Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

SŁUPSK

ul. Dominikańska 5-9
tel. 59 842 40 81

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Wtorek: nieczynne
Środa-Niedziela: 10:00 - 16:00


Aktualności

Muzeum dziękuje za prezenty!

Uprzejmie informujemy, że w najbliższy wtorek, 19 grudnia o godz. 17:00, w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich spotkamy się, by złożyć nasze najserdeczniejsze podziękowania osobom, które w 2017 roku podarowały Muzeum Pomorza Środkowego Słupsku obiekty do zbiorów.


Nie musiały to być przedmioty o dużej wartości materialnej (choć i takie się zdarzają, a mimo to ofiarodawcy przekazują je do Muzeum nieodpłatnie!) – dla naszej instytucji prawdziwym skarbem są przecież także stare fotografie, dokumenty, pamiątki, które, co ważne, wiążą się z historią miasta i regionu... wszystkie jednakowo doceniamy. Często są to obiekty uratowane przed zniszczeniem, wyrzuceniem na śmietnik i nieodwracalnym zmarnowaniem, np. piękne formy do kapeluszy, używane zapewne przez lokalnego rzemieślnika, czy „niemodne” wazony z okolicznościowym napisem upamiętniającym jubileusz któregoś ze słupskich zakładów pracy (zarówno tych istniejących do dzisiaj, jak i nieco zapomnianych), a nawet buty wyprodukowane w „Alce” w latach osiemdziesiątych, wyraźnie oszczędzane przez właścicieli „na specjalną okazję”. Wśród darów znalazł się m.in. album ze zdjęciami rodzinnymi, gdzie w tle fotografii widać ulice i charakterystyczne miejsca Słupska, zbiór pocztówek z Ustki i Helu z lat pięćdziesiątych czy przedwojenne sztućce, ale także duże maszyny rolnicze. Pięknym i cennym uzupełnieniem muzealnej kolekcji są medale i numizmaty ofiarowane przez członków Słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Nasi darczyńcy to przede wszystkim słupczanie, ale są także osoby spoza miasta. Wśród nich współpracujący z Muzeum artyści (np. Pan Krzysztof Gierałtowski podarował nam „witkacowski” portret Gustawa Holoubka), ale także osoby mniej znane, często starsze, które rozumiejąc i szanując znaczenie dziedzictwa historycznego podjęły wysiłek, by przekazać nam swoje pamiątki.
Pozyskane obiekty zostały już pieczołowicie zinwentaryzowane, a w przyszłości będą szczegółowo opracowane i trafią na wystawy stałe lub czasowe, a z pewnością przetrwają w muzealnych zbiorach pod troskliwym okiem słupskich muzealników. Część z nich prezentowana jest okresowo w Zamku Książąt Pomorskich, a wiele wzbogaci nową ekspozycję w otwieranym jesienią 2018 r. Białym Spichlerzu, która poświęcona będzie pamięci osadników przyjeżdżających do naszego miasta i jego okolic po drugiej wojnie światowej.
Dziękując tą drogą wszystkim ofiarodawcom, serdecznie zachęcamy do wspólnego upamiętniania historii naszego miasta i jego mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy.

 WięcejSpotkanie z darczyńcami

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Słupsku
oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zapraszają
na KONCERT BOŻONARODZENIOWY NA RZECZ ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA,
który odbędzie się 17 grudnia 2017 roku o godz. 17.00
w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

W programie kolędy i piosenki świąteczne w wykonaniu Anny Rapy z uczniami i Zespołu UNICAT.

W czasie koncertu będzie można nabyć okazjonalnie wydaną płytę z kolędami, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc zwierzętom.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby mile spędzić niedzielne popołudnie.

WięcejKoncert bożonarodzeniowy na rzecz zwierząt ze schroniska

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę

„Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”


Wystawa ta jest pierwszą ekspozycją w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w całości poświęconą dziedzinie twórczości, jaką jest sztuka włókna. Prezentuje 40 obiektów autorstwa 27 artystów
z 7 muzeów północnej części kraju. Są to tkaniny z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum
w Koszalinie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Na ekspozycji zobaczyć możemy dzieła artystów reprezentujących popularną w latach 60. XX wieku polską szkołę tkaniny: Marii Teresy Chojnackiej, Ady Kierzkowskej czy Ryszarda Kwietnia, twórców należących do pokolenia wykształconego w latach międzywojennych: Heleny Gałkowskiej i Zofii Matuszczyk-Cygańskiej oraz artystów środowiska Wybrzeża, m.in. Aleksandry Bobrowicz-Sikorskiej.
Tkaniny, które prezentujemy na ekspozycji to głównie gobeliny tradycyjne i wykonane techniką własną, reliefowe, a także malarstwo na jedwabiu. Przedstawiają one tematykę akwatyczną, głównie morską – pejzaże, świat podwodny, faunę i florę, miasta portowe oraz wiele innych, nawiązujących do tematu tytułem lub kolorystyką.

