WIELKIE POMORZE. RODY I RODZINY – konferencja
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na konferencję
WIELKIE POMORZE
RODY I RODZINY
organizowaną w Słupsku w dniach 18-20 października 2023 roku
przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku,
Instytut Kaszubski w Gdańsku,
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
W październiku 2023 roku odbędzie się dziewiąta edycja konferencji WIELKIE POMORZE pt. RODY I RODZINY.
Oficjalne otwarcie nastąpi 19 października 2023 roku o godzinie 9:00 w Białym Spichlerzu w Słupsku. Jednak już dzień wcześniej, 18 października 2023 roku o godzinie 17:00 zapraszamy na promocję książki zawierającej materiały sesyjne z poprzedniej edycji konferencji oraz na projekcję filmu „Jutro będzie padać”.
WIELKIE POMORZE to interdyscyplinarne przedsięwzięcie naukowe organizowane w Słupsku od 2007 roku, w cyklu dwuletnim. Konferencja jest miejscem konfrontacji uczestników zainteresowanych tym jakże szerokim regionem, którzy stawiają sobie za cel pielęgnowanie tożsamości regionalnej, literackiej, kulturowej oraz religijnej Pomorza. W założeniach chcielibyśmy zaprezentować nie tylko dyskurs akademicki, ale i również głosy środowisk pozanaukowych. Działaniom naukowym towarzyszą wydarzenia artystyczne, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, spotkania autorskie i promocje książek. Po każdej edycji wydawana jest książka z referatami uczestników.
W latach 2007-2021 odbyło się osiem edycji, których problematyka obejmowała zagadnienia:
- Mit i literatura (2007)
- Tożsamość i wielokulturowość (2009)
- Kultura i sztuka (2011)
- Wierzenia i religie (2013)
- Społeczności i narody (2015)
- Wojna i pokój (2017)
- Gryfici i ich dziedzictwo (2019)
- Kontekst skandynawski (2021)
W tym roku organizatorzy zamierzają zinterpretować znaczenie rodów i rodzin w dziejach i kulturze Pomorza (w obszarze terytorialnym od Królewca do Rostoku), wskazując na postacie najbardziej wybitne i zasłużone. Pragną namysłem objąć także osobowości zapomniane, z różnych powodów przemilczane, na które także warto dzisiaj zwrócić większą uwagę. Ponadto nie chodzi jedynie o zajmowanie się jednostkami, ale o rozważanie obecności na Pomorzu rodów i rodzin, po wielekroć zamieszkujących tę krainę kilkaset lat, tworzących skomplikowane związki rodzinne, wyznaniowe czy narodowościowe. Pomorze jest doskonałym przykładem przestrzeni, w której rody i rodziny stawały się niejednolite kulturowe, realizując się w tożsamościach polskich, niemieckich czy kaszubskich, by wymienić choćby te najważniejsze. Można te kwestie omawiać w różnych dyskursach, stąd zaproszenie kierowane jest ku literaturoznawcom, historykom, religioznawcom i socjologom, dając otwarte pole do naukowych eksploracji.
Wśród osiemnastu tegorocznych prelegentów znajdują się także obecni i byli pracownicy muzeum.
Szczegółowy program konferencji znajduje się poniżej.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Archiwalna informacja o zapisach na konferencję.