Choinka polska: Róża – warsztaty
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
serdecznie zaprasza na warsztaty
„Choinka polska: Róża”.
W grudniu zapraszamy na warsztaty nawiązujące do dwóch, aktualnie prezentowanych w naszym muzeum wystaw czasowych:
- “Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”, którą podziwiać można w Młynie Zamkowym. Wystawa prezentuje dorobek twórców, rzemieślników XIX- i XX-wiecznych z terenów Pomorza, ale także współczesnych rękodzielniczek tworzących kwiaty z bibuły i krepy. Potrzeba utrwalenia, zachowywania i przetwarzania wizerunków kwiatów sprawiła, że stały się one obecne we wszystkich sferach życia człowieka towarzysząc mu od narodzin do śmierci.
- “Szopki krakowskie” to wystawa eksponowana w Zamku Książąt Pomorskich. Najstarsze szopki krakowskie to konstrukcje o wysokości nawet ponad dwóch metrów, przenośne, bożonarodzeniowe teatrzyki kukiełkowe z przełomu XIX i XX wieku. Od 1937 roku, z przerwą na lata niemieckiej okupacji, w każdy pierwszy czwartek grudnia przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie spotykają się szopkarze prezentujący owoce swojej wielomiesięcznej pracy. Szopkarstwo krakowskie, jako ważna praktyka społeczna, zostało w 2018 roku wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Jest to więc temat od początku związany z tradycjami bożonarodzeniowymi, choć należy pamiętać, że szopki krakowskie zawierają również wszystko to, co jest dla Krakowa najbardziej znamienne i charakterystyczne.
Dawniej polska późna jesień i zima były czasem, kiedy pracy było mniej, a wieczory były długie. Można było więc zająć się rękodzielnictwem – przygotowywaniem bożonarodzeniowych ozdób z papieru lub szopkarstwem.
Dział Edukacji MPŚ w Słupsku, w nawiązaniu do obu aktualnie prezentowanych wystaw czasowych, organizuje warsztaty rękodzielnicze „Choinka polska: Róża”. Wspólnie wykonamy róże z papieru i krepiny, inspirowane wzorem z książki „Choinka Polska” wydanej w 1922 roku, którymi można będzie przyozdobić swoje domy w okresie świątecznym.
Czas trwania warsztatów: do 2 godzin
Koszt: 13,00 zł od osoby (grupy do 25 osób)
Wiek uczestników: od 8 roku życia
Grupy na warsztaty przyjmowane są wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu terminu. Zajęcia należy umawiać w Dziale Edukacji i Promocji MPŚ w Słupsku pod numerem telefonu 59 842 40 81 wewn. 328 lub 306 albo poprzez e-mail: muzeum@muzeum.slupsk.pl.