Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00-16:00


Aktualności

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk
zaprasza na dziewiętnaste spotkanie z cyklu Słupskie Czwartki Literackie.
Spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca,
tj. 21 lutego 2019 r. o godz. 17:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Na XIX SCL wystąpi Stefan Bajer (ur. 1937). Bohater spotkania przyszedł na świat w rodzinie górniczej. Jego korzenie są związane ze Śląskiem, gdzie ukończył Liceum im. Karola Miarki w Mikołowie, a po maturze studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie. W górnictwie pracował 15 lat. Od 1976 r. mieszka w Słupsku. W latach 1979-1981 przebywał w Libii, gdzie jako pracownik firmy DROMEX budował libijskie drogi, a przy okazji zwiedzał ów rozległy kraj od berberyjskiego miasta Ghadames na Saharze po aliancki cmentarz z II wojny światowej z kwaterami polskich żołnierzy w Tobruku.

Na spotkaniu Stefan Bajer zaprezentuje swoją najnowszą publikację pt. Libijskie peregrynacje oraz Wspomnienia, opowiadania i wiersze, które przewrotnie nazywa „pisadła do szuflady”. A sięgał nasz Gość po pióro już w czasach studenckich i zainteresowania humanistyczne towarzyszyły Mu przez całe życie. Libijskie peregrynacje napisał na podstawie zebranych dokumentów, fotografii i filmów nakręconych w trakcie kontraktu w Libii, podczas którego przemierzył ok. 3000 km lokalnych tras. Autor pokazuje w książce własne spostrzeżenia związane z pracą, podróżami oraz różnicami kulturowymi i religijnymi narodów o bardzo odrębnej historii, zamieszkującymi w zupełnie innych strefach klimatycznych i geopolitycznych. Celem publikacji było również pokazanie piękna i egzotyki, architektury i przyrody prezentowanych terenów oraz tła ówczesnych perturbacji społeczno-politycznych.

Spotkanie uatrakcyjni oryginalna muzyka arabska, która wprowadzi uczestników w klimat spotkania i prezentacja multimedialna przygotowana przez naszego Gościa.

Moderatorką spotkania będzie dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

WięcejSłupskie Czwartki Literackie, spotkanie 19 - Stefan Bajer

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza
do swojej siedziby w Słupsku
oraz do oddziałów: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

na kolejną edycję akcji

„Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”.

W dniach od 15 do 17 marca 2019 roku (piątek–niedziela)
wszystkie bilety wstępu do muzeum będą kosztowały tylko 50% regularnej ceny.

Ceny pozostałych usług pozostają bez zmian.

Akcja organizowana jest przez Pomorską Organizację Turystyczną
we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

www.polskazobaczwiecej.pl

WięcejPolska zobacz więcej - weekend za pół ceny. Marzec 2019

 

Ferie w muzeum 2019

W czasie ferii zimowych zapraszamy dzieci na zajęcia w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zajęcia odbywać się będą codziennie od 11 do 24 lutego 2018 r. w godzinach od 12:00 do 14:00.

Wstęp na jedno spotkanie – 5 zł.

Dzieci przychodzących indywidualnie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Grupy zorganizowane przyjmowane są wyłącznie w innych terminach

po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerem telefonu: 59 842 40 81.Tematy zajęć:

11.02. (poniedziałek) – Pleciugi – wypleciemy proste przedmioty z papierowej wikliny słuchając opowieści o dawnym życiu na wsi. Od 10 lat.

12.02. (wtorek) – Słona sztuka – stworzymy rzeźby i płaskorzeźby w kolorowej masie solnej korzystając z akcesoriów prosto z pracowni rzeźbiarskiej. Od 7 lat.

13.02. (środa) – Na wagę – zabawa w dawny sklep: poznamy różne jednostki miary i wagi, zbudujemy własne przyrządy. Od 7 lat.

14.02. (czwartek) – Kolorem i światłem – wzorując się na gotyckich wzorach wykonamy barwne papierowe witraże do powieszenia w oknie. Od 7 lat.

