Dawne i obecne siedziby muzeum. Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów MPŚ w Słupsku – wystawa czasowa

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę czasową

Dawne i obecne siedziby muzeum

Kopie pocztówek dawnego Słupska
ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

1 lipca – 29 września 2024
Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera

Jest to kolejna wystawa z cyklu zainicjowanego w 2007 roku. Tym razem po raz pierwszy na wystawie kopii pocztówek dawnego Słupska pokazujemy kartki z czasów polskich. Stulecie muzealnictwa w mieście nad Słupią jest okazją w pełni uzasadniającą to odejście od założeń przyjętych niemal dwadzieścia lat temu, kiedy rozpoczęliśmy prezentacje tematyczne pocztówek przedwojennych.

Pokazane są reprodukcje 54 pocztówek, w tym 45 z czasów niemieckich i 9 z czasów polskich. Najstarsze kartki zostały wydane pod koniec XIX wieku, najmłodsza – w 2018. Na przedwojennych pocztówkach są niemal wszystkie dawne i obecne siedziby muzeum: Nowa Brama, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Dworek i Brama Młyńska oraz Biały Spichlerz. Nie ma tylko Spichlerza Richtera.

Na wystawie zobaczyć można, w jakim stopniu zmieniły się lub nie zmieniły budynki i ich otoczenie. Na pocztówkach wydanych sto lat temu Nowa Brama i sąsiadujące z nią budynki niewiele różnią od swego współczesnego wyglądu. Ale już zamek książęcy radykalnie zmienił swoje oblicze.

Scenariusz wystawy opracowała Beata Zgodzińska (od końca marca 2024 roku na emeryturze).

Serdecznie zapraszamy!