Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Zarząd Województwa Pomorskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
UWAGA
Prosimy o zapoznanie się z pełną treścią ogłoszenia, które – wraz z załącznikami – jest dostępne na stronie: https://www.bip.pomorskie.eu/a,73530,ogloszenie-4525.html

Godziny otwarcia od 17 do 21 maja 2025
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku informuje o zmianach w godzinach otwarcia placówki:
17 maja
Biały Spichlerz, Zamek i Młyn Zamkowy nieczynne
zapraszamy od godziny 18:00
do Białego Spichlerza na Europejską Noc Muzeów
18 maja
Biały Spichlerz, Zamek i Młyn Zamkowy nieczynne
21 maja
Biały Spichlerz nieczynny
Zamek i Młyn Zamkowy czynne

Europejska Noc Muzeów 2025

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na
EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW 2025
z Witkacym w Słupsku!
17 maja 2025 (sobota)
w Białym Spichlerzu
od 18:00 do 23:00
(ostatnie bilety wydajemy o godzinie 22:00)
Wstęp wolny!
𝟮𝟬𝟮𝟱 𝗿𝗼𝗸 𝗽𝗼𝗱 𝘇𝗻𝗮𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗪𝗶𝘁𝗸𝗮𝗰𝗲𝗴𝗼 𝘀𝘁𝗼𝗶! W tym roku przypada 𝟭𝟰𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗰𝗮 𝘂𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻 Stanisława Ignacego Witkiewicza, 𝟲𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶ca 𝘂𝘁𝘄𝗼𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗸𝗼𝗹𝗲𝗸𝗰𝗷𝗶 Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz 𝟭𝟬𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗰a 𝘇𝗮ł𝗼𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝗮𝗿𝘁𝘆𝘀𝘁𝗲̨ 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗼𝗼𝘀𝗼𝗯𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗙𝗶𝗿𝗺𝘆 𝗣𝗼𝗿𝘁𝗿𝗲𝘁𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗦. 𝗜. 𝗪𝗶𝘁𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇.
W roku witkacowskich rocznic spotykamy się w Białym Spichlerzu z samym Witkacym!
Artysta potwierdził swoją obecność (w kolejnym wcieleniu), obiecał, że będzie można z nim porozmawiać i robić wspólne zdjęcia.
Oprócz tego także obrazy z największej na świecie kolekcji Stanisława Ignacego Witkiewicza obudzą się do życia! Modele i modelki Witkacego poruszać się będą w sąsiedztwie pastelowych portretów prezentowanych na wystawie stałej na drugim piętrze Białego Spichlerza. Na obu witkacowskich kondygnacjach budynku słupskie muzealniczki opowiadać będą o życiu artysty, tajemnicach jego warsztatu, portretowanych przyjaciołach i klientach jednoosobowej firmy portretowej „S. I. Witkiewicz” oraz o budowaniu wspaniałej kolekcji należącej do MPŚ. Można będzie także wykonać sobie zdjęcie w stylu „Portretu Wielokrotnego Witkacego” na specjalnym systemie luster.
Na dwóch kolejnych piętrach Białego Spichlerza autorzy wystawy „W nawiązaniu do Witkacego” przybliżą znajdujące się tam zbiory sztuki współczesnej, wśród których znaleźć można takie wielkie polskie nazwiska jak Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Juliusz Kossak, Jacek i Rafał Malczewscy, a nawet sam Jan Matejko! Towarzyszyć im będzie opowieść o najstarszej polskiej monecie – denarze Bolesława Chrobrego – którą na co dzień zobaczyć można w Zamku Książąt Pomorskich (jeden z dwóch tylko egzemplarzy w Polsce!).
Na ostatniej kondygnacji poświęconej powojennemu miastu i jego mieszkańcom można będzie zobaczyć pamiątki związane z osadnikami, które nie są na co dzień prezentowane na stałej ekspozycji i porozmawiać z kuratorką wystawy i autorką wywiadów ze słupszczanami, które ukazały się m.in. w książce „Spotkaliśmy się w Słupsku”. Tutaj także zobaczyć będzie można pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, zapomnianej dziś umiejętności, która jeszcze niedawno była powszechna wśród kobiet przybywających na Pomorze z terenów wiejskich oraz tych, które na Pomorzu zostały.
