Kluki. Historia inności
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
wraz z Oddziałem – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
zapraszają do oglądania wystawy czasowej
“Kluki. Historia inności”
Biały Spichlerz, sala wernisażowa
1 czerwca – 25 września 2023 roku
W związku z jubileuszem 60-lecia istnienia przygotowaliśmy wystawę opowiadającą o Klukach. Wsi od zarania wyjątkowej, innej niż wszystkie. Jej założycielami i mieszkańcami byli Słowińcy, ludzie których przez całą historię określała „inność”. Byli bowiem innymi w państwie pruskim, gdy bronili swego języka i zwyczajów przed zniemczeniem i byli też innymi w Polsce Ludowej, gdy traktowani jako Niemcy, poniżani, nierozumiani i wyrzucani ze swych domów – musieli opuścić ziemię przodków.
To wystawa o wsi na końcu świata, o której długo mało kto słyszał i która szturmem weszła do życia medialnego i społecznego w połowie XX wieku. Krzyczały o niej tytuły gazet, zajmowały się nią najwyższe władze państwowe. Niestety, nigdy nie doczekała się ona spełnienia życzeń społeczników ani obietnic władz. Ostatecznie opustoszała, ale w zamian stała się pomnikiem historii ziemi słowińskiej. W 1963 roku w zachowanej in situ zagrodzie urządzono muzeum, które w latach późniejszych rozrosło się do Muzeum Wsi Słowińskiej. Od 60 lat ukazuje ono kulturę Słowińców, ludu, który ma już tylko czas przeszły.
Na wystawę składają się teksty opowiadające historię Słowińskiej wsi Kluki, archiwalne fotografie ukazujące życie wsi na przestrzeni lat 1898-1975 oraz muzealia ukazujące determinanty kultury Słowińców i historię mieszkańców Kluk.
Wystawę zorganizowaną z okazji 60-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej poświęcamy pamięci Henryka Soji (1949-2020) – współtwórcy i wieloletniego Kierownika Muzeum w Klukach, któremu poświęcił 48 lat swego życia zawodowego.
Kurator wystawy: Violetta Tkacz-Laskowska
Współpraca: Joanna Jagoda, Liwia Sus
Tłumaczenia: Robert Kupisiński