15.02. (piątek) – Pod piracką banderą – zamek opanują piraci prześcigający się w „morskim” rzemiośle i zdobyczach. Od 7 lat.

16.02. (sobota) – Tańcowała igła z nitką – zajęcia poświęcone hafciarskim tradycjom. Uczestnicy zajęć poznają historię i symbolikę haftu kaszubskiego. Od 10 lat.

17.02. (niedziela) – W książęcej kancelarii – zaznajomimy się ze sztuką pisarską średniowiecza tworząc tajne dokumenty książęce. Od 10 lat.

18.02. (poniedziałek) – Wszyscy kochają zabawki – własnoręcznie zrobimy zabawki – według dawnych i troszkę bardziej współczesnych pomysłów. Od 7 lat.

19.02. (wtorek) – Niech gra muzyka! – dzieci stworzą kapelę ludową grając na własnoręcznie skonstruowanych instrumentach. Od 7 lat.

20.02. (środa) – Trójwymiarowe legendy – uczestnicy zajęć stworzą trójwymiarowe wizualizacje w nawiązaniu do książki „Legendy Ustki i ziemi słupskiej”. Od 7 lat.

21.02. (czwartek) – Kumihimo – japońska sztuka wyplatania sznurków. Uczestnicy wykonają tą techniką różnego rodzaju ozdoby. Od 7 lat.

22.02. (piątek) – Mały konserwator zabytków – uczestnicy wcielą się w rolę konserwatora zabytków i spróbują odratować zniszczone przedmioty. Od 10 lat.

23.02. (sobota) – Zajęcia w ramach – dzieci na ramkach tkackich stworzą własne wełniane chodniczki. Od 7 lat.

24.02. (niedziela) – Bal na Zamku – spotkanie współczesnych księżniczek i rycerzy, wspólne pląsy i zabawy. Zapraszamy w stroju balowym w dowolnej interpretacji. Od 5 lat.

WięcejFerie w muzeum 2019

 

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy „XVII Konkurs Sztuki i Rękodzieła Słupsk 2018”. Ze względu na niedawne tragiczne wydarzenia w Gdańsku wernisaż odbędzie się nie – jak planowano – 18 stycznia, ale 24 stycznia 2019 r. (czwartek) o godz. 12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

 

Konkurs Sztuki i Rękodzieła ma wieloletnią historię i cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1976 roku. Pierwotnie odbywał się w cyklu dwuletnim, obecnie co pięć lat. Każdorazowo w wydarzeniu bierze udział około stu twórców z naszego regionu. Zamierzeniem konkursu, od pierwszej edycji, było ożywienie różnorodnych dziedzin tradycyjnej sztuki i rękodzieła. Miał również zaktywizować rozmaite środowiska zawodowe, dając uczestnikom możliwość wypowiedzi artystycznej w różnych formach rękodzielniczych. Po XVII edycjach można stwierdzić, że dzięki organizowanym konkursom ujawniło się w naszym regionie wielu twórców, którzy po zaprezentowaniu się szerszej publiczności uwierzyli w siebie oraz zaczęli rozwijać swój talent i inwencję twórczą.

XVII Konkurs Sztuki i Rękodzieła Słupsk 2018 r. został rozstrzygnięty 13 listopada 2018 roku. Komisja złożona z etnografów, plastyków i konserwatora malarstwa i rzeźby dokonała podsumowania oraz oceny przedstawionych prac. Do XVII Konkursu zgłosiło się 84 autorów, przedstawiając do oceny 360 wytworów.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Konkursu najwięcej prac zgłoszono w kategoriach: malarstwo /129 prac/ , haft / 93 prace/ i rzeźba / 64 prace/. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria haftów koralikowych, bizuterii koralikowej czy sutaszu, co może wskazywać na nowe trendy w rękodzielnictwie. Ukazują się też inne formy rękodzieła wykorzystujące nowoczesne materiały i metody takie jak np. Powertex. Konkurs ujawnił też, że istnieje niebezpieczeństwo zaniku niektórych działów tradycyjnego rękodzieła. Dotyczy to malarstwa na szkle / 1 osoba/ , kowalstwa /1 osoba/ czy tkactwa /2 osoby/. Są też kategorie na które nie wpłynęła żadna praca np. przedmioty z rogu oraz instrumenty ludowe własnego wyrobu.

