Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba

serdecznie zaprasza na wystawę

„Mistrz polskiego dłuta. Stanisław Horno-Popławski i jego rzeźba”

prezentowaną w Sali im. Barbary Zielińskiej w Białym Spichlerzu
8 kwietnia – 18 września 2022 roku

Wystawa prezentuje dzieła jednego z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy polskich XX wieku, także malarza i pedagoga żyjącego w latach 1902-1997. Twórczość tego artysty ewoluowała od monumentalnego klasycyzmu, zainteresowania rzeźbą antyczną, poprzez realizm, aż po dzieła zbliżone do abstrakcji. Rzeźbiarz wypracował swój własny, indywidualny styl. W dorobku Stanisława Horno-Popławskiego odnaleźć można rzeźby portretowe, posągi, ludowe, rodzajowe, także historyczne, patriotyczne oraz alegoryczne i sakralne. Tworzył w kamieniu, granicie, nefrycie, później także w kamieniu polnym. Jest autorem m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie czy Karola Szymanowskiego w Słupsku. Dzieła zaprezentowane na wystawie, to prace wykonane w kamieniu, gipsie oraz odlane w brązie pochodzące z kolekcji Bydgoskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego.

Kuratorką wystawy jest Ewa Czaplińska-Stec.

Serdecznie zapraszamy.

Horno-Popławski plakat