Nie zabraknie niezawodnych przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, obok których w Sali Wernisażowej na parterze zaprezentowane będą tajniki Mapy Lubinusa, a także na 5 piętrzeobok wystawy „Słupsk. Miasto i ludzie” prezentowana będzie kolekcja znanego kolekcjonera z pobliskiego Kończewa, Stanisława Wrześniaka, który pokaże wycinek swoich zbiorów związanych ze Słupskiem i Stolpem.
Oprócz tego zapraszamy do Sali Wernisażowej na warsztaty muzealników: wykonywanie kolaży inspirowanych wystawą ukraińskiego artysty Mykoły Solonaira, budowanie z papieru Białego Spichlerza, nauka podstaw kaligrafii, układanie origami oraz warsztaty druku metodą cyjanotypii (wyjątkowo na I piętrze). O godzinie 20:00 specjalne warsztaty poprowadzi Teatr Lalki Tęcza – związane będą z wystawą czasową „Bunsch w Tęczy” prezentowanej w Sali Wernisażowej.
Tej nocy muzealne wydawnictwa w sklepiku dostępne będą ze zniżką 10%!
Ze względów bezpieczeństwa Muzeum zastrzega sobie możliwość ograniczania wstępu do Białego Spichlerza i na poszczególne wystawy w zależności od liczby zwiedzających na poszczególnych kondygnacjach.
Oczekujących na wejście zapraszamy do tańców na trawniku w rytm szlagierów w wykonaniu zespołu „& Band – Kapela znad Słupi” i korzystania z oferty foodtrucka.
Osoby, które zwiedziły Biały Spichlerz zachęcamy do kontynuowania przygody z Nocą Muzeów w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera (do 23:00), gdzie prezentowana jest wystawa „Diversitas” – wystawa prac fotograficznych uczniów V klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, Baszcie Czarownic i Willi Schultza/ Hufiec ZHP przy ul. Partyzantów 31, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona historii harcerstwa.
Wstęp wolny. Przy wejściu rozdawane będą pamiątkowe muzealne zakładki.
Wejście do Białego Spichlerza wyłącznie od strony rzeki.
Parkowanie obok Spichlerza nie będzie możliwe.
17 maja od 18:00 zapraszamy na NOC Muzeów do Białego Spichlerza, w ten dzień słupska siedziba będzie nieczynna.
18 maja cała siedziba nieczynna.
Serdecznie zapraszamy!
Etno Młyn. Energia z tradycji – spotkanie XIII: Album pamiątkowy
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na cykl spotkań edukacyjnych
Etno Młyn. Energia z tradycji
spotkanie XIII: Album pamiątkowy
Etno Młyn to spotkania wokół sztuki ludowej, tradycyjnych rzemiosł, ale także współczesnego rękodzieła i etnodizajnu. Poznajemy proces tworzenia, twórców, rękodzielników, którzy podtrzymują i przeobrażają dawne tradycje ale także tych, którzy zafascynowani są zupełnie współczesnymi, nierzadko zaczerpniętymi z innych krajów, trendami rękodzielniczymi. Ukazuje to proces współczesnych fascynacji różnorodnymi robótkami ręcznymi, rękodziełem artystycznym, niekoniecznie związanymi z wiejskimi tradycjami.
Do takich dziedzin należy nazywany z języka angielskiego scrapbooking – sztuka tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Technika ta narodziła się w Anglii, swoich licznych odbiorców znalazła w Stanach Zjednoczonych. W Polsce początki scrapbookingu przypadają na pierwsze lata XXI wieku. Trend ten od początku związany była z fotografią ozdabianą ścinkami z gazet, zapiskami. Z czasem tworzone albumy zaczęły przybierać formy pamiętników ozdabianych ręcznie skrawkami papierów, tasiemek, koronek i innych elementów. Dziś wielbiciele tej sztuki plastycznej tworzą i ozdabiają tą techniką pocztówki, kartki okolicznościowe, pamiętniki, ramki na zdjęcia, albumy, pudełka na pamiątki.
Albumy na fotografie stworzymy pod okiem Barbary Piaseckiej, twórczyni, której fascynacja tą formą rękodzielniczą trwa nieprzerwanie od wielu lat. Instruktorka i uczestniczka licznych warsztatów scrapbookingu.
termin: 24 maja 2025 roku, godz. 10:00-15:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
prowadzenie: Barbara Piasecka
koszt: 50,00 zł (w tym materiały i poczęstunek)
zapisy: Magdalena Lesiecka
pod numerem telefonu: 795 100 274 lub mailowo: magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl
Serdecznie zapraszamy!

