Warsztaty papieroplastyki dla kobiet, spotkanie VI – Palma

serdecznie zaprasza

na warsztaty papieroplastyki dla kobiet

z cyklu: Rozkwitanie tradycji.

spotkanie VI – Palma

26 marca (niedziela) 2023 roku w godzinach 10:00-15:00

w Młynie Zamkowym w Słupsku

W niedzielę 26 marca zapraszamy do Młyna Zamkowego na ostatnie już warsztaty papieroplastyki towarzyszące wystawie: „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”. Prace trzynastu rękodzielniczek podziwiać można było od 12 lipca 2022 roku. Niedzielne warsztaty stanowią zwieńczenie kilkumiesięcznej ekspozycji – tego dnia wystawę możemy zwiedzać po raz ostatni.

W czasie cyklicznych spotkań przez zaułki papierowego ogrodu prowadziły nas twórczynie, których prace mogłyśmy podziwiać na wystawie. Zdradzały nam sekrety swojej pracy, dzieliły się umiejętnościami, płatek po płatku uczyły tworzenia poszczególnych gatunków kwiatów z bibuły i krepiny. Przyszedł czas na podsumowanie i połączenie twórczych zdolności.

Najbliższe spotkanie poświęcone będzie wielkanocnym palmom kwiatowym. Ich tworzenie to dawna i znana w wielu regionach tradycja związana nie tylko z obchodami religijnymi, ale będąca również symbolem budzącej się po zimie przyrody, sił witalnych i wiosny. Zwyczaj tworzenia palm – zarówno jego kontekst, jak i forma plastyczna – mocno ewoluował w XX wieku. Symbolika jednak pozostała ta sama.

O tym, jak stworzyć tę swoistą mozaikę kwiatową, jaką jest palma wielkanocna oraz jakie dawne zwyczaje wiosenne miały wpływ na charakter współczesnej przestrzeni kulturowej Pomorza dowiedzą się Państwo w najbliższą niedzielę.

termin: 26 marca 2023 roku, godz. 10:00-15:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku
prowadzenie: Koło Gospodyń Wiejskich w Możdżanowie
koszt uczestnictwa: 50 zł (w tym materiały, poczęstunek)