Letnisko. Wakacyjne wyprawy w XIX i początkach XX wieku – wystawa czasowa

Letnisko.
Wakacyjne wyprawy w XIX i początkach XX wieku.

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
 24.06.–19.11.2023 roku

Zapraszamy na otwarcie wystawy:
24.06.2023 roku (sobota) o godz. 12:00

„Gdy nadchodzi wiosna, przeciętny mieszczuch, owiany podmuchami odżywającej przyrody, stęskniony za pełnią słońca, za czystem powietrzem i rzeźwą wodą – zaczyna się namyślać: gdzie jechać na lato? (…) Jakże często wybór pada na jedno z najbliższych letnisk podmiejskich!”.[1]

W najbliższą sobotę zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej “Letnisko. Wakacyjne wyprawy w XIX
i początkach XX wieku”
w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Wystawa prezentować będzie letnie stroje damskie, męskie i dziecięce z przełomu XIX i XX wieku. Przybliżymy sposoby spędzania letniego czasu wolnego udając się nie tylko nad morze.

Na myśl o letniskach w słupskim regionie – pierwsza przychodzi Ustka (Stolpmünde) i słusznie. Do Ustki, od 1878 roku, można było dostać się pociągiem na dwa sposoby – trasą przez Charnowo, którą znamy dziś (podróż trwała 45 minut) oraz od 1913 roku linią wąskotorową przez Dominek i Komnino. W ciepłe dni z lubością wybierano się nad wodę, nie tylko po to, by w niej pływać, ale także by spacerować oraz zażywać kąpieli słonecznych i powietrznych.

Nad wodę oraz w atrakcyjne przyrodniczo miejsca można było wybrać się również bliżej. Mieszkańcy Stolpu łapali oddech w okolicach dzisiejszych Lasków Północnego i Południowego. Rekreację wzbogacały powstałe tam popularne restauracje tj. Viktoria-Garten w dzisiejszym Ryczewie oraz Waldkater (dziś Leśny Kot), co dodatkowo zwiększało atrakcyjność tych miejsc.

Aktywnie spędzany czas wolny wymagał odpowiedniego stroju. Strój spacerowy zakrywał szczelnie całe kobiece ciało z wyjątkiem twarzy i częściowo tylko pokazywanych włosów. Potrzeba większej swobody nie oznaczała również rezygnacji z gorsetu. Elegancka, ale przede wszystkim przyzwoita kobieta powinna nosić gorset również do ubioru kąpielowego. Aby porównać, jak zmieniło się nasze podejście do stroju letniego, zapoznać się z przykładami krawiectwa z przełomu XIX i XX wieku oraz współczesnymi rekonstrukcjami ówczesnych projektów – zapraszamy na wystawę.

Na wystawie „Letnisko. Wakacyjne wyprawy w XIX i początkach XX wieku” prezentowane będą stroje ze zbiorów Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu uzupełnione o obiekty z Zamku Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

• [1] Cz. Rokicki, „Przewodnik po uzdrowiskach i letniskach polskich”, Wyd. III, 1928, str. 5.