Etno Młyn. Energia z tradycji – spotkanie I: Tkanina
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na cykl spotkań edukacyjnych dla dorosłych
Etno Młyn. Energia z tradycji
spotkanie I: Tkanina
Tkaczki, hafciarki, pisankarki, rzeźbiarze, plecionkarze, wytwórczynie kwiatów z papieru czy ozdób obrzędowych. Dawniej nazywani twórczyniami i twórcami ludowymi. Dziś, zarówno badaczom, jak i odbiorcom kultury termin ten sprawia wiele trudności.
Ludzie wielkiej pasji, miłości do sztuki, samoucy bez wykształcenia na artystycznych uczelniach, rękodzielnicy, rekonstruktorzy rzemiosł. Ich sztuka bywa nazywana amatorską, nieprofesjonalną, naiwną, art brut, instynktowną, sztuką czystego serca. Poznamy ich w czasie całorocznego cyklu spotkań Etno Młyn. Energia z tradycji. Raz w miesiącu będziemy podglądać przy pracy twórców różnych profesji, uczyć się od nich i poznawać istotę rzemiosł, które dla nich stanowią pasję życia. Spotkania z artystami oraz warsztaty rękodzielnicze dopełni spacer po ekspozycjach etnograficznych w Młynie Zamkowym oraz opowieść o dawnych przedmiotach codziennego użytku, przedmiotach kultu, świątecznych ozdobach i innych obiektach sztuki ludowej.
Tkanina – to temat pierwszego spotkania cyklu, to też rzemiosło, które towarzyszy człowiekowi od początku. Tkanina to zarówno ubranie, jak ozdobny kilim, worek na ziemniaki, derka na konia czy chodnik. W czasie spaceru nie tylko poznamy różnorodne obiekty muzealne z dziedziny tkactwa, ale usłyszymy opowieść o tradycyjnych sposobach obróbki włókien lnu i wełny owczej. Najdłuższą część dwudniowego spotkania wypełnią warsztaty tkania na krosnach. Wełniane szale ubarwią uczestnikom nadchodzącą jesień.
termin: 30 września – 1 października 2023 roku, godz. 11:00-16:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
koszt: 70,00 zł (w tym instruktor, materiały i poczęstunek)
prowadzenie warsztatów i oprowadzanie po wystawach: Magdalena Lesiecka
zapisy: Magdalena Lesiecka pod numerem telefonu: 795 100 274
Serdecznie zapraszamy!