Warsztaty papieroplastyki dla kobiet, spotkanie V – Piwonia

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na warsztaty papieroplastyki dla kobiet

z cyklu: Rozkwitanie tradycji.

spotkanie V – Piwonia

20 marca (poniedziałek) 2023 roku w godzinach 17:00-20:00 w Młynie Zamkowym w Słupsku

W kulturze ludowej kwiaty od wieków związane były z życiem człowieka. Naturalne i sztuczne były i są ozdobą ludzi, ich domów, otoczenia, miejsc sakralnych, świadkami rodzinnych i dorocznych obrzędów, bohaterami pieśni, baśni, apotropeikami, lekami. Potrzeba utrwalenia wizerunku kwiatów sprawiła, że stały się one obecne we wszystkich sferach życia człowieka towarzysząc mu od narodzin do śmierci.

Podążając nurtem etnoinspiracji pragniemy przybliżyć tradycje papieroplastyki. Cykl warsztatów Rozkwitanie tradycji prowadzą rękodzielniczki wykonujące kwiaty z bibuły i krepy. Są wśród nich zarówno świadkowie XX-wiecznych tradycji wiejskich, jak i artystki świadomie poszukujące korzeni swojej tożsamości oraz sposobu wyrażenia siebie. Sztuka tworzenia kwiatów, niegdyś nierozerwalnie związana z wiejską obrzędowością, przywracana jest do życia w nowych formach stylowych. Tradycja wciąż rozkwita.

Tym razem nasz muzealny ogród rozkwitnie pełnią wiosny. Pod okiem instruktorki Joanny Rutkowskiej poznamy złożoną urodę piwonii. To jeden z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, symbol piękna. W pieśniach ludowych to atrybut panny. Piwoniami przystrajano ołtarze, święte figury, kapliczki i krzyże. Korzeniom, nasionom i płatkom tych kwiatów  przypisywano niegdyś właściwości lecznicze: stosowano je przy braku okresu, padaczce, febrze i przestrachu. Wierzono, że wypędza z ludzi nieczyste duchy, chroni przed diabłem i czarownicą.

Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej: „Rozkwitanie tradycji. Kulturowe obrazy kwiatów”.


termin: 20 marca 2023 roku, godz. 17:00-20:00
miejsce: Młyn Zamkowy w Słupsku

prowadzenie: Joanna Rutkowska
koszt uczestnictwa: 40 zł (w tym materiały)
zapisy: Magdalena Lesiecka

pod numerem telefonu: 795 100 274
lub mailowo: magdalena.lesiecka@muzeum.slupsk.pl