Wystawie towarzyszy katalog pt. „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 grudnia 2017 roku o godzinie 12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Wystawa czynna będzie do 31 maja 2018 roku.

 WięcejWystawa czasowa „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy „Słupsk w malarstwie”,
które odbędzie się 11 grudnia 2017 r. o godz. 12.00
w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku.

Wystawa prezentowana będzie do 28 lutego 2018 r.

Wystawa malarstwa Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego „Słupsk w malarstwie” organizowana jest w przeddzień jubileuszu 60-lecia obecności Klubu w Słupsku. Klub został powołany przez Stefana Morawskiego w 1958 roku. Od tego czasu pozwala spełniać zainteresowania i pasje oraz rozwijać talenty w zakresie malarstwa i rzeźby. Aktualnie Klub skupia 84 artystów amatorów o różnym statusie społecznym i zawodowym. Wśród naszych malarzy i rzeźbiarzy są: księgowy, stolarz, rolnik, nauczyciel akademicki, konserwator, architekci, nauczyciele, pielęgniarki, lekarz weterynarii, kominiarz, ogniomistrz, studentka, tłumacz jęz. angielskiego, prawnik, chemik, prywatni przedsiębiorcy.

Wystawa ta może być swoistym przewodnikiem po najbardziej interesujących zakątkach miasta. Miejscach, których już nie ma, albo zmieniły swoją funkcję jak: kino „Milenium”, szpital, browar, ale także obiekty zabytkowe jak: Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Miejski, Starostwo Powiatowe, Biblioteka Miejska, Żydowski Dom Przedpogrzebowy, Nowa Brama, Młyn Zamkowy, Kościół św. Jacka, Kościół Mariacki, witraże w Kościele Mariackim, Kaplica św. Jerzego, Baszta Czarownic, krzyże na starym cmentarzu. Malarze utrwalają na płótnach słupskie ulice i place: Plac Zwycięstwa, Plac Zamkowy, ulice Długą, Rybacką, Sportową, Piekiełko, Jedności Narodowej. Ponadto inspiracją dla malarzy jest rzeka Słupia oraz z sentymentem wspominane słupskie tramwaje.

Na wystawie prezentujemy 41 obrazów w tym: 39 olejnych, 1 akryl i pastel. Wśród prezentowanych prac jest 36 obrazów słupszczan i 5 obrazów poplenerowych artystów z Niemiec, Rosji, Białorusi i Węgier.

Podczas wernisażu odbędzie się promocja książki „Pasieka wyobraźni” o twórczości Józefa Chełmowskiego pod redakcją Daniela Kalinowskiego i Tomasza Siemińskiego.

Zapraszamy.

WięcejWystawa czasowa „Słupsk w malarstwie

 

Na wystawie zaprezentują się autorzy z następującymi pracami:

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza
na czwarty w tym roku szkolnym wykład z historii sztuki,
który odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2017 roku, o godz. 10.00
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Malarstwo i grafika doby romantyzmu

 Omówione zostaną wybrane prace czołowych artystów europejskich tworzących w I połowie XIX wieku,
do których zaliczają się: Eugène Delacroix (1798-1863), Caspar David Friedrich (1774-1840), Francisco Goya (1746-1828), Piotr Michałowski (1800-1855) i William Turner (1775-1851). Głównie na przykładzie ich dzieł scharakteryzowane zostaną podstawowe cechy romantyzmu w malarstwie oraz zróżnicowanie tego nurtu.
W oparciu o grafiki twórców francuskich omówione zostaną zagadnienia karykatury politycznej
oraz ilustracji książkowej.

Wykład będzie bogato ilustrowany. Spotkanie poprowadzi Beata Zgodzińska
(kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

WięcejWykład z historii sztuki - Malarstwo i grafika doby romantyzmu

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy

Dwie dekady po... PGR-y w powiecie słupskim

które odbędzie się 24 listopada o godz.12.00 holu Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Wystawa prezentowana będzie w Młynie Zamkowym do 28 lutego 2018 r.

„Dwie dekady po... PGR-y w powiecie słupskim” to wystawa powstała w 2015 r. Pomysłodawcami byli Dawid Gonciarz – autor filmu, zrealizowanego przez Opowiadamy o świecie i Witold Leśniewski – autor zdjęć.