Między wódką a zakąską, czyli opowiastki o alkoholu – wykład otwarty na wystawie
Już w niedzielę, 25 maja 2025 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone europejskim tradycjom kulinarnym „Między wódką a zakąską, czyli opowiastki o alkoholu”.
Podczas spotkania opowiemy, skąd w ogóle się wziął alkohol, jaką rolę pełnił od wieków i jakie znaczenie miał dla cywilizacji. Wyjaśnimy komu wolno go pić, komu produkować, a dla kogo jest zakazany. Porozmawiamy trochę o winie, trochę o piwie i oczywiście o polskiej specjalności – wódce. Nie zabraknie też anegdot ze świata i starych receptur.
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
25.05.2025 (niedziela), godzina: 11:00
Spotkanie poprowadzi Anna Sujecka, historyk sztuki z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ.
Cykl spotkań towarzyszy prezentacji stałej ekspozycji sztućców „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”, prezentowanej w słupskim Zamku Książąt Pomorskich od września 2020 roku.
Spotkania w ramach cyklu:
- Otwarte oprowadzenie po wystawie (23 marca 2025)
- Historia sztućców w Europie i Stanach Zjednoczonych (6 kwietnia 2025)
- Historia od kuchni, czyli europejskie i polskie książki kucharskie (27 kwietnia 2025)
- Syty głodnego nie zrozumie, czyli co jadano w chałupie, pałacu i klasztorze (11 maja 2025)
- Między wódką a zakąską, czyli opowiastki o alkoholu (25 maja 2025)
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

MIĘDZYNARODOWY BAUHAUS W WEIMARZE 1919-1925 OD FOTELA PO DOM. KLASYCY. UNESCO – wykład
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu Forum sztuki i artystów – wykłady z historii sztuki
LUCJAN HANAK
wykład pt.
MIĘDZYNARODOWY BAUHAUS W WEIMARZE 1919-1925
OD FOTELA PO DOM. KLASYCY. UNESCO
w sobotę, 31 maja 2025 o godz. 11.00
w Białym Spichlerzu
sala im. Barbary Zielińskiej
Jak pisze Lucjan Hanak „w latach 1919-1925 w niemieckim Weimarze koło Lipska powstała międzynarodowa, oryginalna, wyższa uczelnia rzemieślniczo-artystyczno-architektoniczna, w której nauczano kompleksowego projektowania od fotela przez obraz, aż po dom. Do jej kadry nauczycielskiej należeli: Walter Gropius – niemiecki architekt i stolarz, Oskar Schlemmer – niemiecki kreator teatru, wykładowca akademii w Breslau (Wrocławiu), Marcel Breuer – węgierski projektant legendarnych foteli, Wassily Kandinsky – światowej sławy artysta abstrakcyjny, Johannes Itten – szwajcarski malarz, Lyonel Feininger – amerykańsko-niemiecki malarz, László Moholy-Nagy – węgierski autor lamp, Georg Muche – niemiecki malarz i architekt czy Gunta Stölzl – niemiecka autorka makat ściennych.
Od 2019 dorobek Bauhausu, pochodzący z Republiki Weimarskiej, jest udostępniony w Bauhaus-Museum w Weimarze. Uczelnia wraz z jej dwoma budynkami zaprojektowanymi przez Belga Henrego van de Velde (znanego także z dzieł w Polsce), została wpisana na światową listę UNESCO, podobnie jak modelowy dom Georga Muchego zwany «domem dla Marsjan». Bauhaus Uniwersytet w Weimarze kształci studentów po dzień dzisiejszy”.
Zapraszamy. Wstęp wolny.

Syty głodnego nie zrozumie, czyli co jadano w chałupie, pałacu i klasztorze – wykład otwarty na wystawie
W niedzielę, 11 maja 2025 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone europejskim tradycjom kulinarnym. Tytuł najbliższego spotkania to „Syty głodnego nie zrozumie, czyli co jadano w chałupie, pałacu i klasztorze”.
Tym razem opowiemy o różnicach w diecie mieszkańców wsi, duchowieństwa i osób wysoko urodzonych w Europie. Zastanowimy się na jakie potrawy jadano, z jakich składników je przyrządzano oraz omówimy kilka zachowanych, historycznych przepisów. Podczas spotkania nie zabraknie też opartych na źródłach kulinarnych anegdot i historii z życia wziętych.
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
11.05.2025 (niedziela), godzina: 11:00
Spotkanie poprowadzi Anna Sujecka, historyk sztuki z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ.
Cykl spotkań towarzyszy prezentacji stałej ekspozycji sztućców „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”, prezentowanej w słupskim Zamku Książąt Pomorskich od września 2020 roku.
Spotkania w ramach cyklu:
- Otwarte oprowadzenie po wystawie (23 marca 2025)
- Historia sztućców w Europie i Stanach Zjednoczonych (6 kwietnia 2025)
- Historia od kuchni, czyli europejskie i polskie książki kucharskie (27 kwietnia 2025)
- Syty głodnego nie zrozumie, czyli co jadano w chałupie, pałacu i klasztorze (11 maja 2025)
- Między wódką a zakąską, czyli opowiastki o alkoholu
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Wystawy „Witkacy 2025” i „Witkacy w Słupsku” na bulwarach
Wspólna plenerowa wystawa planszowa „Witkacy 2025” oraz wystawa „Witkacy w Słupsku” powstałe z okazji:
– 140. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza
– 60. rocznicy utworzenia kolekcji prac Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
– 100. rocznicy założenia przez artystę Firmy Portretowej S. I. Witkiewicz
zmieniła miejsce prezentacji i oglądać ją można obecnie na słupskich bulwarach nadrzecznych niedaleko Młyna Zamkowego.
Na bulwarach plansze będą prezentowane od 29 kwietnia 2025 roku.
Na 22 planszach odbiorcy mogą obejrzeć reprodukcje prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, przeczytać o muzealnej kolekcji oraz zapoznać się z wybranymi faktami z życia twórcy.
W naszym mieście, oprócz muzeum, w którym mieści się największa w Polsce kolekcja dzieł tego artysty, wiele instytucji i stowarzyszeń promuje Witkacego w różnoraki sposób.
Stąd wystawie „Witkacy 2025” towarzyszy wystawa „Witkacy w Słupsku”. Kolejnych 10 plansz przedstawia różne powiązania Witkacego ze Słupskiem. Muzealna kolekcja jest inspiracją do działalności teatrów, szkół, ośrodków kultury – wszyscy razem pracujemy na to, by imię Witkacego było szeroko znane.
Wystawy przygotowane zostały wspólnie przez: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Urząd Miasta Słupska, Słupski Ośrodek Kultury we współpracy z Nowym Teatrem im. Witkacego, Liceum Sztuk Plastycznych im. S. I. Witkiewicza, Szkołą Podstawową nr 3 im. Janusza Korczaka oraz Centrum Informacji Turystycznej przy wsparciu Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Planowane jest późniejsze ich eksponowanie w rozszerzonej wersji na terenie Słupska.
Wystawę „Witkacy 2025” można było wcześniej obejrzeć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku przed salą im. Lecha Bądkowskiego w dniach 17-28 lutego 2025, a dwie wystawy łącznie „Witkacy 2025” oraz „Witkacy w Słupsku” eksponowane były także w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej w dniach 3-9 marca 2025.
Opracowanie graficzne i teksty plansz: Ewa Mazur, Dział Edukacji i Promocji MPŚ.






