O nagrodzie słów kilka
Szanowni Państwo!
Z radością dzielimy się bardzo dobrą wiadomością dotyczącą naszego międzynarodowego projektu współpracy na szeroką skalę „Tożsamość w zagrożeniu” (Identity on the Line), który jest współfinansowany ze środków Kreatywnej Europy.
Europejska Akademia Muzealnicza (EMA) postanowiła uhonorować nasz projekt nagrodą EMA za rok 2022!
Rada EMA zdecydowała o przyznaniu nagrody „Tożsamości w zagrożeniu” uznając, że na podziw zasługuje fakt, że muzeum średniej wielkości (czyli lider projektu, Vest-Agder Museum z Norwegii) podjęło się realizacji tak złożonego międzynarodowego zadania angażującego aż siedem małych lub średniej wielkości instytucji rozrzuconych po całej Europie. Wrażenie zrobiły też osiągnięte efekty – wspólna przenośna wystawa, lokalne wystawy we wszystkich krajach zaangażowanych w projekt, publikacje, webinary, pakiety szkolne, etc. Jest to dowód na to, jak wiele mogą osiągnąć muzea średniej wielkości. I wreszcie projekt – dzięki jego popularyzacji w całej Europie – ma swój wkład w zrozumienie historii migracji w XX w.
EMA Prize jest niezwykłą nagrodą, która nie jest wręczana regularnie i jak dotąd tylko kilka instytucji w Europie ją otrzymało: the Galileo Galilei Museum we Florencji, Europeana w Hadze i Muzeum POLIN w Warszawie. Projekt „Tożsamość w zagrożeniu” jest jej czwartym laureatem od 2009 roku. Jesteśmy zaszczyceni i dumni, i obiecujemy, że dołożymy starań, aby efekty projektu dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców.
Według założeń „Tożsamości w zagrożeniu” sześć partnerskich muzeów i jeden uniwersytet z siedmiu krajów Europejskich rozpoczęło swoje badania od tych samych punktów wyjścia i stosowało podobne podejście badawcze wobec wybranych istotnych lokalnych procesów migracyjnych w swoich krajach. Współpracujące instytucje to: Vest-Agder Museum z Norwegii, Knud Rasmussens Hus z Danii, Ájtte, Svenskt Fjäll-och Samemuseum ze Szwecji, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku z Polski, Uniwersytet Wileński z Litwy, Muzej novejše zgodovine Slovenije ze Słowenii i Etnografski muzej Istre z Chorwacji.
Przeprowadzając pogłębione wywiady i zbierając ustne świadectwa od 164 osób, które wcześniej nie dzieliły się swoimi osobistymi historiami, udało nam się wyraźnie zobaczyć, jak trudne doświadczenia powiązane z procesem migracji mogą stać się tajemnicą, która wpływa nie tylko na samych migrantów, ale także ich dzieci i wnuki. Cisza towarzysząca traumatycznym wydarzeniom historycznym takim jak wymuszona migracja i wojna wywiera wpływ na jednostki, relacje rodzinne, lokalne społeczności, a nawet narodową narrację. Nasze ustalenia mogą pomóc złagodzić długoterminowy wpływ obecnej wojny na Ukrainie i ukształtować europejską tożsamość zachęcając do otwartości, dialogu międzykulturowego i wspólnego zrozumienia.
Zapraszamy do zapoznania się z projektem “Tożsamość w zagrożeniu” na stronie www.i-on.museum i do odwiedzenia naszej wspólnej wystawy cyfrowej www.identityontheline.eu. Najistotniejsze wyniki badań, jak również wspólne cechy procesów migracji zostały podsumowane i udostępnione nieodpłatnie w postaci m.in. ośmiu wystaw, filmów, edukacyjnego pakietu cyfrowego i publikacji naukowych.
Bardzo dziękujemy za poświęcenie Państwa uwagi
Name of the director Kathrin Pabst, PhD
Name of the Institution Project Leader of Identity on the Line Vest-Agder Museum