Na wystawie prezentowane są fotografie, które dokumentują popadające w ruinę budynki dawnych PGR-ów w powiecie słupskim. Są to zarówno dwory ziemiańskie, jak i budynki gospodarcze, spichlerze, gorzelnie, obory, magazyny, chlewnie. Bohaterami zdjęć są także ludzie – dawni pracownicy PGR-ów. Wystawie towarzyszy film zawierający relację dawnych pracowników PGR-ów, mówiący o pracy i życiu w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Zawarte w nim wywiady, zarówno z szeregowymi pracownikami PGR-ów, jak i kadrą kierowniczą, o tym co było, a tym co pozostało, stanowią najlepszy i najbardziej wiarygodny komentarz do tematu wystawy i prezentowanych fotografii.

 

WięcejWystawa czasowa „Dwie dekady po... PGR-y w powiecie słupskim”

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zamknęło wystawę, na której prezentowana była połowa największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.

Zamknięcie wystawy spowodowane jest rozbudową głównej siedziby muzeum i koniecznością przygotowania kolekcji do prezentacji w nowych wnętrzach – obrazy zostaną oprawione w nowe ramy. Remont i przeniesienie wystawy odbywa się w ramach projektu „Witkacy w słupskich spichlerzach sztuki - rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I - Spichlerz Biały”.

Na kolejną, trzecią prezentację słupskiej kolekcji zapraszamy jesienią 2018 roku do Białego Spichlerza.

Na pożegnanie kilka ciekawostek

o wystawie:

● jedyna na świecie stała wystawa monograficzna tego artysty
● około 125 dzieł Witkacego, co kilknaście miesięcy częściowo wymienianych, zatem jeśli ktoś regularnie odwiedzał Słupsk, to w ciągu kilku lat mógł zobaczyć całą kolekcję
● miejsce: dwie sale drugiego piętra Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, o łącznej powierzchni 154 m²
● maj 1982 – maj 1988, pierwsza wystawa stała
● wrzesień 1988 – otwarcie drugiej wystawy stałej „Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy (1885-1939). Twórczość plastyczna”
● scenariusz: Teresa Skórowa, aranżacja: Mieczysław Łaźny
● 29 października 2017 – zamknięcie drugiej wystawy stałej

i o kolekcji:

● portrety pastelowe, obrazy olejne, rysunki ołówkiem i węglem, grafiki – razem ponad 260 prac
● archiwalia, pierwodruki książek, listy, pocztówki, oryginalne odbitki fotograficzne
● publikacje specjalistyczne, powojenne plakaty oraz projekty scenografii i kostiumów
● rok 1965 – zakup pierwszych prac
● lipiec 2017 – ostatni zakup do kolekcji

W dniu 15 marca 2017 r. muzeum otrzymało informację, że zgłoszony do programu Wspieranie działań muzealnych wniosek „Zakup wyposażenia do Działu Konserwatorskiego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku” uzyskał dotację na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniu 3 lipca Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarł umowę z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w sprawie dofinansowania zadania. Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 73 tys. zł (netto), z czego środki finansowe MKiDN pochodzące z Funduszu Promocji Kultury stanowiły kwotę 53,5 tys. zł. Łączna kwota brutto wyniosła ok. 90 tys. zł. Pod koniec sierpnia całe nowe wyposażenie trafiło do pracowni konserwatorskich MPŚ w Słupsku.

Pozyskany sprzęt podzielić można na następujące grupy:

1. Maszyny stolarskie
- Piła taśmowa
- Obrabiarka wieloczynnościowa

2. Urządzenia i sprzęt konserwatorski
- Stół podświetlany
- Wanno-stół niskociśnieniowy
- Folia świecąca A4
- Kaseta do uzupełniania masą papierową
- Kauter z termostatem

3. Sprzęt polepszający warunki bezpieczeństwa i higieny pracy
- Stanowiskowe odciągi pyłów i oparów
- Odciąg wiórów
- Regulowany na wysokość stół roboczy

