Wykłady jubileuszowe z okazji 100 lat muzealnictwa w Słupsku – Groteskowo-absurdalna polska szkoła plakatu

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na

drugi z cyklu wykładów z okazji „100 lat muzealnictwa w Słupsku”

pt. „Groteskowo-absurdalna polska szkoła plakatu”

prowadzący Lucjan Hanak

3 kwietnia 2024 (środa), godz. 17.00
Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12

Wstęp wolny

Jak pisze Lucjan Hanak „w słupskim muzeum znajduje się 200 plakatów o tematyce groteskowo – absurdalnej z lat 1973-2015. Groteska to wizualne połączenie dwóch bytów w jedną całość np. postaci i zwierzęcia, albo zwierzęcia i architektury, itp. W plakacie filmowym groteska występuje poprzez artystyczne złączenie dwóch różnych klatek filmowych. Wyczekiwanie na taką scenę to podobnie jak w teatrze absurdu czekanie na Godota w spektaklu Samuela Becketta. Na spotkaniu omawiane będą plakaty do filmów, spektakli, wystaw, cyrku i instytucji. Ich autorami są artyści, którzy ukończyli wyższe uczelnie plastyczne: Andrzej Pągowski, Mieczysław Wasilewski, Marian Nowiński, Wiesław Wałkuski, Roman Kalarus i inni. Cyfrowy pokaz 60 slajdów umożliwi poznanie tego ciekawego zjawiska w sztuce polskiej. Groteskowo – absurdalny zbiór powstał dzięki darom kolekcjonerów, instytucji i artystów z: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdyni i Słupska. Na wykładzie zostanie zaprezentowany katalog zbiorów prezentujący to zjawisko w sztuce wraz z jego genezą.