Wystawę można oglądać do 22 kwietnia w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Komisarz konkursu, kurator i aranżacja wystawy: Dominika Gonciarz
Komisja konkursowa:
Przewodniczący: Ewa Pliszka
Członek: Tomasz Siemiński
Członek: Małgorzata Dzierzgwa
Członek: Marta Osesek
Sekretarz: Dominika Gonciarz

WięcejWystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
oraz
Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

zaprasza na wystawę

„MEGALOMANIA”

w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera od 15 stycznia do 24 marca 2019 roku
codziennie w godzinach od 10:30 do 21:00

Wernisaż wystawy 15 stycznia (wtorek) o godzinie 12.00.

Jak co roku prezentujemy Państwu efekty pracy młodzieży i pedagogów z zaprzyjaźnionego z naszą instytucją liceum plastycznego, którego patronem i – miejmy nadzieję – dobrym duchem jest Witkacy, którego największa na świecie kolekcja znajduje się w słupskim muzeum. Wystawa to podsumowanie działań uczniów klas II i III w semestrze jesienno-zimowym. Tytuł „MEGALOMANIA” nawiązuje do ukrytego przed wzrokiem ludzi złożonego ego osób uzdolnionych plastycznie.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

WięcejWystawa czasowa

Dzisiaj odbyła się uroczystość otwarcia budynku Spichlerza Białego położonego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów. Po wielu latach wytężonej pracy możemy się pochwalić pięknym, świeżo wyremontowanym budynkiem, który będzie nową, dodatkową siedzibą naszego muzeum.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Marzenna Mazur, uroczystość uświetniło wystąpienie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Następnie odbyło się krótkie seminarium, na którym z referatami pt. wystąpili: „Historia Białego Spichlerza z 1811 r.” – Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, Kierownik Delegatury Słupskiej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, „Prace projektowo-architektoniczne” – Artur Wysocki z firmy Inwestprojekt Słupsk, „Prace budowlane" – Michał Bryłka z firmy KAMARO, "Założenia projektowe i aranżacja" – Marzenna Mazur.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi goście mieli możliwość zwiedzania wnętrz zabytkowego budynku.

Słupskie Spichlerze Sztuki to projekt stworzony i realizowany przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, którego celem jest ocalenie i rewitalizacja dwóch wyjątkowych zabytkowych budynków: Białego Spichlerza powstałego w latach 1804-1811 oraz Czerwonego Spichlerza z 1900 r.

Pierwszy etap przedsięwzięcia to przebudowa i adaptacja Białego Spichlerza, przeznaczonego w większości na muzealne ekspozycje – w tym największą na świecie kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, a także sztukę współczesną oraz wystawę poświęconą osadnictwu i życiu miasta po 1945 roku. Oprócz tego w budynku znajdą miejsce tzw. „magazyny otwarte”, umożliwiające zobaczenie przechowywanych w nich obiektów oraz przestrzenie edukacyjne.

Idea rewitalizacji Spichlerzy pojawiła się wiele lat temu, jako odpowiedź na bolączki słupskich muzealników, kiedy to 30 000 eksponatów i 22 000 woluminów księgozbioru przestało się mieścić w głównej siedzibie MPŚ znajdującej się po drugiej stronie rzeki Słupi czyli w Zamku Książąt Pomorskich, Młynie Zamkowym, Bramie Młyńskiej, Spichlerzu Richtera i tzw. „dworku” oraz w jego dwóch oddziałach: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Samorząd Województwa Pomorskiego w 2012 roku przekazał na rzecz muzeum budynki Białego oraz Czerwonego Spichlerza. Wtedy rozpoczęły się intensywne starania o pozyskanie funduszy na uratowanie ich przed zniszczeniem. Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały” była możliwa dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 8, Konwersja, działania 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to prawie 21 mln złotych, z czego blisko 7,5 mln przekazał Samorząd Województwa Pomorskiego, a około 10 mln pozyskano z funduszy Unii Europejskiej.