4. Sprzęt komputerowy
- Jednostka centralna
- Monitor
- Klawiatura
- Mysz

Zakupione urządzenia wyposażą pracownię konserwacji drewna, pracownię konserwacji papieru oraz pracownię konserwacji malarstwa. Nowy sprzęt pozwoli na polepszenie stanu konserwatorskiego obiektów muzealnych oraz poprawę ich estetyki. Przyczyni się do polepszenia warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Zakupione wyposażenie pozwoli również na usprawnienie wykonywania wielu czynności konserwatorskich (np. możliwe będzie bardziej precyzyjne przycinanie elementów drewnianych, przy listwach profilowych, docinanie elementów intarsji czy też wykonywanie krosien malarskich). Niektóre prace konserwatorskie wykonywane będą w bardziej nowoczesny sposób, np. czyszczenie na mokro na stole niskociśnieniowym obiektów na podłożu papierowym, uzupełnianie ubytków papieru z użyciem kasety do uzupełniania masą papierową. Odczytywanie znaków wodnych z użyciem mobilnej folii świecącej stanie się możliwe bez konieczności przenoszenia muzealiów do pracowni. Nowy, dobrej jakości sprzęt komputerowy wykorzystany będzie m.in. w dokumentowaniu prac konserwatorskich. To wszystko przyczyni się do większej wydajności pracy, przy co najmniej takiej samej jakości w efekcie finalnym. Zakup nowego sprzętu wpłynie na podniesienie standardów przechowywania i transportu muzealiów. Jest to zakres bardzo istotnej rozwijającej się w ostatnich latach dziedziny, tj. profilaktyki konserwatorskiej.

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

WięcejNowe wyposażenie Działu Konserwatorskiego już w naszym muzeum

Dzisiaj odbyła się uroczystość z okazji 40 rocznicy otwarcia krypty Croyów i wydobycia pamiątek funeralnych po ostatnich przedstawicielach dynastii Gryfitów. W spotkaniu wzięli udział m.in. byli pracownicy muzeum, którzy przed czterdziestu laty uczestniczyli w otwarciu krypty w kościele świętego Jacka oraz przeniesieniu sarkofagów do muzeum: Pani Alicja Konarska i Pan Stefan Wójcik, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. Specjalnie z tej okazji udostępniliśmy zwiedzającym trzy eksponaty na co dzień nie pokazywane ze względu na ich zły stan techniczny: czepiec Anny de Croy oraz pochodzącą z dwóch innych pochówków pod kościołem sukienkę dziecięcą i chustę. Ponadto zaprezentowane zostały również historyczne zdjęcia, pokazujące nie tylko wnętrze krypty, ale także dokumentujące trudności, jakie napotkano podczas transportu sarkofagów. Uczestnicy spotkania, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Domińczaka mieli również okazję zwiedzenia podziemi kościoła św. Jacka. W krypcie, w innych mniejszych i nowszych sarkofagach-urnach, spoczywają szczątki Anny de Croy i Bogusława de Croy.

Sarkofagi księżnej Anny de Croy, jej syna Ernesta Bogusława de Croy i księżniczki Katarzyny Urszuli oraz pamiątki wydobyte z trumien można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku na wystawie stałej: Skarby książąt pomorskich.

Miło nam poinformować, że słupskie muzeum wraz z dwoma naszymi oddziałami w Klukach i Swołowie przystąpiło do akcji promocyjnej Kolei Mazowieckich pt. „Koleją do Kultury”. Akcja promuje przejazdy z centralnej Polski nad Bałtyk pociągiem „Słoneczny”. Pociąg kursuje na trasie Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia i zatrzymuje się w Trójmieście i Słupsku, codziennie od 24 czerwca do 3 września 2017 r. W pociągu można bezpłatnie przewieźć psa lub rower.

Podróżni, którzy zdecydują się na podróż nad morze „Słonecznym”, kupując bilet na pociąg, w ramach akcji „Słoneczny wysyp rabatowy” otrzymają kartę rabatową, na podstawie której mogą skorzystać ze zniżek w wybranych instytucjach kultury i punktach gastronomicznych na terenie Trójmiasta, Słupska i Ustki.

Każda z osób odwiedzających nasze muzeum otrzyma rabat na bilet wstępu w wysokości 1 zł.

W tym roku pociąg „Słoneczny” wyruszył już po raz 13. Nasze muzeum pojedzie nim po raz pierwszy. Ze słupskich instytucji kulturalnych do akcji przystąpiła także Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. Wspólne podróże cieszą się popularnością, gdyż turystów podróżujących nad polskie morze przybywa. Od momentu uruchomienia w 2005 r., w ciągu dwunastu edycji, w podróż „Słonecznym” wybrało się ponad 960 tysięcy osób.

Pierwszy wakacyjny przejazd pociągiem odbył się w sobotę 24 czerwca 2017 r. W jego trakcie władze muzeum podpisały umowę o współpracy z Zarządem Spółki Koleje Mazowieckie – KM.

Wykaz placówek, w których obowiązują zniżki, rozkład jazdy i cennik biletów można sprawdzić na stronach:
http://sloneczny.mazowieckie.com.pl/
http://dokultury.mazowieckie.com.pl/