Obrazy i rysunki Edmunda Strążyskiego – zakopiańskiego przyjaciela Witkacego – wystawa czasowa

zaprasza na wystawę

„Obrazy i rysunki Edmunda Strążyskiego – zakopiańskiego przyjaciela Witkacego”

Biały Spichlerz, sala im. Barbary Zielińskiej
29.09.2023 – 25.02.2024
Wystawa została przedłużona do 7 kwietnia 2024 roku.

Na wystawie pokazane są prace zakopiańskiego przyjaciela Witkacego – Edmunda Strążyskiego (1889-1973), który sztuką zajmował się w czasie wolnym od pracy pedagogicznej w ówczesnym Państwowym Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Był doktorem filozofii, polonistą, studiował także chemię.

Zaprezentowane są 83 obrazy i rysunki z lat 1942-1964, wykonane na papierze. Okres powojenny był niezwykle owocnym artystyczne czasem dla Edmunda Strążyskiego. Prace te pochodzą z prywatnej kolekcji należącej do wnuka artysty Piotra Strążewskiego, zamieszkałego we Francji profesora chemii na Uniwersytecie w Lyonie.

Edmund Strążyski rysował także w okresie międzywojennym, kiedy razem z Witkacym mieli przyjemność wspólnie spędzać czas na wędrówkach górskich i sąsiedzkich odwiedzinach. Nie brak zachwytów Witkacego nad twórczością przyjaciela. Fascynacja była wzajemna, gdyż w wielu pracach Edmunda Strążyskiego widoczne są odniesienia do teorii Czystej Formy, stworzonej przez Witkacego. Z tego okresu na wystawie znajdą się cztery rysunki w formie kartek pocztowych, wypożyczone z Galerie Berinson w Berlinie oraz jeden rysunek pochodzący z kolekcji prywatnej dołączony do wystawy w rocznicę urodzin artysty 25 listopada 2023 roku.

Wystawie towarzyszy katalog oraz film „Litymbrjon” w reżyserii Grzegorza Dubowskiego z 1988 roku poświęcony Edmundowi Strążyskiemu a nakręcony w Edmarowie – jego zakopiańskiej willi (film dla zwiedzających dostępny był do 25 lutego 2024 roku).

Kuratorem wystawy jest Anna Baruk-Bejda.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29.09.2023 roku (piątek) o godz. 16:00 w Białym Spichlerzu, w sali wernisażowej im. Barbary Zielińskiej.