Majówka w słupskiej siedzibie muzeum
1 maja (czwartek) słupska siedziba będzie zamknięta, zapraszamy na Czarne Wesele do Kluk
2-4 maja słupska siedziba będzie otwarta według nowych godzin otwarcia: od 10.00 do 17.00
Uwaga! Salwa przełożona na inny termin! Organizatorzy przepraszają.
4 maja bierzemy udział w Salwie z naszymi zajęciami edukacyjnymi: kaligrafią, budowaniem własnego Białego Spichlerza, układaniem witkacowskich portretów i tworzeniem błyszczących, holograficznych kolaży inspirowanych wystawą Mykoły Solonaira.
Znajdziecie nas przy wejściu do muzeum!

Nowe monety od Narodowego Banku Polskiego w kolekcji MPŚ
Od 18 kwietnia 2025 na wystawie stałej „Sztuka dawna Pomorza” na pierwszym piętrze zamku można oglądać monety kolekcjonerskie wyemitowane w latach 2022-2023 przez Narodowy Bank Polski.
W zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się ponad 6000 obiektów nazywanych potocznie „numizmatami metalowymi”. Są to: monety, medale, odznaki, odznaczenia, żetony czy dukaty lokalne. Znaczną część kolekcji stanowią monety wyemitowane przez Narodowy Bank Polski.
Słupskie muzeum jest jedną z placówek w kraju, które rokrocznie otrzymują od NBP emisję monet z całego roku – wśród nich są monety obiegowe, kolekcjonerskie, ale także próbne, o wzorach, które nigdy nie weszły do obiegu. Są to monety wykonane ze stopów metali, a także srebrne.
W gablocie prezentowanych jest 30 monet o nominałach – 5, 10, 20 oraz 50 złotych. Wśród nich dużą uwagę zwracają monety pięćdziesięciozłotowe z serii „Skarby Stanisława Augusta” z wizerunkami władców Polski, moneta upamiętniająca postać Mikołaja Kopernika wzbogacona o wyobrażenie słońca wykonane z bursztynu, monety o nietypowych kształtach czy takie, gdzie pojawia się kolorowa emalia. Jednak każda z prezentowanych monet zasługuje na uwagę dlatego zachęcamy do ich podziwiania na wystawie.
Należy pamiętać, że monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Lecz nikogo nie zachęcamy do płacenia nimi za zakupy, gdyż wartość emisyjna znacznie przewyższa ich wartość nominalną!





Diversitas – wystawa czasowa
Zespół Szkół Technicznych w Słupsku
oraz
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
zapraszają na wystawę
„Diversitas”
Wystawa prac fotograficznych uczniów V klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku
Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera
23 kwietnia – 22 czerwca 2025
Wernisaż: 25 kwietnia 2025, godzina 13:30
Kurator organizacyjny: Katarzyna Maciejewska (MPŚ)
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