Oprócz prac budowlanych ratujących zabytkową materię Białego Spichlerza bardzo istotne, ale też kosztowne i czasochłonne, było jego przystosowanie do nowej funkcji i aranżacja przestrzeni wystawienniczych. Zgodnie z założeniami wystawy wyposażone zostaną w nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, multimedia i udogodnienia dla zwiedzających, ale przede wszystkim zapełnione dziełami sztuki i zabytkami ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, które dotąd często nie były eksponowane ze względu na brak miejsca.

Póki co Biały Spichlerz stoi pusty. Muzeum niedawno rozstrzygnęło przetarg na aranżację jego wnętrza. Dzisiejsza uroczystość była częścią sesji wyjazdowej Sejmiku Województwa Pomorskiego, w czasie której Sejmik przekazał także milion złotych na wyposażenie i urządzenie wnętrz spichlerza. Otwarcie wystaw planowane jest na czerwiec 2019 roku.

Kolejnym etapem projektu będzie rewitalizacja i adaptacja, sąsiadującego z już wyremontowanym, Spichlerza Czerwonego, w którym znajdą się m.in. nowoczesne sale edukacyjne, ogólnodostępna biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. Muzeum stara się o pozyskanie środków na ten cel.

W ostatnich dniach, dzięki pozytywnie rozpatrzonemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskowi o dofinansowanie, słupskie muzeum wzbogaciło się o pokaźnych rozmiarów kolekcję zabytkowych i współczesnych sztućców specjalistycznych.

Słupska kolekcja sztućców specjalistycznych jest obecnie jedynym w polskich zasobach publicznych zbiorem galanterii stołowej i śmiało może konkurować z wieloma kolekcjami europejskimi.

Kolekcja liczy 839 obiektów datowanych od XVII do XXI wieku. Są wśród nich sztućce do serwowania i spożywania zup, dań mięsnych i rybnych, warzyw, owoców, słodkości, a także akcesoria – koziołki do sztućców i sitka. Część przedmiotów to wyroby rzemieślnicze tworzone przez lokalnych złotników, inne powstawały w manufakturach, a nawet w pokaźnych fabrykach. W kolekcji znajdują się sztućce m.in. z Rosji, Anglii, Niemiec, Francji i USA, ale jest też wiele wyrobów renomowanych polskich marek, takich jak Fraget i Norblin.

Kolekcja powstawała przez ostatnich trzydzieści lat. Jej pomysłodawcą jest znany słupski kolekcjoner i znawca tematu gastronomii – Władysław Piotrowicz. Warto jednak zaznaczyć, że wpływ na rozwój oraz całokształt kolekcji mieli również pozostali członkowie rodziny Piotrowiczów.

Kolekcja sztućców została zdeponowana w słupskim muzeum w 2013 roku. W tym czasie w całości ją opracowano i przygotowano do wyeksponowania. Od grudnia 2016 do września 2017 roku zaprezentowano ją na wystawie czasowej „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia kształty i przeznaczenie”. Wystawie towarzyszył bogato ilustrowany katalog, zawierający zdjęcia niemal wszystkich obiektów. Ogromne zainteresowanie z którym spotkał się zbiór, doprowadziło do rozpoczęcia z właścicielami wstępnych rozmów o sprzedaży. W grudniu 2017 roku muzeum otrzymało oficjalną ofertę, co pozwoliło złożyć pod koniec stycznia 2018 roku wniosek w ramach programu „Kolekcje muzealne”, będącego jednym z wielu ogłaszanych co roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, na 100 punktów otrzymał 78,67. W lipcu 2018 roku podpisana została umowa pomiędzy muzeum a właścicielem kolekcji.

Zakup zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz wsparciu Urzędu Miasta Słupska.

Wkrótce pokazanych zostanie 150 najciekawszych sztućców z kolekcji. Zostaną one zaprezentowane w słupskim zamku, na stałej wystawie sztuki dawnej. O szczegółach będziemy informować.

