Etno Młyn. Energia z tradycji – spotkanie VII: Nić

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na cykl spotkań edukacyjnych

Etno Młyn. Energia z tradycji
spotkanie VII: Nić

Po wakacyjnej przerwie muzeum powraca do rękodzielniczych spotkań wokół sztuki ludowej, tradycyjnych rzemiosł, współczesnego rękodzieła. Poznajemy nie tylko proces tworzenia, obiekty sztuki z naszych zbiorów, ale przede wszystkim ludzi, którzy podtrzymują i przeobrażają dawne tradycje. Twórcy ludowi, artyści, ludzie wielkiej pasji, miłości do sztuki, samoucy bez wykształcenia na artystycznych uczelniach, rękodzielnicy, rekonstruktorzy rzemiosł. Ich sztuka bywa nazywana ludową, amatorską, nieprofesjonalną, naiwną, art brut, instynktowną, sztuką czystego serca. Poznamy ich w czasie całorocznego cyklu spotkań Etno Młyn. Energia z tradycji.

Raz w miesiącu będziemy podglądać przy pracy twórców różnych profesji, uczyć się od nich i poznawać istotę rzemiosł, które dla nich stanowią pasję życia. Spotkania z artystami oraz warsztaty rękodzielnicze dopełni spacer po ekspozycjach etnograficznych w Młynie Zamkowym oraz opowieść o dawnych przedmiotach codziennego użytku, przedmiotach kultu, świątecznych ozdobach i innych obiektach sztuki ludowej.

Nić – to propozycja kolejnego tematu muzealnego cyklu. Nawiązuje do znanych jeszcze w połowie XX wieku jesiennych, kobiecych spotkań przy kołowrotkach i darciu pierza. Będziemy uczyć się prząść z włókien lnu i naturalnej wełny owczej oraz poznawać barwną, współczesną stronę tego ogromnie popularnego w naszych czasach rzemiosła, jakim jest ręczne przędzalnictwo.

termin: 28-29 września 2024 roku, godz. 10:00-15:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
oprowadzanie po wystawach i prowadzenie warsztatów przędzalniczych: Magdalena Lesiecka
koszt: 80,00 zł (w tym materiały i poczęstunek)
zapisy pod numerem telefonu: 795 100 274 lub mailowo: magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl

Serdecznie zapraszamy!