„Wojna w komiksie” – wykład jubileuszowy

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza
na kolejne spotkanie w cyklu wykładów jubileuszowych

Wojna w komiksie

18 września 2024 r. (środa) o godzinie 17:00
Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12
Sala wernisażowa im. Barbary Zielińskiej

Komiks w Polsce nadal często postrzegany jest jako medium prymitywne, w którym nie powinno podejmować się tematów trudnych. Kojarzony jest głównie z opowiastkami lekkimi i łatwymi w odbiorze. Związane jest to z początkowymi założeniami komiksu, który miał służyć wyłącznie rozrywce oraz wielu kolejnymi latami, gdy takie właśnie komiksy były najpopularniejsze. Z czasem jednak zaczęły powstawać komiksy, które zmieniły nastawienie do tej dziedziny sztuki. Pojawia się coraz więcej komiksów społecznych czy historycznych, w tym traktujących o wojnie i Holokauście, które – jak się okazuje – bardzo rzetelnie przedstawiają fakty historyczne.

Na wykładzie punktem wyjścia będzie komiks „Maus” autorstwa Arta Spiegelmana. Wydany w 2001 roku odniósł ogromny sukces, jego wydanie było momentem przełomowym – od tego czasu komiks coraz częściej stawał się medium do opowiadania o tragicznych wojennych wydarzeniach.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Pągowska (kustosz Działu Historyczno-Artystycznego słupskiego muzeum).

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!