Anna Sujecka, 17 sierpnia 2018 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej wybrane eksponaty z zakupionej kolekcji.


Kolekcja zostanie zaprezentowana na specjalnym spotkaniu, które odbędzie się 19 września 2018 r. Szczegóły o spotkaniu na stronie: prezentacja

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
pozyskało środki na zakup audioprzewodników,
które będą wykorzystywane w zrewitalizowanym
Białym Spichlerzu.

 

Zakup będzie możliwy dzięki Programom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Program „Infrastruktura Kultury”

i zrealizowany w ramach zadania
„Zakup audioprzewodników wraz z osprzętem i oprogramowaniem dla słupskiej siedziby
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

 

WięcejZakup audioprzewodników wraz z osprzętem i oprogramowaniem dla słupskiej siedziby Muzeum Pomorza...Audioprzewodniki to nowoczesna i wygodna forma zwiedzania – wystarczy wypożyczyć w kasie muzealnej niewielkie urządzenie wyposażone w słuchawki. Dzięki temu nawet indywidualni zwiedzający, którzy nie będą chcieli skorzystać z pomocy przewodnika będą mogli dowiedzieć się więcej na temat ekspozycji. Obok standardowych tekstów przeznaczonych dla wszystkich zwiedzających, słupskie muzeum planuje wykonać nagrania specjalnie dla dzieci, osób niewidomych i niedowidzących (tzw. audiodeskrypcje), a także angielską wersję oprowadzania.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę czasową
„Zwróć uwagę... na wagę”,
w Młynie Zamkowym w Słupsku

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 czerwca 2018 r. o godz. 12:00.

Wagi, jako przyrządy do pomiaru masy, są stosowane od czasów starożytnych. I co ciekawe, zasada ich działania nie zmieniła się od wieków. Ważenie polegało na porównaniu masy towaru ze wzorcem masy. Dzięki wykopaliskom wiemy, że pierwsze wagi były równoramienne. Wraz z rozwojem handlu wzrosło zapotrzebowanie na skonstruowanie jak najdokładniejszej wagi. Postęp techniczny, przynoszący nowe odkrycia i zasady produkcji, oczywiście i w tej dziedzinie wprowadza zmiany w wyglądzie, technologii i parametrach, jednak zakres stosowania i zasada pomiaru pozostała praktycznie bez zmian od ponad 6000 lat.

Złota era wag, pięknie zdobionych, o dekoracjach nawiązujących do miejsca produkcji, skończyła się po II wojnie światowej. Straciły wówczas urok pięknego przedmiotu użytkowego. Teraz wszystko ważymy elektronicznie. Nowoczesne urządzenia są superdokładne, ale mechaniczna waga ma coś, czego nie ma elektroniczna... duszę.

Na wystawie prezentujemy ponad 250 wag różnego typu i funkcji. Najstarsze obiekty pochodzą z przełomu XVIII/XIX w.

Wystawa powstała ze zbiorów Głównego Urzędu Miar w Warszawie, Urzędu Miar w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Największą część wystawy stanowią obiekty z prywatnych zbiorów kolekcjonerów ze Słupska i okolic. Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Wystawa prezentowana będzie do 24 lutego 2019 roku.

Serdecznie zapraszamy.

 

WięcejWystawa czasowa „Zwróć uwagę... na wagę”

WięcejWystawa czasowa „Zwróć uwagę... na wagę”

 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE
na wystawie czasowej
„Zwróć uwagę... na wagę"

 

WięcejWystawa czasowa „Zwróć uwagę... na wagę”

 

 

Spotkanie z Janem Półtorakiem, byłym Naczelnikiem Urzędu Miar w Słupsku, który opowie o historii Urzędu Miar w Słupsku i zmianach, jakie nastąpiły w związku z rozwojem technicznym. Spotkanie połączone będzie z oprowadzaniem po wystawie czasowej "Zwróć uwagę... na wagę".

17 października 2018 r., godz. 17:00. Młyn Zamkowy.
Wstęp wolny.

WięcejWystawa czasowa „Zwróć uwagę... na wagę”