziedzinie twórczości, jaką jest sztuka włókna. Prezentuje 40 obiektów autorstwa 27 artystów
z 7 muzeów północnej części kraju. Są to tkaniny z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum
w Koszalinie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Na ekspozycji zobaczyć możemy dzieła artystów reprezentujących popularną w latach 60. XX wieku polską szkołę tkaniny: Marii Teresy Chojnackiej, Ady Kierzkowskej czy Ryszarda Kwietnia, twórców należących do pokolenia wykształconego w latach międzywojennych: Heleny Gałkowskiej i Zofii Matuszczyk-Cygańskiej oraz artystów środowiska Wybrzeża, m.in. Aleksandry Bobrowicz-Sikorskiej.
Tkaniny, które prezentujemy na ekspozycji to głównie gobeliny tradycyjne i wykonane techniką własną, reliefowe, a także malarstwo na jedwabiu. Przedstawiają one tematykę akwatyczną, głównie morską – pejzaże, świat podwodny, faunę i florę, miasta portowe oraz wiele innych, nawiązujących do tematu tytułem lub kolorystyką.

Wystawie towarzyszy katalog pt. „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 grudnia 2017 roku o godzinie 12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Wystawa czynna będzie do 31 maja 2018 roku.

 WięcejWystawa czasowa „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”

 Zdjęcia z otwarcia wystawy obejrzeć można na stronie link.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy „Słupsk w malarstwie”,
które odbędzie się 11 grudnia 2017 r. o godz. 12.00
w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku.

Wystawa prezentowana będzie do 28 lutego 2018 r.

Wystawa malarstwa Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego „Słupsk w malarstwie” organizowana jest w przeddzień jubileuszu 60-lecia obecności Klubu w Słupsku. Klub został powołany przez Stefana Morawskiego w 1958 roku. Od tego czasu pozwala spełniać zainteresowania i pasje oraz rozwijać talenty w zakresie malarstwa i rzeźby. Aktualnie Klub skupia 84 artystów amatorów o różnym statusie społecznym i zawodowym. Wśród naszych malarzy i rzeźbiarzy są: księgowy, stolarz, rolnik, nauczyciel akademicki, konserwator, architekci, nauczyciele, pielęgniarki, lekarz weterynarii, kominiarz, ogniomistrz, studentka, tłumacz jęz. angielskiego, prawnik, chemik, prywatni przedsiębiorcy.

Wystawa ta może być swoistym przewodnikiem po najbardziej interesujących zakątkach miasta. Miejscach, których już nie ma, albo zmieniły swoją funkcję jak: kino „Milenium”, szpital, browar, ale także obiekty zabytkowe jak: Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Miejski, Starostwo Powiatowe, Biblioteka Miejska, Żydowski Dom Przedpogrzebowy, Nowa Brama, Młyn Zamkowy, Kościół św. Jacka, Kościół Mariacki, witraże w Kościele Mariackim, Kaplica św. Jerzego, Baszta Czarownic, krzyże na starym cmentarzu. Malarze utrwalają na płótnach słupskie ulice i place: Plac Zwycięstwa, Plac Zamkowy, ulice Długą, Rybacką, Sportową, Piekiełko, Jedności Narodowej. Ponadto inspiracją dla malarzy jest rzeka Słupia oraz z sentymentem wspominane słupskie tramwaje.

Na wystawie prezentujemy 41 obrazów w tym: 39 olejnych, 1 akryl i pastel. Wśród prezentowanych prac jest 36 obrazów słupszczan i 5 obrazów poplenerowych artystów z Niemiec, Rosji, Białorusi i Węgier.

Podczas wernisażu odbędzie się promocja książki „Pasieka wyobraźni” o twórczości Józefa Chełmowskiego pod redakcją Daniela Kalinowskiego i Tomasza Siemińskiego.

Zapraszamy.

WięcejWystawa czasowa „Słupsk w malarstwie

 

Na wystawie zaprezentują się autorzy z następującymi pracami:

Uwaga!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

uprzejmie informuje, że z przyczyn niezależnych od naszej instytucji

wystawę "Dwie dwie dekady po..." PGR-y w powiecie słupskim

można oglądać tylko do 18 lutego.

Serdecznie zapraszamy!!!

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy

Dwie dekady po... PGR-y w powiecie słupskim

które odbędzie się 24 listopada o godz.12.00 holu Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Wystawa prezentowana będzie w Młynie Zamkowym do 28 lutego 2018 r.

„Dwie dekady po... PGR-y w powiecie słupskim” to wystawa powstała w 2015 r. Pomysłodawcami byli Dawid Gonciarz – autor filmu, zrealizowanego przez Opowiadamy o świecie i Witold Leśniewski – autor zdjęć.


Na wystawie prezentowane są fotografie, które dokumentują popadające w ruinę budynki dawnych PGR-ów w powiecie słupskim. Są to zarówno dwory ziemiańskie, jak i budynki gospodarcze, spichlerze, gorzelnie, obory, magazyny, chlewnie. Bohaterami zdjęć są także ludzie – dawni pracownicy PGR-ów. Wystawie towarzyszy film zawierający relację dawnych pracowników PGR-ów, mówiący o pracy i życiu w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Zawarte w nim wywiady, zarówno z szeregowymi pracownikami PGR-ów, jak i kadrą kierowniczą, o tym co było, a tym co pozostało, stanowią najlepszy i najbardziej wiarygodny komentarz do tematu wystawy i prezentowanych fotografii.

 

WięcejWystawa czasowa „Dwie dekady po... PGR-y w powiecie słupskim”

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zamknęło wystawę, na której prezentowana była połowa największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.

Zamknięcie wystawy spowodowane jest rozbudową głównej siedziby muzeum i koniecznością przygotowania kolekcji do prezentacji w nowych wnętrzach – obrazy zostaną oprawione w nowe ramy. Remont i przeniesienie wystawy odbywa się w ramach projektu „Witkacy w słupskich spichlerzach sztuki - rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I - Spichlerz Biały”.

Na kolejną, trzecią prezentację słupskiej kolekcji zapraszamy jesienią 2018 roku do Białego Spichlerza.

Na pożegnanie kilka ciekawostek

o wystawie:

● jedyna na świecie stała wystawa monograficzna tego artysty
● około 125 dzieł Witkacego, co kilknaście miesięcy częściowo wymienianych, zatem jeśli ktoś regularnie odwiedzał Słupsk, to w ciągu kilku lat mógł zobaczyć całą kolekcję
● miejsce: dwie sale drugiego piętra Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, o łącznej powierzchni 154 m²
● maj 1982 – maj 1988, pierwsza wystawa stała
● wrzesień 1988 – otwarcie drugiej wystawy stałej „Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885-1939). Twórczość plastyczna”
● scenariusz: Teresa Skórowa, aranżacja: Mieczysław Łaźny
● 29 października 2017 – zamknięcie drugiej wystawy stałej

i o kolekcji:

● portrety pastelowe, obrazy olejne, rysunki ołówkiem i węglem, grafiki – razem ponad 260 prac
● archiwalia, pierwodruki książek, listy, pocztówki, oryginalne odbitki fotograficzne
● publikacje specjalistyczne, powojenne plakaty oraz projekty scenografii i kostiumów
● rok 1965 – zakup pierwszych prac
● lipiec 2017 – ostatni zakup do kolekcji

WięcejWystawa Witkacego czasowo zamknięta